V prvi polovici leta so se cene življenjskih potrebščin zvišale za 1,5 odstotka, medtem ko je bila inflacija v medletni primerjavi 1,9-odstotna. Povprečna letna inflacija, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjavo rasti cen v EU, je junija znašala tri odstotke. To je za 0,2 odstotne točke manj kot maja, ko je ta statistični kazalec dosegel vrednost 3,2 odstotka. Maja je Slovenija za 0,9 odstotne točke presegala maastrichtski inflacijski kriterij.
Kaj se je podražilo ...
Kot pojasnjujejo na uradu, prinaša bližajoča se glavna poletna turistična sezona postopno zviševanje cen počitniških aranžmajev. Te so se namreč v juniju okrepile za 6,1 odstotka. Podražitve v skupinah stanovanje in prevoz so povezane z zadnjim, močnim dvigom cen naftnih derivatov; v prvi predvsem na račun tekočih goriv (za 4,5 odstotka) in drugi na račun pogonskih goriv, ki so se v povprečju podražila za 1,6 odstotka. Višje cene v gostinskih lokalih (za odstotek) so vplivale na dvig cen v skupini gostinske in nastanitvene storitve.
... in kaj pocenilo
Znižanje cen je bilo junija najopaznejše v skupinah hrana in brezalkoholne pijače (za 1,8 odstotka), komunikacije (za 0,5 odstotka), stanovanjska oprema ter alkoholne pijače in tobak (za 0,2 odstotka), v skupini zdravje pa je bil padec cen 0,1-odstoten.
V prvi skupini so se najbolj znižale cene zelenjave (za 8,4 odstotka), sadja (za 8,1 odstotka) ter gaziranih in negaziranih pijač (za odstotek). Znižanje cen v skupini komunikacije je predvsem posledica nižjih cen storitev in izdelkov, povezanih z mobilno telefonijo (za 0,5 odstotka), v skupini stanovanjska oprema pa cenejših gospodinjskih naprav (za 1,6 odstotka). Cenejše žgane pijače (za 1,6 odstotka) in pivo (za odstotek) pa so vplivali na splošen padec cen v skupini alkoholne pijače in tobak.