Gospodarstvo

Hrana in oblačila še dražja

Ljubljana, 30. 10. 2007 10.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Cene življenjskih potrebščin so se oktobra spet zvišale, v povprečju za 0,7 odstotka. Letna rast cen je 5,1 odstotna.

V primerjavi z mesecem septembrom so se cene življenjskih potrebščin v povprečju zvišale za 0,7 odstotka, medtem ko smo oktobra lani beležili deflacijo in so se cene znižale za 0,8 odstotka.
V primerjavi z mesecem septembrom so se cene življenjskih potrebščin v povprečju zvišale za 0,7 odstotka, medtem ko smo oktobra lani beležili deflacijo in so se cene znižale za 0,8 odstotka. FOTO: Reuters

Oktobra so podražitve zabeležili pri oblačilih in obutvi (v povprečju za 4,4 odstotka), hrani in brezalkoholnih pijačah (za 2,2 odstotka), stanovanjih (za odstotek), stanovanjski opremi in izobraževanju (za 0,7 odstotka), gostinskih in nastanitvenih storitvah (za 0,4 odstotka), raznovrstnem blagu in storitvah (za 0,3 odstotka), alkoholnih pijačah in tobaku ter zdravju (za 0,1 odstotka).

Letna rast cen se je zvišala na 5,1 odstotka, medtem ko je v enakem obdobju lani znašala 1,5 odstotka. Povprečna 12-mesečna rast cen se je zvišala na 3,1 odstotka, v enakem obdobju lani je bila 2,4-odstotna.

V skladu z napovedanimi jesenskimi podražitvami prehrambenih izdelkov so tudi ta mesec zabeležili močan dvig cen v skupini hrana in brezalkoholne pijače. Hrana se je podražila za 2,5 odstotka. Najbolj so se zvišale cene mleka, mlečnih izdelkov in jajc (v povprečju za 9,8 odstotka), olja in maščob (za 6,2 odstotka), mesa (za 2,6 odstotka) ter zelenjave (za 1,9 odstotka). Znova se je podražil kruh in drugi izdelki iz žit, tokrat za 0,7 odstotka.

Nižje cene prevoza, komunikacij in kulture

Cene so se oktobra znižale v treh skupinah, in sicer v rekreaciji in kulturi (v povprečju za 2,2 odstotka), prevozu (za 0,4 odstotka) ter komunikacijah (za 0,1 odstotka).

Podobno kot pretekli mesec so se v skupini rekreacija in kultura občutneje pocenile počitnice v paketu (za osem odstotkov). Za 0,9 odstotka se je pocenila avdio, video in računalniška oprema.

V oktobru so se opazneje znižale cene medicinskih in terapevtskih izdelkov (za 0,9 odstotka), nastanitvenih storitev (za 0,4 odstotka) in zdravstvenih storitev izven bolnišnic (za 0,3 odstotka).

V skupini prevoz so se najbolj pocenila motorna kolesa in kolesa (za 1,7 odstotka) ter goriva in maziva (za 1,4 odstotka), pa tudi letalski potniški prevozi (za 0,6 odstotka), rezervni deli za prometna sredstva (za 0,4 odstotka) ter vzdrževanje in popravila vozil (za 0,2 odstotka).

Na znižanje cen v skupini komunikacije pa so vplivale nižje cene telefonskih storitev in aparatov (v povprečju za 0,1 odstotka), medtem ko so cene poštnih storitev v povprečju ostale nespremenjene.

Umar: Inflacija še vedno posledica zunanjih šokov

<I>"Akterji, ki nastopajo na trgu hrane - pridelovalci, predelovalna podjetja in prodajalci - izkoriščajo svojo moč, ki jo imajo nad potrošniki. Zato je povišanje cen hrane pri nas višje kot drugje v Evropi,"</I> je povedal v.d. direktorja Umarja Boštjan Vasle.
<I>"Akterji, ki nastopajo na trgu hrane - pridelovalci, predelovalna podjetja in prodajalci - izkoriščajo svojo moč, ki jo imajo nad potrošniki. Zato je povišanje cen hrane pri nas višje kot drugje v Evropi,"</I> je povedal v.d. direktorja Umarja Boštjan Vasle. FOTO: Reuters
Kljub visoki oktobrski inflaciji je jesenska napoved Umarja za inflacijo v letu 2007 (4,3 odstotka) še vedno dosegljiva. Je pa stopnja inflacije odvisna od nadaljnjega gibanja cen nafte in hrane, pa tudi od reakcije ekonomskih politik in vseh nosilcev, ki so kakorkoli povezani z oblikovanjem cen v Sloveniji.

