Gospodarstvo

Banke proti temu, da mora potrošniku po poplačilu obveznosti ostati 76 odstotkov plače

Ljubljana, 12. 01. 2022 15.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Slovenske banke so v odlični kondiciji in poslujejo zdravo ter stabilno, je bilo slišati na novinarski konferenci v organizaciji Združenja bank Slovenije. Ob rekordni likvidnosti so polno pripravljene naprej podpirati razvoj. Imajo pa pri tem pričakovanja do države, še naprej jih močno žulijo omejitve pri posojilih prebivalstvu. Makrobonitetni ukrep Banke Slovenije oziroma njen zavezujoči sklep na področju potrošniških posojil je namreč po besedah direktorice združenja Stanislave Zadravec Caprirolo nelogičen.

 

Predsednik nadzornega sveta Združenja bank Slovenije in prvi mož NLB Blaž Brodnjak je ponovil, da so bančniki v letih koronske krize odigrali eno osrednjih vlog pri obvladovanju razmer in so soodgovorni za to, da so gospodarske razmere v Sloveniji trenutno tako dobre.

Kljub izzivom, ki jih prinašata nadaljevanje obdobja nizkih obrestnih mer in pritisk na dobičkonosnost bank, kapitalska trdnost in visoka likvidnost omogočata, da je sistem tudi ob iztekanju protikoronskh ukrepov zavezan podpori gospodarstvu in prebivalstvu, je prepričana direktorica združenja Stanislava Zadravec Caprirolo. Vloga bank bo po njenih navedbah izjemno pomembna tudi pri financiranju okrevanja in zelenega ter digitalnega prehoda. Najmanj tretjino sredstev za razvojne naložbe bo moral zagotoviti bančni sektor, slovenski pa je na to zelo dobro pripravljen, je strnila.

Ob pripravljenosti bank, da podprejo prebivalstvo in podjetja, mora država zagotoviti, da bančni sistem to lahko počne po primerljivih pogojih kot drugi v EU, je povedala. Omenila je primerljivo davčno obravnavo, enake možnosti uporabe digitalizacije in enake pogoje opravljanja vloge finančnega posrednika oziroma kreditiranja.

Bančno posojilo
Bančno posojilo FOTO: Dreamstime

"Ukrep na področju potrošniških posojil je nelogičen"

Združenje bank že lep čas močno žuli makrobonitetni ukrep Banke Slovenije oziroma njen zavezujoči sklep na področju potrošniških posojil. Ta je po besedah Zadravec Caprirolove nelogičen. Slovenska gospodinjstva so med manj zadolženimi v Evropi in bi lahko podprla potrošnjo ter s tem gospodarstvo, je prepričana.

Še bolj oster je bil Brodnjak. Slovenski režim omejevanja kreditne sposobnosti prebivalstva je po njegovem prepričanju unikaten, žaljiv do več 100.000 Slovencev in nesprejemljiv. Slovenija ni le Ljubljana z okolico, je opozoril. Po njegovi oceni je povprečno gospodinjstvo na vzhodu Slovenije v bančnem sistemu kreditno nesposobno, z dvigom minimalne plače bo takšnih še več.

Prepričan je, da gre za elementarno nerazumevanje načina življenja Slovencev. Brodnjak meni, da si nobena ustanova ne bi smela lastiti pravice na tak način poseči v finančno neodvisnost ljudi. Vse akterje poziva k poglobljenemu dialogu, kakšno družbo bi si želeli v smislu finančne vključenosti.

Banke se ne strinjajo, da mora potrošniku po plačilu ostati 76 odstotkov plače

Banke so pripravljene pristati na omejitev ročnosti potrošniških posojil, ne strinjajo pa se s tem, da mora potrošniku po poplačilu kreditne obveznosti ostati 76 odstotkov bruto minimalne plače. Ne gre za naš dobiček, banke bomo dobičkonosne tudi ob tem sklepu, gre za omejevanje finančnih zmožnosti prebivalstva, je izpostavil Brodnjak.

