Gospodarstvo je na trnih. Nestrpno čakajo na njihov čas ukrepov, zdaj je namreč njihova skrb, kako načrtovati stroške v prihodnjem letu, zato si želijo zamejitve cene električne energije za srednje velika in večja podjetja.
"Lahko obvladujemo cene, ki so sprejemljive v tem rangu od 170 do 250 evrov za megavatno uro, vse, kar je več, je lahko usodno za marsikatero slovensko podjetje," opozarja Aleš Cantarutti, generalni direktor GZS.
"Kaj bi bila tista prodajna cena, ki bi bila sprejemljiva za gospodarstvo, mi si želimo, da bi bili čim bližje 170 evrov, ampak signali iz gospodarstva so, da bi bila tudi cena 200 zanje sprejemljiva in znosna," pravi Bojan Kumer, minister za infrastrukturo.
Zmanjšanje proizvodnje, ukinjanje določenih proizvodnih linij: brez pomoči se bodo težave v gospodarstvu le nadaljevale. A kmalu prihaja, obljublja vlada, v petek se bodo z gospodarstveniki tudi usedli za mizo. Medtem ko za manjša podjetja ostaja zamejena cena plina in elektrike, to ni na mizi za srednja in velika podjetja. Lahko pa ta računajo na pomoč države, ki naj bi jim pokrila del stroškov elektrike in plina. Ne le podjetja, tudi gospodinjstva so lahko mirna še vse prihodnje leto.
"Mi vsekakor bomo podaljšali zamejeno ceno za gospodinjstva in male poslovne odjemalce, to bo konec leta, za celotno prihodnje leto," je odločen Kumer.
"Jaz verjamem, da z vsemi ukrepi, ki smo jih že izvedeli, ker smo začeli med prvimi v Evropi in smo tudi zato med bolj uspešnimi, da se bo Slovenija v največji možni meri recesiji, tudi če do nje pride, jaz mislim, da do nje sploh ne bo prišlo, da se bo izognila," je prepričan predsednik vlade Robert Golob.
Cene namreč padajo: po avgustovski ceni plina, ko so na borzi številke pokazale rekordnih 350 za megavatno uro, je v začetku novembra ta cena padla za 10-krat (30 evrov/MWh), v sredo se je gibala okoli 60 evrov. A za nas prihaja pomoč, alžirski plin.
"Glede količin je znano okrog 300 milijonov standardnih kubičnih metrov, kar bi pomenilo do 40 odstotkov celotne pokritosti v Sloveniji," pojasni direktor Plinovodov Marjan Eberlinc.
Po načrtih bo alžirski plin v Slovenijo potoval po plinovodu skozi Tunizijo in Italijo, pogodba naj bi začela veljati v začetku prihodnjega leta. A še nismo prišli v zimsko obdobje, skladišča plina so po Evropi polna, naše najbližje v Avstriji je denimo popolnoma zapolnjeno.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.