Največji izziv slovenske ekonomske politike je inflacija. Ta je bila oktobra na medletni ravni 5,1-odstotna, kar je po prepričanju v.d. direktorja Urada za makroekonomske analize in razvoj (Umar) Boštjana Vasleta zaskrbljujoče. Visoka inflacija je po ocenah Umarja še vedno predvsem posledica zunanjih šokov, torej višjih cen nafte in hrane. Medtem ko je bil začetni impulz rasti hrane skoraj izključno posledica višjih cen vhodnih surovin na svetovnem trgu, pa ta rast v zadnjih mesecih postaja vse bolj avtonomna.

Previsoka rast plač – višja inflacija

Na Umarju še vedno pričakujejo, da se bo rast cen v kratkoročnem obdobju, to je v enem letu, umirila. "Aprila in maja prihodnje leto bi se rast cen lahko začela zniževati in bi se lahko konec prihodnjega leta približala trem odstotkom, kar je za slovenske razmere makroekonomsko vzdržno," je poudaril Vasle.

Vlada je ekonomske politike v zadnjih mesecih že izčrpala: znižala je trošarine in se odločila za zaostritve na področju reguliranih cen. V prihodnjih mesecih in v letu 2008 bo po Vasletovih besedah ključen dogovor med delodajalci in delojemalci glede rasti plač. "Če bi bila rast plač prekomerna, bi to dodatno spodbudilo rast inflacije in bi ta ostala na okoli pet odstotkov tudi prihodnje leto," pravi Vasle.

