Najpomembnejša vzroka za vztrajno dražitev nafte sta negotovost glede preskrbe z nafto v Nigeriji, kjer se je v ponedeljek začela splošna stavka, ter zmanjšana proizvodnja v Mehiškem zalivu zaradi divjanja orkanov.

Poleg tega je povpraševanje po nafti zelo veliko, na rast cene nafte pa vplivajo tudi bojazen pred novimi napadi na naftovode v Iraku ter še vedno nerazrešeni davčni dolgovi ruske naftne družbe Jukos.
Z nafto vrste light sweet crude z dobavo v novembru so dopoldne na blagovni borzi Nymex v New Yorku trgovali po ceni 54,04 dolarja za sod, kar je 0,76 odstotka več kot v ponedeljek. Cene nafte v New Yorku so se torej v zadnjem mesecu dni zvišale za 27 odstotkov, v zadnjih 12 mesecih pa za približno 70 odstotkov.
Na azijskih trgih se je cena nafte danes povzpela do 54,15 dolarja za sod, kar je 55 centov več kot v ponedeljek.

Na borzi v Londonu se je cena za sod nafte vrste brent danes dopoldne zvišala do 51,20 dolarja, kar je 54 centov več kot v ponedeljek. Pred tem pa je bilo treba v elektronskem trgovanju za sod nafte odšteti celo rekordnih 51,40 dolarja.
Tudi nafta Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) dosega vedno višje vrednosti. Tako je bilo treba v ponedeljek za 159-litrski sod črnega zlata OPEC odšteti v povprečju 46,06 dolarja oz. 85 centov več kot v petek.
Proizvodnja nafte v Mehiškem zalivu, kjer načrpajo četrtino vse ameriške nafte, je še vedno za 28 odstotkov nižja kot ponavadi. Orkan Ivan je uničil več naftnih črpališč in poškodoval napeljavo in črpalke. Borzni posredniki opozarjajo, da imajo ZDA pred začetkom kurilne sezone zelo majhne zaloge nafte.
Stopnja rasti singapurskega gospodarstva se je zaradi visokih cen nafte, ki so oklestile obseg izvoza, v tretjem letošnjem četrtletju v primerjavi s predhodnim četrtletjem nepričakovano znižala na 3,2 odstotka, je sporočilo tamkajšnje ministrstvo za trgovino in industrijo. Na letni ravni je Singapur sicer zabeležil 7,9-odstotno gospodarsko rast. Singapurske denarne oblasti sicer stojijo za vladno napovedjo letošnje gospodarske rasti, ki naj bi dosegla osem do devet odstotkov.
Cene črnega zlata so se tako zvišale kljub zagotovilom arabskih proizvajalcev črnega zlata, da bodo po začetku splošne stavke v največji afriški izvoznici nafte Nigeriji poskušali znižati ceno nafte.
Vpliv na poslovanje letalskih družb
Višje cene črnega zlata pa pomembno vplivajo tudi na poslovanje letalskih družb. Potem ko so nekatere že spomladi ali poleti uvedle dodatek na kerozin, so v minulem tednu omenjeni dodatek občutno dvignile nemška Lufthansa, avstrijska skupina Austrian Airlines, francoski letalski prevoznik Air France in britanska letalska družba British Airways. Nekateri izmed poceni letalskih prevoznikov pa so se dodatku na kerozin odpovedale, da bi tako izboljšale svojo konkurenčno prednost.