Pogajanja med žerjavisti in upravo Luke Koper še niso prinesla rešitev. Kot je povedal Aleksander Lisjak, si uprava in sindikat izmenjujeta neformalne predloge in se pričakuje, da se bodo spet usedli za pogajalsko mizo. Medtem so se člani stavkovnega odbora že zagovarjali v postopku izredne odpovedi. Kot je še povedal Lisjak, ki kot odvetnik zastopa tako žerjaviste kot izvajalce pristaniški storitev (IPS), postopki ugotavljanja odgovornosti sicer ponavadi potekajo individualno, a so se sami strinjali, da se je zagovore opravilo skupinsko.
Nekaj po 11. uri so se sicer s precejšnjo zamudo začela pogajanja med IPS delavci in njihovimi delodajalci. Iz Sindikata izvajalcev pristaniških storitev so pred tem v sporočilu za javnost obsodili "samovoljno" prestavljanje pogajanj s strani Luke. Pogajanja naj bi neuradno bila v sklepni fazi.
Luki dogovor o višjih stroških ne diši
Predstavnik Sindikata izvajalcev pristaniških storitev (SIPS) Predrag Topič, ki ni želel dati uradnih izjav, pa je v nagovoru delavcem IPS povedal, da naj bi luška uprava pri delodajalcih dobila zagotovilo, da delavcev ne bodo odpustili. Zataknilo pa naj bi se pri določitvi cene dela podpogodbenikov. Po Topičevih besedah ti vztrajajo, da brez točne določitve tarife dela ne bodo popustili.
Hitro naj bi namreč sklenili dogovor, da bi z nekakšno krovno pogodbo vsi dobili zagotovljene svoje osnovne delavske pravice, kot so dodatki za nočno delo, za delo v škodljivem okolje, predvsem pa naj bi določala izhodiščno plačo. A Luki Koper ta predlog ni všeč, saj bi podizvajalci za delavske pravice izstavljali tudi višje račune in tako Luki povečali stroške. A te si Luka viša tudi z najemanjem odvetnika iz pisarne Mira Senice, čeprav ima svojo lastno pravno službo, v kateri ima zaposlene tri vrhunske pravnike, ki naj bi bili, kot pravijo v Luki, preveč zaposleni.
Luka: Bo v spor posegla vlada in stavko prekinila?
Žerjavisti pa se z Luko še vedno pogajajo. Po neuradnih podatkih, naj bi vlada razmišljala, da sama poseže v spor med žerjavisti in upravo Luke. Tega minister Vlačič ni ne potrdil ne zavrnil. Zaradi velike gospodarske škode, ki nastaja zaradi stavke, bi le-to lahko s posebno uredbo prekinila, kar pa bi bil v Sloveniji precedenčni primer. Za to bi morala spremeniti zakon o stavki. Ta se kljub zagotovilom, da so vse bližje dogovoru, še vedno nadaljuje.
Delavci pisali Türku, Pahorju in Vlačiču
Iz Luke so sicer posredovali odprto pismo "večine zaposlenih Luke Koper" predsedniku države in vlade, Danilu Türku in Borutu Pahorju, prometnemu ministru Patricku Vlačiču in nadzornikom Luke.
Kot ugotavljajo, je škoda, ki nastaja, "neproporcionalna z vsebino njihovih stavkovnih zahtev". Opozarjajo, da poslovanje Luke Koper "ne more postati odvisno in pogojeno z zahtevami skupine zaposlenih, ki ima zaradi narave dela določen monopol pri izvajanju poslovnih procesov, saj jim to lahko omogoča kadar koli izsiljevanje pogojev dela in neopravičenih ugodnosti".
V Luki le še 13 kontejnerskih vlakov
Iz Slovenskih železnic pa so danes sporočili, da jim je v četrtek uspelo preprečiti nadaljnje povečevanje ovir v železniškem tovornem prometu. ''Včeraj so bile SŽ prisiljene uvesti transportno omejitev, zato od 11. ure dalje niso več sprejemale pošiljk starega železa, papirja in kontejnerjev za koprsko pristanišče. Zaradi uvedene transportne omejitve in povečanega dnevnega pretovora v Luki Koper se zastoji v železniškem tovornem prometu niso več povečevali,'' so sporočili.
Na slovenski železniški mreži se trenutno zaradi omejenih možnosti prekladanja v Luki Koper zadržuje še 13 kontejnerskih vlakov, na razkladanje oziroma nakladanje pa čaka še 10 klasičnih tovornih vlakov. Včeraj so v Luki Koper naložili in razložili 402 vagona, prispelo in odpeljalo pa je 44 vlakov, pravijo v SŽ.
Konec tedna je pričakovati zmanjšanje dotoka novih pošiljk za Luko Koper, zato bodo SŽ v okviru možnosti naredile vse za odpravo ali zmanjšanje nastalih zamud in zastojev, so še sporočili.
