Delničarji na čelu s Slovenskim državnim holdingom (SDH) in Družbo za upravljanje terjatev banke (DUTB) so na današnji izredni skupščini potrdili dokapitalizaciji družbe Polzela z denarnimi vložki in pretvorbo terjatev v kapital. Dokapitalizacijo bosta v celoti izvedla država in SDH ter se tem postala edina lastnika podjetja.
Z današnjim sklepom skupščine so najprej osnovni kapital družbe v višini nekaj nad 1,9 milijona evrov za kritje prenesene izgube družbe zmanjšali na nič evrov, nato pa sprejeli sklep o povečanju osnovnega kapitala z denarnimi vložki za najmanj 1,2 milijona evrov in največ 1,5 milijona evrov.
Vplačilo bo lahko v skladu s sklepom opravila le država, za uspešno dokapitalizacijo z denarnimi sredstvi pa morata biti izpolnjena dva pogoja - vplačilo sredstev v roku najmanj osmih delovnih dni od sprejetja skupščinskega sklepa in pravočasno vplačilo delnic na podlagi pretvorbe terjatev v kapital.
V drugi fazi je namreč predvideno povečanje osnovnega kapitala in kapitalskih rezerv s stvarnimi vložki, pri čemer bo SDH kot stvarni vložek na družbo prenesel za nekaj manj kot 3,6 milijona evrov terjatev. Od tega naj bi 600.000 evrov namenil za povečanje osnovnega kapitala, za nekaj več kot 2,9 milijona evrov pa naj bi se povečale kapitalske rezerve družbe.
Kot je po po vsega pol ure dolgi skupščini zadovoljen povedal predsednik uprave Polzele Marko Klemenčič, so lastniki z dokapitalizacijo ustvarili pogoje za nadaljnje poslovanje in razvoj podjetja z okoli 230 zaposlenimi.
"Za ta korak smo se odločili na podlagi plana finančnega in poslovnega prestrukturiranja družbe, ki temelji na novi programski in prodajni strategiji. Ta se je že začela izvajati, njena osrednja stebra pa sta krepitev lastne blagovne znamke v segmentu višjega srednjega razreda na trgih na sedanjih trgih ter razvoj nogavic z visoko dodano vrednostjo za tuje blagovne znamke," je dejal Klemenčič.
Z današnjo skupščino so se po njegovih besedah znašli na točki, ko so se znebili starih grehov, zdaj pa je potrebno tudi z novimi trgi zagotoviti pozitivno tekoče poslovanje. Že nekaj časa se za nove posle dogovarjajo z vsemi svojimi dosedanjimi strateškimi partnerji v Nemčiji in Švici, stike zdaj skušajo vzpostaviti tudi s skandinavskim trgom, ob tem pa želijo, da bi čim več prodajali pod lastno blagovno znamko.
Zaposleni zadnje plače prejemajo redno, nekaterim so se morali pred časom zahvaliti za sodelovanje, do konca leta pa naj bi tako tudi ostalo. "Če nam poslovanja ne bi uspelo spraviti na predvidene številke, se bomo morda morali posloviti še od nekaj ljudi, a nekje okoli 200 je številka, o kateri že ves čas govorimo," je dejal Klemenčič.
Polzela se sicer že dlje časa sooča s finančnimi težavami in si želi s finančnim ter poslovnim prestrukturiranjem zagotoviti dolgoročni obstoj in razvoj. Tudi letos ob polletju zaostajajo za načrtom za nekaj manj kot pol milijona evrov, a prvi mož podjetja pravi, da pravi meseci šele prihajajo in z obratnim kapitalom, ki ga bodo zdaj dobili v podjetje, bodo lahko zagnali tudi nekatere marketinške aktivnosti, za katere zadnja leta niso odšteli niti evra.
Vlada je nov program pomoči Polzeli sprejela konec maja, ko je podaljšala poroštveno pogodbo iz novembra 2014 na 500.000 evrov vredno posojilo Delavske hranilnice družbi za sedem let in odobrila novo sedemletno posojilo v višini 800.000 evrov z dveletnim odlogom plačila glavnice. To je po Klemenčičevih besedah tudi edini dolg, ki je ostal podjetju.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.