Ti ukrepi so po prepričanju bank tudi diskriminatorni, saj motijo konkurenco v tržnem gospodarstvu. Bankam je dejavnost omejena, druge družbe, ki niso deležne nikakršnega nadzora, pa prevzemajo vlogo finančnih posrednikov, ljudem posojajo denar po višjih obrestnih merah in jih potiskajo v velika tveganja. Bančniki po Brodnjakovih besedah pričakujejo le primerljive pogoje za gospodarjenje kot drugje v EU oziroma evrskem območju. Ker dialoga z Banko Slovenije ni, se bodo ob nadaljevanju takšnega stanja prisiljeni obrniti na evropske ustanove, je sklenil.

"Za okrevanje gospodarstva pomembna izvoz in investicije"

Prvi mož Gorenjske banke Mario Henjak je kot bistven element izrazitega okrevanja slovenskega gospodarstva izpostavil izvoz in investicije. Po njegovih besedah je pomembno, da se pozitiven trend nadaljuje tudi v prihodnje, zato banke skupaj s SID banko podpirajo izvoz in internacionalizacijo.

Ker bodo težave v dobavnih verigah in eksplozivna rast cen energentov, surovin ter prevozov trajale tudi v tem letu, podjetja poziva k pospešitvi poslovnega cikla in k nižanju stroškov ter krepitvi konkurenčnosti. Povedal je, da se je okrepilo povpraševanje po faktoringu, zato da so lahko podjetja izboljšala denarne tokove. Rast pričakujejo tudi v 2022, predvsem na področju mednarodnega faktoringa.

Gorenjska banka
Gorenjska banka FOTO: Bobo

Tako Henjak kot Brodnjak in predsednik uprave Banke Sparkasse Stefan Vavti so se dotaknili tudi vprašanja konsolidacije v bančnem sistemu. Po Henjakovih besedah je treba razumeti prednosti konsolidacije, kot sta ekonomija obsega in nižji stroški, spodbuja tudi dobre prakse in harmonizacijo.

Bančniki po Vavtijevih besedah razumejo, da je izbira pomembna, a trenutna gibanja bodo za stranke in dolgoročno uspešnost bank po njegovem prepričanju dobra. Vse banke morajo ob tem postati bolj stroškovno učinkovite. Brodnjak medtem ocenjuje, da bo igralcev na trgu še vedno dovolj. Pričakuje tri velike stebre ter še nekaj manjših igralcev.

Brodnjak in Vavti opozorila na obilico regulative v bančnem sistemu

Sta pa tako Brodnjak in Vavti opozorila na obilico regulative v bančnem sistemu. Ta cunami se kar ne ustavlja in sprašujemo se, kolikšna je dodana vrednost vsega tega, saj povečuje togost in neodzivnost glede na tekmece, ki niso tako regulirani, je dejal Vavti. Omenil je na primer fintech podjetja in spletne ponudnike finančnih storitev.

Vsi trije bančniki so medtem izrazili zaupanje v nadaljnji gospodarski razvoj Slovenije in v trdnost bančnega sistema. Ta je v odlični kondiciji in bo po njihovih besedah zdravo in stabilno posloval tudi letos.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (58)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

