Bela hiša je ameriškemu avtomobilskemu proizvajalcu General Motors dala še 30 milijard dolarjev posojila, s čimer se vsota doslej odobrenih posojil približuje 50 milijardam dolarjev. Podjetje gre danes v postopek stečajne zaščite, so v nedeljo pozno zvečer sporočili iz Bele hiše. Začetek postopka stečajne zaščite po 11. poglavju oz. prisilne poravnave bo danes popoldne podobno kot pred mesecem dni za podjetje Chrysler napovedal predsednik ZDA Barack Obama. Po predsednikovem govoru v Washingtonu bo podobno odločitev v New Yorku objavil tudi predsednik in generalni direktor General Motorsa Fritz Henderson.
General Motors bo razglasil četrti največji stečaj v zgodovini ZDA, po 60 do 90 dneh pa naj bi iz postopka izšel kot novi General Motors, ki bo prevzel nase večino premoženja "starega", ki bo počasi likvidiran. Novi General Motors bo ohranil modele avtomobilov chevrolet, cadillac, buick in GMC, znebil pa se bo saaba, hummra, pontiaca in saturna. Henderson naj bi kupca za hummra sporočil že danes.
Novi General Motors bo nase prevzel obvezo, da začne proizvajati nov model majhnega varčnega avtomobila, kar bodo delali v eni od treh tovarn, ki bodo mirovale. Poleg tega bodo zaprli 11 tovarn v ZDA in odpustili skupaj 21.000 delavcev, kar pomeni 34 odstotkov delovne sile. Poleg tega bodo do jeseni 2010 ukinili 2600 trgovin oz. predstavništev.
Novi GM naj bi bil uspešnejši
Iz Bele hiše so sporočili, da bo novi General Motors sposoben delovati brez izgube in dobička, če proda 10 milijonov avtomobilov letno. General Motors je doslej posloval z ničelnim rezultatom, če je prodal najmanj 16 milijonov avtomobilov na leto. Ameriška vlada podjetju za obdobje prehoda iz stečajne zaščite daje še 30,1 milijarde dolarjev posojila iz 700 milijard dolarjev vrednega sklada za boj proti finančni krizi. Več od tega za zdaj ni predvidenih.
Bela hiša je sporočila, da je namen vlade promovirati trdno podjetje, ki bo hitro postalo dobičkonosno in prispevalo h gospodarski rasti ter zaposlovanju brez vpletanja vlade, ki se bo svojega lastniškega deleža znebila takoj, ko bo to mogoče. Ameriška vlada bo sicer ohranila glavno besedo pri imenovanju novih članov upravnega odbora, pravico do po enega direktorja pa bodo imeli sindikat avtomobilske industrije (UAW) in vladi Kanade ter province Ontario.
Delnice upnikom
Sklad za zdravstveno zavarovanje upokojencev, ki ga bo vodil UAW, bo dobil v novem General Motorsu 17,5-odstotni delež in pravico do nakupa še 2,5 odstotka delnic. Upnikom, ki imajo do General Motorsa za 27 milijard dolarjev terjatev, bosta pripadla 10 odstotkov delnic in pravica do nakupa še 15 odstotkov delnic pod ugodnimi pogoji. Tak dogovor je v nedeljo potrdilo več kot 1000 upnikov, ki imajo v rokah 54 odstotkov nezavarovanega dolga General Motorsa.
Ameriška vlada bo dobila v novem General Motorsu 60-odstotni delež in 8,8 milijarde dolarjev v terjatvah ter prednostnih delnicah. Vladi Kanade in Ontaria bosta dobili 12-odstotni delež, 1,7 milijarde vrednih terjatev in prednostnih delnic.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.