Danes začne veljati del kolektivne pogodbe za dejavnost trgovine, ki se nanaša na poglavje o delovnem času, odmorih, počitkih in dodatkih, ki izhajajo iz za delavca manj ugodne razporeditve delovnega časa. Zaposleni v trgovini bodo poslej za delo ob nedeljah in praznikih dobili dodatek v višini 100 odstotkov, za delo ob določenih praznikih (1. januar, 1. maj, 1. november, 25. december in velikonočna nedelja) pa 200 odstotkov. Hkrati ostajajo prodajalne ob nedeljah odprte.
Predstavniki zaposlenih v trgovini in predstavniki trgovcev so novo kolektivno pogodbo za dejavnost trgovine podpisali 10. oktobra. Del, ki se nanaša na poglavje o delovnem času, odmorih, počitkih in dodatkih ob manj ugodnem delovnem času, pa so dogovorili že maja.
Takrat so se strinjali tudi, da bo kolektivna pogodba poslej urejala tudi odpiralni čas prodajaln, ki tako ne bo več opredeljen v zakonu o trgovini. Državni zbor bo predlog sprememb zakona o trgovini, s katerimi se bo urejanje odpiralnega časa preneslo na kolektivno pogodbo, predvidoma sprejel na novembrski seji.
Z dogovorjenim sta zadovoljni obe strani, tako sindikat kot predstavniki trgovcev. Ti so vseskozi zagovarjali načelo, da je delovni čas v trgovinah prosta izbira. Trgovci naj se o odpiralnem času prodajaln odločajo sami, glede na povpraševanje kupcev in druge ekonomske razloge.
"Za delo izven rednega delovnega časa moramo podjetja ali delodajalci zagotoviti tudi primerne nagrade ali plačila," meni podpredsednik združenja za trgovino Viktor Vauhnik in dodaja, da je to po njegovem mnenju povsem ustrezna rešitev. "Če na eni strani trgovci zagovarjamo, da bomo ob nedeljah dosegali dobre rezultate, potem moramo to delo tudi posebej nagraditi," je dejal.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.