Vasle bi sicer vladi priporočil, da čimprej sprejme načrt reguliranih cen za prihodnji dve leti, in sicer z restriktivnimi usmeritvami na področju gibanja reguliranih cen. Z ustrezno fiskalno politiko naj prispeva k stabilizaciji inflacije v daljšem obdobju, ne sme pa dopustiti, da bi rast plač v javnem sektorju presegla rast produktivnosti. V tem trenutku Umar vladi še ne bi priporočil ukrepov, s katerimi bi prispevala k upočasnitvi gospodarske rasti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (108)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Prvo Bore
04. 11. 2007 15.13
Že leta 91 so nam vzeli del denarja in vsi so bili tih, zaradi zapiranja tovarn. Ali smo bili mi krivi, da so politiki nas nategnili, kolikor smo dolg in široki !!! Kolektivne pogodbe so zopet pogruntavščina, ki samo krade malemu človeku in daje velikemu. Slovenci smo postali čuden narod !! Namesto, da bi šli na ulice, trpimo in kakor nekateri pravijo, hodimo v CityParke. Veliki so uničili ali vzeli pod sabo male trgovce in kam boš šel, če ne v veliki center, kjer si lahko vsaj enkrat z družino. Namesto, da bi se sproščali, smo našli nov šport NAKUPOVANJE, ker je še zmerom najcenejši šport.
Marija Krebs
03. 11. 2007 21.09
Slovenci ne bomo nikoli ravnali po švedsko. Že ko smo začeli uvajati kolektivne pogodbe, ki so nadomestile « branžne« samoupravne sporazume, so nastala veliko večja razmerja nasproti najnižji plači. Toda to ni bilo dovolj, izračuni se predvsem tistim z višjimi plačami vseeno niso izšli, pa so si začeli namišljati vse mogoče dodatke, ki so se s leti zviševali – seveda tistim z višjimi osnovami višji dodatki, onim z nižjimi pa skoraj neznatni…Pa seveda napredovanja, po istem sistemu…In to je vse pripeljalo k sedanjemu stanju, da je vse predrago – od zdravstva, vzgoje in izobraževanja, uprave… Od prejšnjih razmerjih 1:4 na sedaj že v osnovnih plačah po zakonu o plačah, na primer v JS (v gospodarstvu je najbrž podobno) 1:12… Pri inflaciji pa spet zahteve, da se morajo plače zvišati tudi najvišjim, imeli bi kar vsi 3 % zraven, pa ja! Tak procentualni izračun zelo odgovarja visokim osnovam, najnižjemu pa seveda nič. Nihče pa se ne spomni, za koliko se je zvišala cena košarice (ki je ukinjena)! Onega z 6.000 EUR plače zagotovo ne skrbijo morda 100 evrov višji življenjski stroški, saj mu ostanejo vsote, ki mu lahko prinašajo dobičke v skladih, na bankah… drugi z 400 evri je pa že v zelo velikem minusu. Ne glede na to, ali je upokojenec, ali delavec, ki morda še preživljata otroke. Ampak zato zagotovo ni kriva le Janševa vlada, ki je vse to podedovala iz prejšnjih let in je prisiljena iskati neke rešitve za naprej. Po sedanjem modelu usklajevanja, kakršnega ponujajo tudi sindikati, ne bo uspešna nobena vlada . Razmerja bo treba krotiti – po vsaki inflaciji pač vsem popraviti plačo za enak znesek, na primer za 100 evrov (ali več, če je vrednost osnovnih življenjskih stroškov višja), ne pa v %. 3% bi onemu z 6000 EUR prineslo (le) 180 evrov, drugemu z 400 pa 12 evrov.
hinko.murovec@siol.net
03. 11. 2007 19.02
bysaRD
03. 11. 2007 16.04
Cene grejo v nebo, vendar so nakupovalni centri še vedno non-stop polni....vse dni v tednu, sobote in nedelje. Ljudlje odhajajo smejočih obrazov s polnimi vozički...ja, opravili so svoje poslanstvo...zapravili so denar. Takšni in drugačni kretenizmi iz potrošniškega sveta.
mac4_m
03. 11. 2007 15.07
ja tako mnenje bi radi vladajoči vsilili ljudem. Pohlep je pač treba kaznovati tako ali drugače. In socializem je še kako živ in zelo učinkovit. Poglej si npr. Švedsko. Čeprav je uradno kapitalistična dežela dejansko ni tako. Za kaj takega pa je potrebna narodna zavest tistih na vrhu...
budda
03. 11. 2007 10.55
mac4_m fevdalizem, kapitalizem ni važno kateri je, nikoli ne bo za vse dobro. poskus, da bi bilo večini dobro (socializem) se je prav tako izjalovil. pohlep in tekmovalnost sta človeški lastnosti zato katerikoli -izem doživi svoj poraz.
mac4_m
02. 11. 2007 17.53
standard se viša pujsom pri koritih na račun zniževanja standarda ostalim..
jonson
02. 11. 2007 17.02
Tudi če je to dejstvo, da je Slovenija še zmeraj najcenejša v eu in balkanu pa je dejstvo tudi to, da so plače v Sloveniji med najmanjšimi v eu. Potrebno je ravnovesje, ne pa cene dvigovat plače pa ostanejo iste. standard se mora višat ne pa nižat.
Draža
02. 11. 2007 16.21
Slovenija je še zmeraj najcenejša v eu in balkanu.
mac4_m
02. 11. 2007 12.54
Se strinjam. Spodaj sem opisal, kaj se zgodi, ko gre igra iz 'Oligopolija' v monopoli...:). Tudi oligopoly ni dober za naš planet..
inspektor
02. 11. 2007 00.46
