Potem ko je državni zbor decembra lani potrdil zakon o poroštvu za projekt šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj, v skladu s katerim država jamči za 440 milijonov evrov vredno posojilo pri Evropski investicijski banki pod pogojem, da je 1,3 milijarde evrov končna številka investicije v Teš 6, je prvi mož HSE Blaž Košorok ministru sporočil, da zavez ne bo mogoče izpolniti. Projekt bo dražji, kar naj bi bilo po njegovih besedah znano že ob podpisu poroštvene pogodbe.
Košorok je danes na seji odborov za finance in za infrastrukturo spomnil, da so bile v poroštveni pogodbi podane štiri zahteve, med drugim se nanašajo na vrednost – da se investicija ne sme dražiti – in časovnico projekta. "Danes lahko ugotovimo, da sta časovnica in vrednost projekta kršeni," je poudaril in dodal, da sta ti dve komponenti neločljivo povezani. "Dejstva, ki so na mizi, so skrb vzbujajoča," je poudaril. Ob tem je pojasnil, da če govorimo o podražitvi Teša 6 za 140 milijonov evrov, je treba vedeti, da je bila večina, dve tretjini, te vsote že znane pred podpisom pogodbe z ministrstvoma za finance in infrastrukturo ter preden je DZ sprejel poroštveni zakon.
Obseg same naložbe po Košorokovih besedah ne narašča, dejstvo pa je, da je bilo od leta 2008 podpisanih osem aneksov in na podlagi teh aneksov vrsta variacij.
Minister Čufer: Projekt ne bo končan pravočasno, potrebni pa bodo še dodatni viri
Kot je pojasnil finančni minister Uroš Čufer, je 27. maja iz Teša prejel pismo, v katerem ta med drugim opozarja, da je nezmožen izpolnjevati zaveze, dane v zameno za državno poroštvo, in da bo končna vrednost investicije višja od 1,3 milijarde evrov. Hkrati Teš v tem pismu navaja, da je bilo to dejstvo znano na dan podpisa pogodbe Teš z ministrstvoma za finance in za infrastrukturo, je navedel.
To po ministrovih pojasnilih pomeni, da projekt ne bo končan niti v skladu s terminskim načrtom niti v skladu s finančnim načrtom, pa tudi to, da so potrebni še dodatni viri za končanje projekta.
Minister vidi tri mogoče rešitve
Minister vidi tri stvari, o katerih bi bilo treba razmisliti: o tem, ali je to pismo dejstvo ali najava in ali prinaša pravne posledice, o odgovornosti in o vprašanju, kako ravnati naprej. "Zame je najpomembnejše vprašanje – kako naprej," je poudaril.
Čufer tu vidi tri možnosti: ali "stisnemo zobe in nadaljujemo projekt" ali ustavimo projekt in imamo napol "ruševino" ali pa poiščemo nekoga, ki bo dokončal projekt, če ga sami nismo sposobni.
Omerzel meni, da bi morali podražitev raziskati
Minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel je spomnil, da je bilo ob podpisu poroštvene pogodbe jasno in glasno povedano, da je investicija ocenjena na 1,3 milijarde evrov in da se obseg ne sme povečati. Zanj je nedopustno, da se je projekt podražil, to pa da je treba raziskati.
Za Omerzela je pomembno tudi, da dobi jasne podatke od HSE in Teša, v katerem obdobju je prihajalo do dogodkov za povečanje investicije, ter da se sprejmejo primerni ukrepi.
Podobnega mnenja so tudi poslanci v obeh odborih, ki so v razpravi terjali odgovore, kdaj in zakaj je do podražitve prišlo, pa tudi to, kdo je odgovoren za to.
Zvonko Černač iz vrst SDS je opozoril, da gre pri podražitvi projekta za kršitev zakona in verjetno tudi za ničnost pogodbe. Izrazil je upanje, da so bili podatki, ki so bili takrat na mizi, predvsem glede cene, verodostojni. Če bo prišlo do ugotovitve, ki bodo potrjevale Košorokove besede, da se je ta cena vedela že ob podpisu pogodbe z ministrstvoma, potem je tu po Černačevi oceni "zelo velik problem" in zelo velika odgovornost na tistih, ki so to naložbo vodili, predvsem na vodstvih HSE in Teša ter nadzornikih.
"Če se je vlado zavajalo z neresničnimi podatki, je to kriminalno dejanje!"
"Če se je vlado zavajalo z neresničnimi podatki, je to kriminalno dejanje," je poudaril Franc Bogovič, poslanec SLS. Po njegovem mnenju je treba določiti pogoje za dokončanje projekta, ker druge možnosti očitno ni, da bo škoda čim manjša. Srečko Meh iz vrst SD je poudaril, da je treba narediti "pošteno" in dobro analizo, zakaj je do tega prišlo, poiskati pa da je treba tudi krivce. In na teh osnovah sprejeti odločitve za nadaljevanje projekta.
Velik nasprotnik projekta, poslanec SD Matevž Frangež, je predlagal, da se umirijo "strasti" in izberejo racionalne poti. "Nujno je, da DZ terja od vlade in vseh odgovornih, da izvršijo popoln nadzor nad tem projektom," je poudaril. Nujno se mu zdi, da do unovčitve državnega poroštva ne pride, preprečiti pa je treba tudi insolventonost investitorja. "Ta projekt je simbol korupcije," je dejal njegov strankarski kolega Matjaž Han, ki mu je "žal in nerodno", da je rekel kakršno koli dobro besedo za ta projekt. Han upa, da bodo pristojne institucije tu naredile red in da bodo ljudi, ki so projekt zapeljali v takšno fazo, malo povprašali "po zdravju".
Poslanec PS Jože Velikonja je opozoril, da je treba danes upoštevati realnost in izbrati najboljšo rešitev med najslabšimi. "Na vrsti so odgovorni pri projektu," je dodal.
Andrej Vizjak iz SDS je Teš 6 označil kot "tipičen projekt, kjer se je nenehno in agresivno vpletala politika, še najbolj lokalna SD iz Šaleške doline". Ta projekt pa da je potekal po načelu, ki je znan za Šaleško dolino, torej po načelu izvršenih dejstev. Meh je te očitke zavrnil in dejal, da lokalna politika ne vodi investicije.
Manevrskega prostora za znižanje cene naložbe je izredno malo
Po pojasnilih direktorja Teša Petra Dermola je večina pogodb že podpisanih, manevrskega prostora za znižanje cene naložbe pa je tu izredno malo. Ostajajo jim pogajanja za skrajšanje časovnice projekta, ki se bodo v kratkem času začela. Dermol težko predvidi, koliko časa bodo trajala, obeta pa si, da bodo z Alstomom v enem mesecu našli skupno točko.
Minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel je pozdravil ponovna pogajanja z Alstomom. Kot je poudaril, se mora tudi Alstom zavedati, da je 1,3 milijarde evrov, kot je dana zaveza za višino naložbe, resna številka in da ne sme biti presežena.
Minister Omerzel je poslancem zagotovil, da bodo na osnovnih uradnih poročil, če bodo pokazala nepravilnosti, odgovornost tudi terjali.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.