Opolnoči so v veljavo stopile nove, tudi tokrat višje cene naftnih derivatov. Najbolj sta se podražila oba bencina, in sicer 95-oktanski za 2,5, 100-oktanski pa za 2,4 centa. Novi ceni sta 1,463 in 1,478 evra na liter. Liter dizelskega goriva je dražji za 0,008 evra, nova cena je 1,343 evra na liter. Podražilo se je tudi kurilno olje, in sicer za 0,003 evra in bo tako 1,026 evra na liter.
Vlada, ki bi s posegom v trošarine dvig cen lahko vsaj omilila, tega ni storila. Na finančnem ministrstvu pa so pojasnili, da s kratkoročnimi ukrepi sproti prilagajajo višino trošarin, tako da po eni strani ni ogrožena konkurenčnost gospodarstva, po drugi pa je zagotovljena proračunska stabilnost. "Na podlagi analiz ministrstva za finance ugotavljamo, da so cene goriv primerljive s cenami goriv v sosednjih državah oziroma so odstopanja minimalna," so pristavili.
Predlog, da bi trošarine prilagodili tako, "da bodo cene naftnih derivatov za 5 do 10 odstotkov nižje od cen v sosednji cenovno najugodnejši državi,'' tako za zdaj ostaja samo predlog, pa čeprav ga je v svoj program pred volitvami zapisala vladajoča SDS. Takrat so namreč ugotavljali, da se zaradi visokih in nekonkurenčnih cen naftnih derivatov zmanjšuje povpraševanje in s tem potrošnja ter posledično prihodki državnega proračuna.
Direktor Inštituta za raziskave v energetiki, ekologiji in tehnologiji Djani Brečevič pa je ocenil, da je zaradi proračunskega primanjkljaja za zdaj malo verjetno, da bi vlada znižala trošarine na pogonska goriva, saj te predstavljajo vir prihodkov za državni proračun.
Podražitve tudi na Hrvaškem
Liter 95-oktanskega bencina naj bi, kot poročajo hrvaški mediji, stal 1,42 evra (10,77 kune), prvič pa naj bi več kot 10 kun (1,32 evra) stal tudi liter dizelskega goriva. Stal naj bi 1,35 evra (10,24 kune). Hrvaška vlada naj bi začela nižati trošarine šele, ko bodo cene presegle 12 kun (oziroma 1,59 evra).
KOMENTARJI (564)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.