krpati
13. 01. 2022 11.44
+2
Banke najslabša možna odločitev......potem jih še z davkoplačevalskim denarjem nafilate......
vomo
13. 01. 2022 11.03
+2
Glede na to, da imajo banke nenormalen profit dobiček, naj si potem ta dobiček zmanjšajo in povečajo rizik...., kar je zdaj zelo težko če imaš monopol, kartelni dogovor nad pogoji...in če si navajen, na lahko delo in dobiček brez rizika...
BenQuick
13. 01. 2022 10.56
+1
Dj dj dj Brodnjak ne nabijej... sam mam povprečno plačo s prevozom in malico 1300€, brez vzdrževanih članov, pa ste kredit zavrnili ker delam kao v rizičnem sektorju - gostinstvu za NEDOLOČEN čas. Tkoda ne nabijat da bi vi dajal kredite pa nemorte pokvarjenci...
ni_mi_vse_eno
12. 01. 2022 20.27
+1
"Če bodo Američani kdaj dovolili zasebnim bankam, da nadzorujejo izdajo svoje valute, najprej z inflacijo, nato z deflacijo, bodo banke in korporacije, ki bodo zrasle okoli njih, ljudem odvzele vso lastnino, dokler se njihovi otroci ne bodo zbudili brez strehe nad glavo na celini, ki so jo osvojili njihovi očetje." Thomas Jefferson. Prerokba se je izpolnila, google "tent city LA" = mesto šotorov.
BORAND
12. 01. 2022 20.02
+1
Banke, blek ne hvala
guruguru
12. 01. 2022 19.57
+3
Dobro, da država drži banke na kratkem štriku, ker ljudje nimajo mej pufanja! Ne razumejo, da dnar dela dnar pufi pa pufe!
ni_mi_vse_eno
12. 01. 2022 19.44
+2
Nazadnje naj še omenim naivnost ljudi, ki si bodo izposodili vse in še več. Zato je dobro, da država z določenimi ukrepi drži bankirje na kratko. Ko bo počilo (in počilo bo kmalu) bi brez teh ukrepov ponovno dolg prešel na breme države. Zato so vse države zadolžene, sa z davki pobirajo denar in ga dajejo bankirjem. Zato se bankirjev ne sme pregledovati, saj hlapec nima pravice nad gospodarjem. "Fiasko organov pregona: v preiskavi Banke Slovenije so kršili pravo Evropske unije" Imamo svobodo, da volimo levo ali desno, vendar bank se ne smemo dotikati.
ni_mi_vse_eno
12. 01. 2022 19.39
+4
--- Židje (Judi) pa niso bili kristjani, zato so lahko posojali denar za obresti in tako so postali svetovni bankirji. Zato tudi članek, ko je Jon Stewart (Žid) rekel, da je pisateljica Harry Potterju antisemit (protižidovska), saj je bankirje opisala kot gobline in marsikateri bankir se tu videl in mu videno ni bilo všeč. (rtvslo: "So očitki antisemitizma nad franšizo Harry Potter upravičeni?") --- Seveda se je Cerkev "spreobrnila" in ustanovila svojo banko (vatican bank) ki slovi posvojih malverzacijah, o čemer obsežno piše tudi financial times.
2fast4
12. 01. 2022 19.38
+5
Za banko je kreditojemalec car. Car je pa suženj plači in obrestmi...
ni_mi_vse_eno
12. 01. 2022 19.38
+1
13. stoletje. Cerkev je prepovedala posojanje denarja za obresti zaradi greha oderuštva: "Bratje moji, bratje moji, poznate greh, ki nikoli ne počiva, ki ga počnemo brez prestanka? Ne? In vendar je, eden in edini, in zdaj vam ga bom izdal. To je oderuštvo. Denar, dan na obresti, vsekozi dela in brez prestanka spočenja denar. Nikoli se ne utrudi. Poznate, bratje moji, delavca, ki ne počije v nedeljo in o praznikih, ki ne neha delati, ko spi? Ne? Glejte, oderuške obresti vseskozi delajo, podnevi in ponoči, v nedeljo in o praznikih, v spanju in budne! Delati med spanjem? Oderuštvo, ki ga podžiga Satan, je zmožno tega peklenskega čudeža. Tudi zato je žalitev Boga in reda, ki ga je postavil. Ne spoštuje ne naravnega reda, ki ga je po svoji volji dal v svet in v naše telesno življenje, ne koledarske ureditve, ki jo je določil. Mar niso oderuški denarji kakor vprežni voli, ki orjejo brez prestanka? Greh brez počitka in brez konca si zasluži kazen brez premora in brez konca. Oderuštvo, neomajno privrženo Satanu, lahko vodi samo v večno služnost Satanu, v neskončno kazen v peklu!"
