Finančni minister Janez Šušteršič je v Koebenhavnu opozoril, da se lahko tudi Sloveniji zgodi, da bo morala zaprositi za pomoč, če predlagani varčevalni ukrepi ne bodo sprejeti. "Danes smo razpravljali o Španiji in še kakšni državi. Če v Sloveniji ne bomo naredili, kar smo napovedali, bomo verjetno čez nekaj mesecev razpravljali tudi o Sloveniji," je opozoril. Ob tem je dodal: "Morda bomo na koncu še veseli, da ta sklad obstaja, ker če bodo ukrepi, ki jih predlagamo, blokirani, se lahko zgodi, da bomo tudi sami zelo hitro morali potrkati na ta vrata."
Odločitev evrske skupine o povečanju posojilne zmožnosti reševalnih skladov je minister komentiral z besedami, da je izbran najugodnejši način za to. Na vprašanje, ali meni, da bo odločitev pomirila finančne trge, pa je odgovoril, da "za nekaj časa najbrž že", da pa bodo potrebni konkretni rezultati v Grčiji in drugje.
Okrepili sklad za pomoč državam v težavah
V Koebenhavnu so danes dosegli nov dogovor o sistemu zaščite evrskega območja pred krizo. Skupna posojilna zmožnost začasnega in stalnega kriznega mehanizma bo okrepljena s 500 na 700 milijard evrov, poleg tega pa bo pospešena dinamika vplačevanja v stalni krizni mehanizem.
Delež Slovenije v razdelitvenem ključu za vpis kapitala v stalni krizni mehanizem (ESM) je 0,4276 odstotka, tako bo morala v mehanizem vplačati 342 milijonov evrov, od tega letos in prihodnje leto po 137 milijonov evrov.
KOMENTARJI (457)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.