Ob nespremenjenih trošarinah se bodo opolnoči podražili oba bencina za 2,6 centa, dizelsko gorivo in kurilno olje pa za 3,3 centa. Podražitev bi lahko omilila vlada z znižanjem trošarin. Ker pa jih ni, bo liter najbolj prodajanega 95-oktanskega bencina stal 1,438 evra, 100-oktanskega pa 1,454 evra. Opolnoči bosta dražja tudi dizel in kurilno olje, ki sta se pred 14 dnevi pocenila. Liter dizla bo 1,335 evra, liter kurilnega olja pa bo čez evro, in sicer 1,023 evra.
Cene bodo po mnenju direktorja Inštituta za raziskave v energetiki Djanija Brečeviča najverjetneje rasle tudi v prihodnjih tednih. Vlada verjetno še ne bo znižala trošarin, s čimer bi sicer lahko omilila maloprodajne cene goriv, je ocenil. Cene pogonskih goriv so se v minulih dveh tednih na mediteranskih borzah občutno povišale, kar vpliva na rast cen goriv tudi pri nas, je dejal. Dvig cen surove nafte je po njegovih pojasnilih po eni strani posledica odločitve Irana, da prepove izvoz surove nafte v nekatere države Evropske unije, po drugi strani pa optimizem, ki je prisoten na naftnem trgu, spodbuja dogajanje v Grčiji, kjer je parlament potrdil paket varčevalnih ukrepov.
Po njegovem mnenju je pomembno, da je dogovor v Atenah zasenčilo dejstvo, da je povpraševanje po surovi nafti v zadnjem obdobju dokaj skromno. Cene goriv bi sicer bile še nekoliko višje, če jih ne bi omilila rast dolarske vrednosti evra. "Razmere na naftnem trgu kažejo, da bo naraščanje cen surove nafte kratkoročno v veliki meri odvisno od hitrosti reševanja politične krize v Iranu, saj bodo tudi cene, če bo prišlo do zaostrovanja, hitreje rasle," je poudaril. Na dolgi rok pa bodo na cene nafte vplivali tudi podatki o naraščanju gospodarske aktivnosti svetovnega gospodarstva in hkrati tudi uspešnosti reševanja dolžniške krize v evrskem območju.
"Ocenjujem, da bo povpraševanje v prihodnosti naraščalo relativno počasi, kar pomeni, da je zelo verjetno pričakovati, da bodo cene nafte rahlo naraščale," je poudaril. Vlada ima sicer možnost z znižanjem trošarin upočasniti rast maloprodajnih cen nafte, vendar pa je po njegovi oceni to le malo verjetno zaradi proračunskega primanjkljaja. "V prihodnje si lahko obetamo še višje cene goriva," je dodal.
Tudi Aleš Čačovič iz Ilirike DZU je ocenil, da se cene goriv v zadnjem času dvigajo predvsem zaradi rasti cen surove nafte na borzah, ki jo dvigajo špekulacije o napetosti med Iranom in ZDA. Nadaljevanje napetosti med Iranom in ZDA bi lahko po njegovem mnenju še dodatno povišalo cene nafte, saj bo nadaljnja rast cen goriv po njegovem mnenju odvisna predvsem od geopolitičnega tveganja. 159-litrski sod severnomorske nafte bi po njegovih napovedih tako lahko kmalu stal že 150 dolarjev. Ker je od tega posledično odvisna tudi cena bencina v Sloveniji, pa po njegovem mnenju lahko kmalu pričakujemo ceno 1,5 evra za liter bencina.
Slovenske avtoprevoznike je strah prihodnosti
Podražitev med avtoprevozniki vzbuja strah glede njihove prihodnosti. Predsednik sekcije za promet pri Obrtni zbornici Slovenije (OZS) Andrej Klobasa opozarja, da država premalo pomaga avtoprevoznikom, direktor Združenja za promet pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) Robert Sever pa meni, da bodo morali zato povišati cene prevozov. Njihovim članom avtoprevoznikom so sicer že ob zadnji podražitvi naftnih derivatov predlagali, da tisti, ki jim gorivo predstavlja med 28 in 30 odstotki stroškov, dvignejo cene prevozov za tri do pet odstotkov. Obenem se bodo letos po njegovih besedah zvišale tudi cestnine v vseh sosednjih evropskih državah, zato so avtoprevozniki v vse težjem položaju.
Konkurenca v avtoprevozniški dejavnosti je sicer po njegovem mnenju visoka, zato ni mogoče napovedati, kako bi zvišanje cen prevozov vplivalo na konkurenčnost naših prevoznikov. "Ne samo konkurenca med slovenskimi prevozniki, temveč tudi v vseh vzhodnih državah članicah EU, ki imajo cenejše stroške dela in goriva kot mi," je dejal. Zaveda se, da bi zvišanje cen prevozov znižalo konkurenčnost slovenskih prevoznikov, vendar so stroški dela od lanskega januarja tako narasli, da jim kmalu ne bo ostala nobena druga možnost.
Po besedah Klobase močno obžalujejo vnovično zvišanje cen. Država bi po njegovem mnenju morala pomagati avtoprevoznikom in jim omogočiti nakup cenejše nafte. Ocenjuje, da bi država morala avtoprevoznikom omogočiti nakup nafte po najvišji ceni en evro za liter nafte. "Drugače lahko pričakujemo, da bo celoten sektor propadel," je še poudaril. Avtoprevozniki namreč po njegovem mnenju nimajo več pogojev za normalno poslovanje in preživetje.
Kako je pri sosedih?
Po podatkih Avtomoto zveze Slovenije (AMZS) je liter 95-oktanskega bencina v Avstriji 1,43, dizla pa 1,41 evra. Cene pri njih so sicer drugačne glede na lokacijo bencinske črpalke. Na Madžarskem je liter najbolj prodajanega bencina 1,33, dizla pa 1,37 evra. V Italiji je liter 95-oktanskega bencina 1,8 evra, liter dizelskega goriva pa 1,74 evra.
Na Hrvaškem je liter bencina 1,35, liter dizla pa 1,28 evra. A medtem tudi naši vzhodni sosedje opolnoči napovedujejo podražitev, ki bo po napovedi gospodarskega ministrstva znašala od 16 do 23 lip na liter (od dva do tri cente). Čeprav gorivo kljub zvišanju cen ne bo dražje kot pri nas, se je na Facebooku oblikovala skupina s pozivom na bojkot vseh hrvaških bencinskih servisov v sredo, 22. februarja. Pobudniki pozivajo voznike, naj rezervoarje napolnijo dan prej in se v sredo izogibajo točenju goriva.
KOMENTARJI (1133)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.