Naftni derivati v Sloveniji so se opolnoči podražili in dosegli nove rekordne vrednosti. Cena neosvinčenega 95-oktanskega bencina se je zvišala za 2,6 centa na 1,406 evra, neosvinčenega 100-oktanskega bencina za 2,7 centa na 1,423 evra in dizelskega goriva za 1,9 centa na 1,324 evra za liter.
Podražilo se je tudi kurilno olje, in sicer za 2,3 centa na 1,011 evra.
Medtem ko se cena bencina že nekaj mesecev giblje okoli rekordnih vrednosti, pa je dizelsko gorivo doseglo najvišjo raven po 15. juliju 2008 – takrat je bilo treba za liter odšteti 1,311 evra.
Cene prevozov se ne bodo povišale
Vse dražje gorivo skrbi tudi prevoznike. Ti bi glede na rast cen morali cene prevozov zvišati, a tega zaradi ostre konkurence v panogi ni pričakovati, zelo malo prevoznikov pa ima v svojih prevoznih pogodbah klavzulo, ki upošteva dvig cene goriva, pravi direktor Združenja za promet pri Gospodarski zbornici Slovenije Robert Sever.
Ker se je cena goriva od januarja lani do letošnjega leta zvišala že za 12 odstotkov – pri čemer je treba odbiti davek na dodano vrednost in vrnjeno trošarino – in gorivo predstavlja 28 odstotkov vseh stroškov, bi morali prevozniki cene prevozov zvišati že za 3,42 odstotka, je pojasnil Sever.
Enako velja za prevoze potnikov, saj je vpliv cene goriva enak tudi pri njih, je dodal Sever. V koncesijski pogodbi za izvajanje gospodarske javne službe javnega linijskega prevoza potnikov je sicer upoštevana klavzula, ki opredeljuje odvisnost stroškovne cene prevoza od cene goriva, vendar pa je to stvar pogajanj z državo in odvisno od tega, koliko proračunskih sredstev za namene javnega potniškega prometa je na voljo.
Precej ostri so zaradi zvišanja cen goriva v Sekciji za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. Predsednik sekcije Andrej Klobasa poudarja, da bodo visoke cene goriva še dodatno poslabšale položaj avtoprevoznikov. Zaradi slabih pogojev poslovanja in pomanjkanja državne pomoči bodo avtoprevozniki lahko "kmalu ustavili tovornjake", je ocenil.
Gneča na servisih, nekateri že razmišljajo o alternativah
Zaskrbljeni pa so tudi državljani. Zaradi napovedane podražitve je bila včeraj na nekaterih bencinskih servisih ves dan gneča. Nekateri pa so že začeli razmišljati tudi o alternativah vedno dražjemu bencinu. "Ja, avtobus vsekakor, ampak traja eno uro vožnja od službe do sem, s kolesom pridem pa v pol ure. Tako da avtobus odpade, elektrika-avtomobili pa so zaenkrat še predragi," je dejala ena od anketirank na ljubljanskih ulicah.
Kaj pa nakup električnega avtomobila?
Ob tem, ko cene bencina letijo v nebo, je razmišljanje o alternativah vsekakor na mestu. A kaj so alternative? Mogoče javni prevoz? Novinar Delove priloge Na Kolesih Željko Purgar je v pogovoru za 24UR ZVEČER dejal, da je težko pričakovati, da bi v Sloveniji javni prevoz ponudil alternativo vsemu, česar smo navajeni. Vedno bolj pa postaja aktualno razmišljanje o nakupu električnega avtomobila, še posebej ko se cene goriv višajo. Purgar meni, da bomo o podobnih nakupih začeli realno razmišljati, ko bo bencin že neznosno drag. V to nas bodo po njegovem mnenju prisilile razmere.
Pomemben premik se bo zgodil že letos, ko bo na naš trg prišel opel ampera, pojasnjuje Purgar. To je električni avtomobil s podaljšanim dosegom. Recimo nekdo, ki se iz Novega mesta vsak dan vozi v Ljubljano, lahko doma napolni akumulator, se odpelje v Ljubljano in ga tam znova napolni. Tako se lahko cel mesec vozi brez bencina.
Naš odnos do teh avtomobilov pa se bo po mnenju Purgarja spremenil tudi, ko bo največji igralec na trgu Renault letos ponudil dva električna avtomobila. Prvi je fluence. Njegova maloprodajna cena naj bi se pri nas na račun subvencij, ki jih podeljuje Eko sklad RS gibala okoli 20.000 evrov. Drugi je kangoo, njegova cena pa naj bi bila celo okoli 15.000 evrov.
Pravi premik se mora zgoditi v glavi
A pravi premik se mora zgoditi v naših glavah, je prepričan Purgar. "Električna mobilnost ni nakup električnega avtomobila, ampak je dobesedno električna mobilnost, ki jo lahko primerjamo z mobilno telefonijo,“ pojasnuje sogovornik. "Danes kupimo aparat za en evro in nato uporabljamo storitev mobilnosti in tako je tudi z električnimi avtomobili," še pojasnjuje Purgar. Pri tem še poda primerjavo s skupno uporabo koles v Ljubljani. "To so načini, ki bodo razbili kalup slovenske želje po lastnini," je prepričan.
KOMENTARJI (353)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.