Gospodarstvo

ECB ključno obrestno mero znižal na rekordno nizko raven

Frankfurt, 05. 06. 2014 13.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

ECB je ključno obrestno mero znižal na 0,15 odstotka, kar je nova rekordno nizka raven. Obrestna mera za deponiranje presežne likvidnosti je zdrsnila v negativno območje.

Kovanec
Kovanec FOTO: Thinkstock

Svet Evropske centralne banke (ECB) je ključno obrestno mero danes pričakovano znižal na 0,15 odstotka, kar je nova rekordno nizka raven. Obrestna mera za deponiranje presežne likvidnosti je zdrsnila v negativno območje, na minus 0,10 odstotka, kar je prvi takšen primer pri kakšni pomembnejši centralni banki.

Obrestno mero za mejno posojanje je osrednji denarni organ evrskega območja danes znižal za 0,35 odstotne točke na 0,40 odstotka.

Predsednik ECB Mario Draghi je po seji sveta ponovil usmeritev centralne banke, da bodo obrestne mere zaradi inflacijskih obetov na trenutnih ravneh ostale podaljšano obdobje. Doslej je sicer uporabljal izraz "na trenutnih ali nižjih ravneh".

Italijan na čelu ECB je nadalje pojasnil, da je cena denarja dosegla spodnjo mejo. To sicer ne izključuje kakšnih "manjših tehničnih popravkov", a v "praktičnem smislu" je spodnja meja po Draghijevih besedah dosežena.

Sprejeli še niz dodatnih ukrepov

Svet ECB je danes poleg odločitve o obrestnih merah sprejel še niz dodatnih ukrepov, tudi nekonvencionalnih, v boju proti deflacijskim tveganjem in v prizadevanjih za spodbuditev gospodarske dejavnosti.

Za okrepitev posojanja podjetjem in gospodinjstvom (realni sektor v evrskem območju je 80-odstotno odvisen od bančnih posojil) so se tako člani sveta, med njimi guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec, odločili za nove ciljno usmerjene dolgoročne operacije refinanciranja (TLTRO).

Ugodna posojila bankam z obrestno mero 0,10 odstotne točke nad ključno vrednostjo za območje evra bodo zapadla septembra 2018, finančne ustanove pa si bodo lahko sprva sposodile sedem odstotkov obsega posojil nebančnemu sektorju na presečni datum 30. april letos. V to številko ne bodo vključena stanovanjska posojila in posojila državi ter javnim ustanovam.

Sprva bo tako po Draghijevih besedah govora o okoli 400 milijardah evrov, prvi dve TLTRO pa bo sistem evrskih centralnih bank izvedel septembra in decembra.

Poleg tega pa si bodo lahko v obdobju od marca 2015 do junija 2016 banke v območju evra četrtletno izposodile do trikratnik razlike med novo odobrenimi posojili nefinančnemu sektorju in odplačili posojil.

TLTRO bodo temeljile na pogoju, da bodo banke sredstva prenesle v realno gospodarstvo. Tiste banke, ki teh pogojev ne bodo izpolnjevale, bodo morale izposojena sredstva vrniti septembra 2016.

Sredstev se tako ne sme porabiti za nakupe državnih obveznic ali vlaganja v sektorje, kjer se kažejo znaki balona. Pogoje bo ECB še podrobno predstavila, Draghi pa je napovedal, da bodo delovanje bank podrobno spremljali.

Za izboljšanje prenosa denarne politike v gospodarstvo - kar doslej ni bil primer v vseh članicah območja skupne valute - bo svet pospešil priprave na program odkupov finančnih instrumentov, zavarovanih s premoženjem. Gre za ukrep za povečevanje količine denarja v obtoku.

Evri
Evri FOTO: Thinkstock

Svet ECB se je med drugim odločil še, da za nedoločen čas oz. najmanj do decembra 2016 ohrani izvajanje srednjeročnih operacij refinanciranja bank po fiksni obrestni meri in z neomejenim obsegom.

Nenazadnje pa je podal tudi enoglasno zavezo, da bo, če bo to v prihodnje potrebno, uporabil dodatne nekonvencionalne ukrepe za spopad z izzivi predolgega obdobja nizke inflacije. Med temi je Draghi omenil tudi širok program odkupovanja premoženja po zgledu ameriške in japonske centralne banke.