'Od 750 jih več kot 500 ne stavka'
Vodje vseh organizacijskih enot in ostali srednji vodstveni ter strokovni kader družbe Luka Koper pa je danes poslal odprto pismo državnemu vodstvu in nadzornikom Luke. V pismu so izrazili odločno nasprotovanje stavki in izrazili vso zaskrbljenost nad razmerami. Po navedbah v pismu, naslovljenem na predsednika države, predsednika vlade, prometnega ministra in nadzornike, so zapisali, da želijo tvorno sodelovati pri reševanju težav v podjetju.
''Soodgovorni smo za nemoteno in učinkovito delovanje vseh procesov v poslovnem sistemu, ki sodi med najuspešnejša slovenska podjetja in vodi eno najboljših sredozemskih pristanišč. Ponosni smo, da je Luka Koper to, kar je danes, in tako smo pripomogli ustvariti tudi mi. Luka Koper šteje 750 zaposlenih, od katerih jih več kot 500 ne stavka in redno opravlja svoje delovne naloge (razen tistih na bolniških in dopustih),'' so poudarili v pismu.
''Ocenjujemo, da smo pomembni in objektivni deležniki nastale situacije, zato si jo bomo drznili tudi komentirati, saj nam nikakor ni vseeno, ko nemočno opazujemo, kaj se dogaja z našim podjetjem,'' so še zapisali.
Varuhinja pozvala k spoštovanju zakonodaje
Potem ko je varuhinja človekovih pravic v zvezi s prekinitvami dela v Luki Koper zahtevala informacije o aktivnostih Inšpektorata RS za delo, je v četrtek v zvezi s prekinitvijo dela zaposlenih pri podjetjih, ki svoje storitve izvajajo za potrebe Luke Koper, pisala še upravi Luke Koper.
Varuhinja je pozdravila odločitev uprave Luke Koper, da se aktivno vključi v reševanje navedene problematike. Pozdravlja tudi odločitev, da vse nove pogodbe z izvajalci pristaniških storitev vsebujejo tudi člen, ki od njih zahteva spoštovanje delovnopravne zakonodaje. Naslovniku je predlagala, da z vsemi možnimi ukrepi tudi vnaprej zagotavlja, da bo za vse zaposlene, ki svoje delo opravljajo na območju Luke Koper, d. d., zagotovljeno spoštovanje delovnopravne in druge zakonodaje. Uresničevanje navedenega bo varuhinja spremljala v okviru svojih pristojnosti, so sporočili z urada varuhinje.
Černač poziva Vlačiča k odstopu
Podpredsednik SDS Zvone Černač pričakuje, da bo prometni minister Patrick Vlačič prevzel odgovornost za stavko v Luki Koper in odstopil z mesta ministra. Večina težav v slovenskem gospodarstvu je posledica nedelovanja države, samo obžalovanje stavke pa ne bo dovolj, pravi Černač.
Luka Koper je strateškega pomena za Slovenijo, zato prelaganje odgovornosti ministra Vlačiča in vlade na druge ni primerno, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani dejal Černač. Poslanec SDS je pri tem poudaril, da gre pri stavki v Luki Koper predvsem za zaščito pravne države, ki jo ščitijo stavkajoči delavci in sindikati.
Njihove stavkovne zahteve so po Černačevem mnenju upravičene. Ob tem je pojasnil, da stavkajoči med drugim zahtevajo dostojno plačilo za svoje delo ter da najzahtevnejša dela opravljajo le redno zaposleni, kar bi po Černačevih besedah moralo biti samoumevno. "Če bi pravna država delovala, potem takih zahtev ne bi bilo," je poudaril.
Krivdo za stavko po njegovem mnenju nosi tudi uprava Luke Koper, nenavadno pa se mu zdi, da je uprava na čelu s predsednikom Gregorjem Veselkom sedaj prevzela vlogo mediatorja med pogodbenimi delavci in njihovimi delodajalci. Zadevo bi najlažje rešili, če bi uprava zaposlila pogodbene delavce, meni Černač.
"Prav je, da se vsi, ki delajo v Luki Koper, postavijo v enak položaj in dobijo dostojno plačilo za opravljeno delo," je dejal Černač, ki sicer meni, da bo sedanja uprava težko rešila nastale težave. Z odločnimi ukrepi, ki bi jih morali sprejeti ministrstvo za promet, vlada, nadzorni svet družbe in Agencija za upravljanje kapitalskih naložb RS bi lahko po njegovem mnenju probleme rešili, še preden je prišlo do stavke.
Sindikat žerjavistov ostro proti političnemu vmešavanju
Že včeraj pa je vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik menil, da bi morala vlada takoj poiskati pravo rešitev, sicer pa jo je pozval, naj odstopi cela vlada.
Sindikat žerjavistov pa se je danes odzval z izjavo, da ostro obsoja instrumentalizacijo stavke v Luki Koper v politične namene s stani katere koli stranke. "Sindikat ni in ne bo lutka v rokah tistih, ki v trenutnem dogajanju v Luki Koper nabirajo politične točke. Sindikat nastopa popolnoma neodvisno in bo v obrambi delavcev šel do konca," so še zapisali.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.