Gospodarstvo

Bo Nabucco omilil plinsko krizo?

Ankara, 13. 07. 2009 10.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA / P.J.
Komentarji
6

Po več mesecih pogajanj so Turčija, Avstrija, Madžarska, Romunija in Bolgarija v Ankari podpisale sporazum za gradnjo plinovoda Nabucco, s katerim želi EU zmanjšati svojo odvisnost od Rusije.

Plin
Plin FOTO: Reuters

Nabucco je projekt, s katerim želi EU zmanjšati svojo odvisnost od ruskega plina. Kot je znano, je namreč zaradi nesoglasij med Moskvo in Kijevim (preko Ukrajine sedaj poteka plinovod iz Rusije) vedno znova prihajalo do plinske krize.

Po približno 3300 kilometrov dolgem Nabuccu, ki bo potekal od Turčije do Baumgartna v Avstriji, naj bi EU in Turčija pridobivali do 31 milijard kubičnih metrov plina na leto iz kaspijske regije in Bližnjega vzhoda mimo Rusije.

Glavni dobavitelj plina še ni znan

Trenutno še ni znano, katera izmed tam ležečih držav bo zagotovila potrebne količine plina. Kot primarnega dobavitelja plina se najpogosteje omenja Azerbajdžan, na dolgi rok pa naj bi bili v igri tudi Turkmenistan, Irak in Egipt. "Več korakov bomo storili k uresničitvi tega projekta, bolj se bo povečalo tudi zanimanje med potencialnimi dobavitelji plina," je na slovesnosti ob podpisu sporazuma poudaril turški premier Recep Tayyip Erdogan.

Erdogan je še povedal, da bodo pravni okviri za dejanski začetek gradnje Nabucca dokončani šele, ko bo konzorcij Nabucco z vsemi petimi sodelujočimi državami podpisal ločene sporazume, to pa naj bi se po besedah Erdogana zgodilo v šestih mesecih.

Projekt je po prvih ocenah vreden 8 milijard evrov

Dogodka se je poleg Erdogana, avstrijskega kanclerja Wernerja Faymana, bolgarskega in romunskega premierja Sergeja Staniševa in Emila Boca ter madžarskega premierja Gordona Bajnaija udeležil tudi predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso.

Projekt naj bi zaživel leta 2014, po prvih ocenah pa bo stal 7,9 milijarde evrov. Poleg energetskih podjetij držav, preko katerih bo Nabucco potekal – to so turški Botas, bolgarski Bulgargaz, romunski Transgaz, madžarski MOL in avstrijski OMV –, pri projektu sodeluje tudi nemško podjetje RWE.

Slovenija sodeluje pri Južnem toku

Nabucco je sicer tekmec projekta za izgradnjo plinovoda Južni tok, ki poteka pod okriljem Rusije, pri katerem bo predvidoma sodelovala tudi Slovenija. Južni tok bo sicer potekal od črnomorske regije do bolgarske Varne, od tam pa po jugozahodnem kraku skozi Grčijo do južne Italije, po severozahodnem pa čez Srbijo in predvidoma tudi skozi Slovenijo do severne Italije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

neutralen
14. 07. 2009 14.51
ali pa bodo imeli roko nad dobavitelji. tam okoli so že vse pokupili.
bre11
14. 07. 2009 12.00
mal tezko bo brez rusov ki bojo meli roko nad kakim delom plinovoda he he
Uroš Palhartinger
14. 07. 2009 10.47
Ehh, celo desetletje bo trajalo da bo plinovod zgrajen.
manco-capac
13. 07. 2009 22.29
Mimogrede, plinovod Južni tok ni isti kot Nabucco, torej res zmanjšuje odvisnost od Rusije.
3-2
13. 07. 2009 22.15
Naj že uboga in izčrpana Rusija dobi njen pripadajoči €. Niso zastonj sadili zastavic s podmornico na dnu mrzlega morja. €vropejci pa nas si gredo ogledati prostranstva saj njihovo pljuvanje po Rusiji ni doseglo niti Ruskih meja. Baje je Toyota v Rusiji uspešnejša kot na Nipponu
postchief
13. 07. 2009 11.53
Čimprej zmanjšati odvisnost od fosilnih goriv pa ne bo potrebno takšnih enormnih posegov v okolje. Drugače pa tudi s plinovodom Južni tok ne bo izključeno izsiljevanje Rusije glede cene.