Največji glavobol zelo nizka inflacija

Da bo ECB danes ukrepala, je bilo jasno že nekaj časa. Največji glavobol osrednji denarni ustanovi v območju evra povzroča zelo nizka inflacija, zaradi česar se nekateri bojijo, da bi lahko evrsko območje zdrsnilo v deflacijsko spiralo, podobno tisti, ki je velike preglavice skoraj 20 let povzročala Japonski.

Draghi je danes sicer ponovil, da v ECB ne vidijo deflacije in vseh njenih tipičnih potez. Gospodinjstva tako ne prelagajo potrošnje in ne prihaja do negativne spirale cen. A dlje kot traja obdobje nizke inflacije, večja so tveganja, je opozoril. V ECB se tako odzivajo na tveganje predolgega obdobja nizke inflacije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Blaž Cegnar
05. 06. 2014 15.53
+5
Kogar bolj zanima način ustvarjanja denarja in delovanje bank, mu priporočam, da si prebere knjigo Denar, nedolžna prevara? od Aleša Praprotnika. Če naslov knjige vpišete v Google, boste dobili njegovo spletno stran. Sam jo ravnokar berem. Nesprejemljivo je, da ljudje tako malo vemo o načinu ustvarjanja denarja in o bančništvu, da nas potem bankirji tako enostavno žejne čez vodo vozijo. Sem prepričan, da velika večina nima pojma, kaj je to ključna obrestna mera. Še jaz si bom moral večkrat prebrati knjigo, da mi bodo stvari dovolj jasne, pa je napisana zelo poljudno in enostavno. Večini se verjetno še ne da poučiti o takih stvareh, na žalost. Je pa že to nekaj, da si vsak pogleda dokumentarec Zeitgest in da razumemo, da banksterji ustvarjajo denar iz nič in ga potem posojajo za obresti, s čimer zlorabljajo svoj vpliv in povzročajo trpljenje mnogim. To ni sprejemljivo in vsi smo odgovorni za posledice, ker to dopuščamo. Pa tudi, da sistem popravimo. Če vas zanima kako, predlagam v branje Predlog za Zagotovljen življenjski dohodek. (najdete na Googleu)
ROMELS
05. 06. 2014 16.16
+4
Država pa se neusmiljeno zadolžuje za plače j.sektorja. Torej knjigo najprej priporoči oblastnikom
Našvasan_zob
05. 06. 2014 16.33
+0
Če se hočš losat Fiat dnarja, se loti Družine Rothschild... Monopoliste svetovnih centralnih bank .. Hint (Židki)..
ROMELS
05. 06. 2014 15.08
+9
Pobrati ves denar iz bank.
1xy
05. 06. 2014 14.48
+4
ne....to ni res......baje je za vse nižje obrestne mere zaslužna Alenka Bratušek......vsaj tako ste trdili še nedolgo nazaj.......a zaj pa naenkrat kar drugi oblikujejo višino obrestnih mer :)))))
mertseger
05. 06. 2014 14.45
+10
Super spet bo kredit nižji upam da ostane tako še 25 let
torkov
05. 06. 2014 15.41
+3
razlike ne bo velike (cca 20 evrov pri obroku okoli 1000e) ... bodo pa banke zdaj nabile svoje stroške povsod, saj bodo imele nižje prihodke. Ko bodo šle obrestne mere gor, se bodo tudi obroki posojila zvišali, stroški bank pa bodo ostali visoki, kot zdaj :)
Našvasan_zob
05. 06. 2014 16.35
+2
Tole je nova kreditna mišnica.. folk jemlje poceni kredite po pa spet jok ko bo kreditni balon počil.... Tokra Državni kreditni balon..
d888
05. 06. 2014 14.26
+1
Kar pridno pumpajo denar "beri" papir v sistem,da naredijo še eden lep balonček.Takoj ko dvignejo obrestne mere gor gre gospodarstvo dol.To stanje ne bo šlo v nedogled.Ljudje kupujte zlato...
me987
05. 06. 2014 15.02
+9
eh.. zlato.. krnekej.. a boš šel v trgovino s 1000€ vredno ploščico zlata, da boš 2 žemlje kupil, pol ti bo pa ona 999,60€ vrnila al kaj?
Našvasan_zob
05. 06. 2014 16.36
+4
Zlato je hranilec vrednosti.. če nočeš da ti kapital razvrednotijo (inflacija / devalvacija valute)... Na burek greš pa s tošlom in tekočim Fiat denarjem... TOrej presežke investiraš v zlato.. Ali kar drugega oprijemljivega..