@mac4-m če je več močnih igralcev potem to ni monopol ampak OLIGOPOL in imamo med njimi katerlni dogovor za doseganje najvišjega dobička, če bi si med sabo konkurirali ne bi vsi skupaj maksimizirali dobička. Malo ekonomije o OLIGOPOLU ne bi škodilo. @fmunih tebe ni nobedn nič vprašal glede strukturne inflacije, je pa lepo da si nintendu64 pokril hrbet, ampak si ga žal bolj slabo. Če bi si prebral njegovo izjave je trdil da imamo v SLO STRUKTURNO INFLACIJO, ti si jo pa v svojem postu negiral. Tako da fantje prej se malo zmente potem pa glejte da ne boste meglo prodajal.
mac4_m
01. 11. 2007 21.27
stvar je popolnoma enaka kot pri monopoliju. Dokler je več 'močnih' igralcev je nakako za vse dosti in se igra. Ko eden postane premočan, je vse v njegovi oblasti, ostali samo še bedno propadajo. Svet je pač prišel do te točke, ko si ga lasti premalo število ljudi. Ti sedaj upravljajo s kapitalom, politično močjo, borzami, mediji in vsem ostalim. Samo zato, da bi se še bolj redili...Vsega je za vse ljudi dovolj samo kaj ko nekateri hočejo mnogo mnogo več. Tako kot je človeštvo povozilo sužnjelastniški red, fevdalizem, bo treba tudi ta gnili kapitalizem (ki v osnovi ni nič drugega kot preoblečena prej omenjena reda) preden uniči svet..Ker tem ljudem je lastno bogastvo pred varnostjo tega planeta..
nevtralna
01. 11. 2007 21.22
Uporabnik113189
01. 11. 2007 18.51
fmunih, ne bi se v celoti strinjal s teboj. Če na primer Francelj znori in razbija po vasi, potem ni nujno on kriv, mogoče je njegova žena, ki mu najeda živce že celo leto in je končno popustil. In tako analogno Iraq pač ni krivec za dražjo nafto, prej žrtev. Bush pokriva stroške vojne kar z razliko v ceni, ki jo ima pri črpanju iraške nafte, saj je vse v njegovih rokah. V ozadju pa se skriva neverjetna gospodarska rast Kitajske, ki nujno potrebuje surovine. Tudi Indija in sosednje države za svoj razvoj nujno potrebujejo nafto. Koliko je to prebivalcev rajši ne pomislim.
fmunih@email.si
01. 11. 2007 18.35
Žal je pri nafti večje povpraševanje kot je ponudba. Tukaj je najlažje upravljati s ceno. Za nafto se strinjam, da mora biti cena visoka, ker je rezerv le za 30 let, zlivanje jeder v fuzijskem reaktorju pa je še močno oddaljeno, ker nimajo stalnega vira "iskre vroče 100 milionov stopinj Celzija" in se jim zato reakcija fuzije ustavlja. To pomeni, da na Zemlji ni dovolj energije za elektrolizo vode v vodih in kisik, ki bi nadomestil nafto v gorilnih celicah prihodnjih avtomobilov. Kaže se sicer šibka rešitev z koriščenjem sonca za to elektrolizo, ni pa še preizkušena. Za ostalo navedeno pa so kriva tveganja, ki najmočneje spreminjajo vrednosti (cene) pridelkov in surovin. Velja pa še druga resnica. Cene nafte je potisnila navzgor zadnja vojna v Iraku. Te se formirajo na NY borzi. Bush mora z nečim plačati javni dolg za vojno v Iraku. Plačujejo ga investiturji iz srednjega vzhoda, Arabije in Afrike, ki denar od prodane nafte vlagajo v ameriško gospodarstvo. V nadaljevanju pa drugo polovico denarja priigra NY borza, ki vleče borzne vlagatelje celega sveta za nos tako, da močno niha vrednosti borznega indeksa in s tem siromaši nevedne vlagatelje.
prog.anal@email.si
01. 11. 2007 18.15
Za rast dobrin so krivi predvsem posranci na borzah. Ti so glavni krivci za podražitve... Turčija napove vhod v Irak - evo krize - čas za zaslužek boznih posrednikov - cene nafte grejo gor (ali je dejansko primanjkuje pa nobenega ne zanima - je namreč ne primanjkuje). Aja, pšenico uporabljajo kot kurjavo, pa kitajcem je letos malo več izvozijo, malo je bilo tudi suše... super. Borza, čas je da zvišaš ceno (to da se pridela žit več kot jih svet dejansko porabi in tudi rabi pa nikogar ne zanima) - bistvo je, da je kriza... razlog za višanje cen... Ponudbe je več kot povpraševanja...
killi-123@hotmail.com
01. 11. 2007 17.43
Pa smo tam.Dogovarjanje cen med vodecimi trgovci.Za vse je dosti. Mi pa kar trumoma v trgovine.
fmunih@email.si
01. 11. 2007 17.38
Odgovor simonjay-u: STRUKTURNA INFLACIJA je neravnotežje med D (povpraševanje kupcev)in S (ponudba dobaviteljev = trgovn)in nastane tam kjer je pomanjkanje blaga, to pa je neusklajeno tržišče med potrebami povpraševalcev in ponudbe. Žal je v Sloveniji večji S (torej ponudba) kot povpraševanje, zato bi morale iti cene dol, realno pa so šle gor. Tudi ti potrebuješ učno uro iz makroekonomije, da boš upravičil svojo aroganco.
inspektor
01. 11. 2007 16.55
@nintendo64 še vedno nisi razložil kaj je to strukturna inflacija. Zakaj neki nočeš. Upam da ne prodajaš prazno meglo in tukaj drugim soliš pamet, kar še sam ne veš kaj pomeni!!!!!!!!!!!!!!!
Jožajoža
01. 11. 2007 16.02
tako je prav.vsem slovencem, ki so bili leta 91 zavedeni, pa sedaj životarijo z 300-400 eur-i na mesec privoščim to pasje življenje.JANŠA je kinolog in obvlada svoje delo.