Potem ko se je spremenila lastniška struktura v podjetju Javna razsvetljava, ki skrbi za osvetlitev Ljubljane, je MOL vložila tožbo za razdrtje dvajsteletne koncesijske pogodbe s tem podjetjem. Interese za povečanje deleža v podjetju je imela namreč tudi mestna občina, vendar je uprava deleže prodala tako, da ima sedaj podjetje Enlux lastniški delež 51,15 odstotka, občina pa ima v lastni 43,7 odstotni delež. Župan MOL Zoran Janković je na današnji novinarski konferenci ponovil, da ima MOL razlog za prekinitev koncesijske pogodbe z Javno razsvetljavo v primeru spremembe lastniške strukture. Poleg tega pa je napovedal, da bodo 29. septembra na seji mestnega sveta predlagali, da urejanje javne razsvetljave in vzdrževanja občinskih cest prevzame podjetje Ljubljanska parkirišča in tržnice, ki je v 100-odstotni lasti mestne občine. "Vsa natolcevanja o zasebnem interesu so zato smešna," je dejal.
Nekdanji zaposleni v Javni razsvetljavi dobivajo nove pogodbe
Medtem pa zaposleni v delovni enoti cestne signalizacije v podjetju Javna razsvetljava, ki so pred dnevi dali odpovedi delovnega razmerja, danes prejemajo pogodbe o zaposlitvi v podjetju Ljubljanska parkirišča in tržnice, ki je v lasti Mestne občine Ljubljana. To bo oktobra začelo opravljati javno službo cestne signalizacije."Danes je dan, ko vročamo pogodbe o zaposlitvi za tiste, ki bodo želeli priti v naše podjetje Ljubljanska parkirišča in tržnice," je na novinarski konferenci v Ljubljani povedal Janković. Gre za približno 35 ljudi.
V času do odvzema koncesije je Javna razsvetljava dolžna opravljati omenjeno javno službo. Čeprav ima podjetje zdaj 20 do 30 zaposelnih manj kot prej, je župan prepričan, da ne bo težav. Prenos koncesije na Ljubljanska parkirišča in tržnice sicer po Jankovićevem pojasnilu ni potreben.
Prekinitev koncesijske pogodbe pomeni za Javno razsvetljavo vmešavanje politike
V družbi Javna razsvetljava so prepričani, da gre pri poskusu prekinitve koncesijske pogodbe in prenosa delovanja urejanja javne razsvetljave in vzdrževanja občinskih cest za grobo vmešavanje politike v gospodarstvo, ki ji botruje osebni interes vodilnih v Mestni občini Ljubljana (MOL).
V zvezi z zagroženo odpovedjo koncesijske pogodbe so v Javni razsvetljavi opozorili, da so takšne grožnje brez vsakršne pravne osnove. Za njeno odpoved je namreč potrebno v sodnem sporu dokazati morebitno kršenje pogodbenih zahtev, do pravnomočnega sklepa pristojnega sodišča pa so takšne grožnje neumestne in preuranjene. Ne glede na aktualno dogajanje tako uprava kot lastniki družbe verjamejo v trdnost družbe, navajajo v sporočilu za javnost. To nenazadnje dokazuje tudi dejstvo, da je prošnjo za prekinitev delovnega razmerja navkljub hudim pritiskom od zunaj podpisalo manj kot dvajset ljudi, na mesto katerih v družbi že zaposlujejo nove kadre, ki bodo prevzeli njihove delovne zadolžitve, so še sporočili.
Jankovič pri prodaji očital kršenje koncesijske pogodbe in prikrivanje informacij
Javna razsvetljava je bila kot koncesionar dolžna obvestiti Mestno občino Ljubljana (MOL) o vsaki statusni spremembi, kljub temu pa je do spremembe v lastništvu družbe prišlo brez soglasja in vedenja občine ter "celo proti našemu jasno izraženemu interesu, da bi MOL povečala delež v Javni razsvetljavi", je v pismu, ki ga je danes poslal zaposlenim v družbi, zapisal Janković.
"Nakup delnic je bil sicer izveden legitimno, vendar pa so bile kršene koncesijske pogodbe in hkrati prikrivane informacije," piše Janković, ki se ob tem sprašuje, zakaj so delnice prodali po nižji ceni, kot je za delnico vseh delničarjev pripravljena ponuditi občina. Občina pa bo, po Jankovićevih besedah, zoper nekdanjega direktorja javne razsvetljave Jožeta Šolarja in Marka Bizjaka vložila odškodninsko tožbo zaradi "prikrivanja dejstev ob izvedbi skrbnega finančnega in pravnega pregleda".
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.