V tem scenariju bi Zuckerbergu ostalo mesto, ki mu je najbrž tudi precej bolj pisano na kožo, vodenje kreativnega in razvojnega dela Facebooka. Med investitorji in finančniki se namreč ne znajde najbolje, menijo pri Los Angeles Timesu.
"Začenja prevladovati mnenje, da Zuckerberg, ne glede na to, kako talentiran je kot programer in oblikovalec, kot direktor stoji v veliko prevelikih čevljih, ki jih nikakor ne more zapolniti," meni analitik Sam Hamadeh. "Pogosto sicer ustanovitelji podjetij izpilijo svoje direktorske spretnosti v daljšem časovnem obdobju, a Facebook enostavno nima več časa, da bi bil Zuckerbergov peskovnik," še dodaja.
V tednu, ki se izteka, so namreč Facebookove delnice prvič zdrsnile pod 20 dolarjev. Pristale so pri ceni 19,87 dolarja, kar je nov neslaven rekord, ki samo nadaljuje padajoč trend, ki se je začel pred tremi meseci, ko je družba javnosti prvič ponudila svoje delnice.
Kljub temu je bilo četrtkovo trgovanje s Facebookovimi delnicami izjemno veliko, po mnenju analitikov pa kaže predvsem na to, da se želijo tisti, ki so delnice po 38 dolarjev kupili med prvimi, teh čim prej znebiti.
"Šlo je za eno najbolj pričakovanih javnih ponudb delnic v zgodovini. Prvi kupci delnic so bili prepričani v njihovo rast. Menili so, da bodo obogateli bolj, kot so si kdaj koli predstavljali. Zdaj pa so potegnili kratko," jezo investitorjev opisuje analitik Barry Ritholt.
Ritholt tudi svari, da bi lahko nadaljnje padanje cene Facebookove delnice iz podjetja začelo odganjati oglaševalce, kar bi vodilo v počasen zaton.
Facebookove težave so sicer skupek več faktorjev. Najprej so tukaj nerealna pričakovanja investitorjev, potem pomanjkanje strategije družbe, kako mobilno aplikacijo narediti prijaznejšo oglaševanju, pa tudi napake, ki jih je zagrešila borza Nasdaq.
Slabih obetov, ki se držijo Facebooka, ni rešilo niti poročilo o 32 odstotkov večji prodaji v zadnjih mesecih. Namesto da bi se borza odzvala pozitivno, je cena delnice še naprej padala.
Del težave pa je tudi alfa in omega podjetja, 28-letni lastnik Mark Zuckerberg, ki je obenem tudi največji delničar podjetja. Brez njegove privolitve se tako v podjetju ne zgodi prav nobena sprememba.
Največja napaka, ki naj bi jo zagrešil Zuckerberg, je ocena IPO na astronomskih 100 milijard dolarjev. Prav ta visoka ocena pa je pustila le malo manevrskega prostora za napake.
Poleg tega ga poslovni svet, čeprav mu priznavajo, da je njegov izum briljanten, ni sprejel. Investitorji so mu zamerili, da je na prvi sestanek prišel v supergah in jopici s kapuco, kar so tisti, ki jih je pravzaprav želel navdušiti, označili za nespoštljivo.
"Ima težavo. Hoče ugajati uporabnikom svojega servisa, ki seveda so bolj mladi in sproščeni, a zavedati bi se moral, da se giblje v krogih, kjer mora dajati vtis resnega, zanesljivega poslovneža," ocenjuje investitor tveganega kapitala Chris Whalen. In dodaja, da je tudi Applov Steve Jobs, sicer velik pristaš majic in kavbojk, na pomembne sestanke prihajal urejen, kot pričakuje poslovni svet.
Bolj prizanesljiv do Zuckerberga je Dan Alpert iz newyorške investicijske banke Westwood Capital, ki meni, da bi morali dati finančni trgi Zuckerbergu še nekaj časa, da se navadi na vlogo direktorja tako velike družbe.
So se pa nekateri, ki so že bili na Zuckerbergovem mestu, v preteklosti odločili odpovedati direktorskemu stolčku. Primer je Google, ki ga je na začetku vodil Larry Page, a sta, ko je družba začela rasti, s soustanoviteljem Sergeyjem Brinom poiskala izkušenega direktorja tehnoloških podjetij Erica Schmidta. Sama pa sta se posvetila razvoju produktov.
Mnogi menijo, da bi bila to odlična rešitev tudi za Facebook, ki ima že skoraj milijardo uporabnikov. Analitiki pa menijo, da bi bilo dobro, da Zuckerberg odločitev sprejme čim prej, saj Facebook za jesen napoveduje nove ponudbe delnic.
KOMENTARJI (234)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.