D&B je maja rejting spremenila sedmim državam, Slovenije pa ni med njimi. Znižala ga je Portugalski, Islandiji in Siriji, izboljšala pa Švedski, Franciji, Kolumbiji in Mjanmaru. Vrh si še naprej delita Švica in Nemčija, so danes sporočili iz ljubljanske bonitetne hiše I, ki je partnerska družba D&B.
Poročilo za Slovenijo omenja razmišljanja Gorenja o selitvi proizvodnje v tujino in v tej povezavi ugotavlja, da je slovenska konkurenčnost v Evropi razmeroma nizka zaradi visokih administrativnih bremen, oteženega postopka stečaja in razmeroma visokih davščin. Navaja tudi izjavo finančnega ministra Franca Križaniča iz marca, da ne načrtuje ustvarjanja ugodnejšega okolja z nižjimi davki, ki bi pritegnilo zunanje vlagatelje.
D&B ugotavlja, da se je v zadnjem lanskem četrtletju proračunski primanjkljaj znižal, prilivi od davščin pa zvišali. Sloveniji bi z restriktivno politiko tako utegnilo znižati primanjkljaj pod prag, ki ji je bil predpisan ob vstopu. To bo še posebej možno, če bo parlament sprejel predlog zakona v pripravi, ki bi omejil javni dolg na 45 odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP).
Bonitetna hiša pa opozarja na previdnost glede slovenskih javnih financ, in sicer navaja dokapitalizacijo Nove ljubljanske banke (NLB), prispevek za reševanje Portugalske in Irske, večanje servisnih stroškov zaradi evropskega zvečanja osnovne obrestne mere Evropske centralne banke.
Na srednji rok bo stabilnost slovenskih javnih financ odvisna od tega, ali bo vladi uspelo reformirati pokojninski sistem, so zapisali.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.