Begunjski Elan je v petek vrnil državno pomoč, ki jo je leta 2008 prejel od takratnih (para)državnih lastnikov in za katero je Bruselj ocenil, da je bila nedovoljena, so potrdili na ministrstvu za finance. Elan je na podračun države nakazal nekaj več kot 12 milijonov evrov, ministrstvo pa bo denar nakazalo Kadu, DSU in Triglav naložbam.
![Begunjski Elan](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Feb2015/61560491.jpg?v=41cb&fop=fp:0.54:0.35)
Ministrstvo bo sredstva Kapitalski družbi (Kad), državni DSU in Triglav naložbam, ki so leta 2008 z desetimi milijoni evrov dokapitalizairale Elan, prek proračuna nakazalo v torek. Kad bo prejel približno 5,7 milijona evrov, DSU 1,7 milijona in Triglav naložbe 2,5 milijona evrov. Poleg tega je treba do številke 12 milijonov evrov prišteti še pripadajoče obresti.
Na ministrstvu so spomnili, da bo s tem izpolnjena tudi obveznost Slovenije iz sklepa Evropske komisije iz septembra 2012 o izterjavi nedovoljene državne pomoči. Država sicer ni bila neposredno vpletena v dokapitalizacijo, se pa v zadevi pojavi kot stranka v postopku, ker je za izvedbo odločbe o vračilu pomoči vedno odgovorna članica unije in je sklep nanjo tudi naslovljen.
Denar sta zagotovila kupca Elana, VR Capital in Merrill Lynch International. Lastniki Elana - SDH, DSU, Triglav Naložbe in Modra zavarovalnica - so namreč konec julija z Wiltan Enterprises Limited, katerega lastnik je posredno VR Capital, in Merrill Lynch International podpisali pogodbo o prodaji 100-odstotnega deleža Elana.
Kupnina uradno ni znana, neuradno pa naj bi bila manj kot 1000 evrov. Med pogoji za sklenitev posla je tudi to, da naj bi kupca zagotovila 12 milijonov evrov za vračilo takratne pomoči.
Prvi rok za vračilo nedovoljene državne pomoči se je iztekel junija 2013, ko je Bruselj Sloveniji odobril odlog plačila, dokler podjetje ne bo privatizirano. Država se je namreč odločila, da bo podjetje pomoč poplačalo prek privatizacije.
Elan se je v zadnjih letih večkrat prodajal, najnovejši poziv k oddaji ponudb za nakup državnega deleža v Elanu je bil objavljen julija 2013, postopku pa je lani avgusta pospešek dala Evropska komisija. Ta je v zvezi z izterjavo državne pomoči Elanu pritisnila na Slovenijo, zaradi zapletov pri vračilu pomoči pa je nad družbo dolgo časa visela nevarnost stečaja.
Kot rok za zaključek prodajnega postopka se je omenjalo konec 2014, a se je zaradi kompleksnosti postopka ta spet podaljšal. Končal se je letos poleti tik pred rokom, ko naj bi Evropska komisija zadevo predala Sodišču EU.
Z vračilom državne pomoči je storjen še en korak k finančni in poslovni stabilizaciji begunjske družbe, ki upravlja z eno najbolj znanih slovenskih blagovnih znamk in v zadnjem času spet beleži dobre poslovne rezultate.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.