V Tovarni vozil Maribor (TVM) od decembra ni bila izplačana nobena plača. Delavci so že novembra lani s stavko izsilili izplačilo zaostalih plač, kar je tokrat zahteval tudi SKEI Tam, a kot je povedal prvi sindikalist v podjetju Srečko Dajčman, so delavci zaenkrat s stavko pripravljeni še počakati.
Na nesoglasja med sindikalisti je opozorila tudi današnja novinarska konferenca sindikata SKEI, ki deluje znotraj poslovne cone Tezno, na kateri je bila ključna točka prav dogajanje v omenjenem podjetju, a na njej sprva Dajčmana sploh ni bilo. Prvi mož sindikata SKEI Drago Gajzer je dejal, da se podjetje iz različnih razlogov zapira pred javnostjo, sami pa ne razumejo, kako lahko nekdo, ki je že nekaj mesecev brez plačila, to še naprej potrpežljivo spremlja.
"Od decembra dalje ni bila izplačana še nobena plača, prav tako ni nobenih dogovorov, kdaj se bo to zgodilo. Obljube se prelagajo iz tedna v teden, zato jim je vedno težje verjeti, delavci pa še vedno čakajo tudi na izplačilo lanskega regresa," je dejal Gajzer in dodal, da po njegovem mnenju podjetje nima kompetentnega vodstva, kar je označil kot neodgovorno ravnanje lastnika, ki to dopušča in ima aroganten odnos do zaposlenih ter njihovih organiziranih predstavnikov.
Kot je ob tem povedal, so v sindikatu dvakrat želeli sestanek s predsednikom upravnega odbora največjega lastnika TVM, družbe Viator&Vektor, Zdenkom Pavčkom, a je ta v zadnjih dveh tednih dvakrat za deset minut prišel v Maribor, pri čemer se je izognil predstavnikom sindikata in medijem. "To vse kaže na delo enega večjih kapitalistov v našem prostoru, ne gre pa zanemariti tudi dejstva, da je ta mož hkrati tudi predsednik Gospodarske zbornice Slovenije," je še opomnil Gajzer.
Sicer pa naj po njihovih informacijah, ki so jih dobili od predstavnikov podjetniškega sindikata in sveta delavcev, zaposleni ne bi bili pripravljeni radikalno ukrepati za zaščito svojih pravic, kar po Gajzerjevih besedah kaže na razklanost kolektiva, zato jim tudi ni uspelo organizirati stavke. Iz tega razloga so se v sindikatu SKEI Tam odločili odgovorne pozvati, da razmislijo o stečaju, delavcem, ki se želijo izogniti nadaljnji agoniji, pa predlagali, da sprožijo postopek izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi po krivdi delodajalca in si poiščejo pravega delodajalca.
Svoje stališče je nato vendarle prišel pojasniti tudi Dajčman, ki je dejal, da so po pogovorih z vodstvom družbe in lastniki sklenili stavko preložiti na 25. februar, v tem času pa mora biti izplačana decembrska, čim prej pa tudi januarska plača in lanski regres. Na vprašanja sicer ni želel odgovarjati, je pa dejal, da za zdaj verjame upravi in lastnikom, ostro pa zavrnil, da bi kakor koli "paktiral" z vodstvom podjetja. "Zaposlen sem v podjetju TVM in plačo prejemam od nje, ne od sindikata SKEI," je še dejal Dajčman in hkrati zavrnil navedbe, da naj bi si Pavček v torek za njih vzel vsega deset minut, saj naj bi z njim govorili skoraj eno uro.
Uprava: S stavko ne bomo dosegli skupnih ciljev
Odzvali so se tudi v upravi TVM, kjer si, kot pravijo, ob podpori večinskega lastnika, ves čas prizadevajo za ohranitev delovnih mest in proizvodnje. Tako so tudi na torkovem sestanku s predstavniki sveta delavcev in sindikata družbe TVM sprejeli dogovor, da "nadaljujejo prizadevanja za ohranitev delovnih mest in proizvodnje v tovarni. Ocena vseh je bila, da stavka ne bi pripomogla k uresničitvi skupnih ciljev ter da naročila in razvojni projekti ta cilj opravičujejo. Zavedanje vseh prisotnih na sestanku je bilo, da samo s skupnimi prizadevanji lahko ohranimo delovna mesta in podjetje, ki edino na področju avtomobilske industrije v Sloveniji razvija in izdela končni produkt – avtobus." Čudi jih, ker sindikat SKEI Tam ne podpira ohranitve delovnih mest in proizvodnje v TVM.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.