V Družbi pooblaščenki Ravne (DPR) so nad odločitvijo države o prodaji večinskega deleža Slovenske industrije jekla (SIJ) ruskemu kupcu Koks presenečeni in razočarani, saj država pred tem ni izpolnila obljube in zakonske obveze iz leta 1998, da poplača 15-letni dolg do skoraj 6000 malih delničarjev na lokaciji Ravne, je povedala direktorica DPR Kristina Slavič.
Vlada je po mnenju vodstva družbe s tem dejanjem kršila zakon, predsednik vlade pa ni izpolnil obljub, danih na predvolilnih govorih na Koroškem, kjer je obljubil, da bodo mali delničarji pošteno poplačani.
"Kaj je zanj pošteno, ne vemo, zagotovo pa vemo, da prodajna cena 190,7 evra za delnico oz. le dobrih 45 odstotkov nominalne vrednosti ni poštena in je nesprejemljiva. Delničar, ki se je odpovedal izplačilu plač po 417 evrov za delnico, bo zdaj dobil za poplačilo samo 190,7 evra na delnico, kar je manj kot polovica nominalne vrednosti iz leta 1992," je dejala Slavičeva.
Mali delničarji državi tudi očitajo, da je z izdajo obveznic bankam poplačala njihove terjatve vključno z zamudnimi obrestmi in s tem v veliki meri pomagala sanirati banke, terjatve države do SIJ pa je vključno z obrestmi konvertirala v kapital, kar so storila tudi državna podjetja in s tem povečala svoj delež v kapitalu SIJ, vsem trem družbam pooblaščenkam pa ga znižala iz 6,37 na 2,97 odstotka.
Za male delničarje dosežena cena pri prodaji ni sprejemljiva, pri čemer menijo, da je komisija za prodajo državnega premoženja očitno prepričala vlado, da je za državo pomembnejši razvoj slovenskega jeklarstva kot kupnina. Vseh pogodbenih obveznosti kupca sicer ne poznajo, tudi jamstev za prevzete obveznosti ne, sodeč po izjavah vladnih predstavnikov in vodstva SIJ pa so pretehtale druge zaveze kupca.
"Pred dobrim letom so nas prepričevali, da ta strateška dejavnost ne sme biti in ne bo prodana tujcu, ki bo zgolj izkoristil družbo, uničil konkurenco in dobiček odpeljal preko transfernih cen. Ali ni Koks idealen partner, da z visoko ceno izdobavljenih surovin odpelje ves dobiček in povrh pridobi status evropskega ponudnika finih jekel," se sprašujejo v DPR.
Zahtevali bodo neodvisno cenitev
Družba pooblaščenka bo zato zaradi pridobitve realne tržne vrednosti delnice SIJ zahtevala neodvisno cenitev vrednosti in po potrebi zahtevala tudi izredno revizijo poslovanja za leto 2006, saj po njihovem ni normalno, da so ob 30-odstotnem povečanju prodaje napovedi o zmanjšanju čistega dobička, napovedi za leto 2007 pa so spet na ravni leta 2005.
Kot pravijo, se glede na ugodne tržne razmere in presežena pričakovanja rasti prodaje lahko računa najmanj na povprečno letno ustvarjeni čisti dobiček v višini 40 milijonov evrov, ruski kupec pa bo tako lahko v dveh letih in pol poplačal celotno kupnino iz dobička, za premostitev pa najel kredite pri slovenskih bankah z zastavo 35 odstotkov kupljenih delnic SIJ, kar pri dosedanjih prodajah odvisnih družb ni bilo dopustno.
Prav tako v DPR dvomijo v uresničitev obljube o dodatnih 250 milijonih evrov naložb s strani ruske družbe. Delničarji se morajo namreč v naslednjih treh letih odpovedati dividendam, kar po njihovem pomeni, da namerava kupec svoje naložbe financirati iz dobička in amortizacije, ustvarjenega v družbah SIJ. Ker naj bi letni dobiček po njihovih informacijah z amortizacijo znašal najmanj 60 milijonov evrov, bodo naložbe poplačane v štirih letih.
V DPR iz doslej dostopnih podatkov zato ne vidijo "svežega denarja s strani ruskih kupcev", pač pa ravno nasprotno. Rusi so po njihovem mnenju z nakupom naredili kupčijo stoletja, saj bodo na vloženi kapital presegli 18-odstotno stopnjo donosnosti, upoštevajoč likvidnostni tok pa celo 30-odstotno, medtem ko so običajno pričakovane stopnje donosnosti za vlaganja tujcev v Sloveniji med petimi in osmimi odstotki.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.