yokerxdinterfan
12. 01. 2022 19.35
+11
Slovenske banke so v odlični kondiciji a posamezniku z povprečno plačo ne dajo kredita za stanovanje.
zafršolal
12. 01. 2022 19.35
+4
Kar tako naj ostane, da bodo ljudje s krediti imeli še kaj za pod zob in druge zadeve, banke naj pa trpijo do bridkega konca, paraziti...
ni_mi_vse_eno
12. 01. 2022 19.32
+5
Potrebno je vedeti, da imajo banke "incentive", da posodijo ljudem čim več denarja, saj to predstavlja njihov profit. Denar ustvarjen kot dolg iz nič, za obresti na obresti. Primer: "Posodim ti srajco, ampak jutri mi moraš vrniti dve, pojutrišnjem pa štiri".
Slovenski Korošc
12. 01. 2022 19.31
+6
V bivsi jugi je bil baje kriv požrešni Beograd...
Houdor
12. 01. 2022 19.20
+4
kako je zategnjen ta Blodnjak z podočnjaki .... ponoči ima nemirne sanje, more, ker ga v sanjah lovi številka 76
User300173
12. 01. 2022 19.16
+11
Ma vidi ti to državo, skrbi za malega človeka. Čujte vi tam na Banki Slovenije, očitno vas je covid spravil v "kovit". Kratka zgodovina do 2004-2008 pravi, da je državo na kant spravil tale desperados, kateri je sedaj na oblasti in tajkuni in managerji, kateri so kupovali podjetja, kot garancijo pa dali delnice istega podjetja. To je Slovenijo drago koštalo, celo banke smo morali prodati. Sedaj pa se bojite malega človeka da bo uničil državo, če ostane kak neplačan kredit? Mali človek je vedno plačal do zadnjega cenra in se ni izogibal plačilu, za razliko od raznih davčnih utajevalcih, kateri kar po vrsti prepisujejo lastnino na sorodnike, tete, botre...V SFRJ je vsak lahko razpolagal z 1/3 svoje plače ne glede na višino. Čujte vi kanalije tam gor, kako je bilo obračunano tisto "reševanje" bank in 5 milijardna luknja? Boste to pojasnili z Jazbecem na čelu? Ne boste, ker ste tudi vi navadne kanalje, kakor ta "Psihopacient" na oblasti. Tudi vam bo potrebno prestriči peruti, letite previsoko v oblakih. Če bi vsi mali ljudje v državi od danes ne plačali kreditov, ne bi niti približno bila taka finančna luknja, kakršno ste naredili v BS in ostalih bankah. Torej, Vasle in ostali, je delajte se dušebrižnika, ste kakor vsi ostali tam gor.
Qualisvirtalisoratio
12. 01. 2022 19.23
+6
General GLanckopf je dobr teren prpravu. Zdej pa tudi sadistično uživa in udarja po malem človeku..
Qualisvirtalisoratio
12. 01. 2022 19.10
+12
važno da lahko mlad folk plačuje najemnine višje kot obrok za stanovanjski kredit ..
Nightrider
12. 01. 2022 19.08
+10
Hahaha banke skrbi za ljudi in se jim ne gre za dobicek. Smo videli pri kreditojemalcih posojil v CHF. Čudno, da za te ljudi ne velja, da jim mora ostati 76% plače po plačilu kredita. Banke so najvecji zajedalci nase druzbe
Holy50
12. 01. 2022 18.51
+12
Danes lahko dobi kredit le tisti, ki ga zares sploh ne potrebuje saj ima nadpovprečno plačo. Razumi kdor more pravila BS - Butale
yanay
12. 01. 2022 18.46
+6
Kakšne banke pa so to, da na naš denar, ne dobimo nobenih obresti, zaračunali bi nam pa ležarino. Kao diskriminatorno in zahrbtno! V normalnih časih so bile vloge normalno obrestovane. Če sedaj primerjamo, kredit v NLB ima skoraj 7% obrestno mero. Za te kredite uporabljajo tudi naš denar, smetana pa vsa ostane njim!
yokerxdinterfan
12. 01. 2022 19.36
In če bi to vsoto za katero ti zaračunajo ležarnino rad dvignil se moraš pa najavti nekaj dni prej.