Song Liuping, vodja pravnega oddelka Huaweia, je prepričan, da bo ameriška prepoved trgovanja neposredno škodila tudi ameriškim podjetjem in ogrozila njihove službe.
'Ameriška poteza ogroža milijarde uporabnikov in tudi 1200 ameriških podjetij'
Washington je namreč nedavno Huawei dodal na seznam podjetij, s katerimi ameriška podjetja ne morejo trgovati, če nimajo dovoljenja vlade. Prepoved je del širšega boja med ZDA in Huaweiem, piše BBC.
Washington potezo opravičuje z razlogi državne varnosti, čeprav je kitajski tehnološki gigant že večkrat zavrnil vse očitke, da njihovi izdelki predstavljajo varnostno grožnjo in da so neodvisni od kitajske vlade.
Song ameriškim politikom še očita, da izkoriščajo celoten državni ustroj za svoj boj proti zasebnemu podjetju. Pravi, da ima lahko odločitev daljnosežne posledice: "Ta odločitev ogroža tri milijarde uporabnikov v več kot 170 državah sveta, ki uporabljajo Huaweieve produkte. Hkrati škodi več kot 1200 ameriškim podjetjem, ki poslujejo z nami in lahko ogrozi več deset tisoč ameriških služb."
Huawei s tožbo na ameriški zakon
Song je na srečanju z novinarji opisal tudi tožbo, ki jo je Huawei marca vložil zoper ameriško vlado, še poroča BBC. Očita ji, da je z omejitvami zveznim agencijam, da ne smejo uporabljati Huaweievih produktov, kršila ustavo. Vložili so neke vrste ugotovitveni zahtevek, s katerim od vrhovnega sodišča zahtevajo, da "zadrži nezakonita ravnanja zoper podjetje".
"Ameriška vlada ni posredovala noobenih dokazov, da Huawei predstavlja varanostno grožnjo. Ni niti ognja, niti dima, zgolj namigovanja," zatrjuje Song.
Prva zaslišanja naj bi bila predvidena septembra. ZDA s takšnim ravnanjem po njegovih besedah postavljajo nevarne standarde. "Danes je telekomunikacijska panoga in Huawei, jutri lahko doleti vaše podjetje, vašo industrijo, vaše stranke," je dejal Song.
Kitajska bi lahko ZDA vrnila udarec z omejitvami pri redkih kovinah
V sporu glede tehnološkega velikana Huawei naj bi Kitajska razmišljala o ustavitvi izvoza redkih kovin v ZDA. Kot poročajo kitajski mediji, Kitajska "resno" razmišlja o omejitvi dobave teh surovin, ki so nujno potrebne za proizvodnjo pametnih telefonov in drugih elektronskih naprav.
"Vprašali ste me, ali bodo redke kovine kitajski ukrep proti neupravičenemu ameriškemu pritisku. Lahko rečem, da če želi kdorkoli proizvode, ki so izdelani iz redkih kovin iz Kitajske, uporabljati za omejevanje kitajskega razvoja, potem ljudje v mestu Ganzhou in drugod na Kitajskem ne bodo zadovoljni," so kitajski mediji navedli odgovor uradnika na novinarsko vprašanje.
Uradnik je dodal, da bi morali z viri redkih kovin najprej pokriti domače potrebe, je pa Kitajska pripravljena pokriti "legitimne potrebe držav po svetu".
Kitajska proizvede več kot 95 odstotkov vseh redkih kovin na svetu
Kitajski mediji so bili bolj neposredni. Tiskovna agencija Xinhua je v komentarju zapisala, da ZDA s trgovinsko vojno s Kitajsko tvegajo, da bodo izgubile dostop do snovi, ki jih nujno potrebujejo za ohranitev svoje tehnološke moči. Časnik Global Times, prav tako v državni lasti, pa je v komentarju navedel, da bodo ZDA obžalovale, da so prisilile Kitajsko, da uporabi redke kovine kot orožje.
Kitajska proizvede več kot 95 odstotkov vseh redkih kovin na svetu, ZDA pa 80 odstotkov svojih potreb pokrijejo z uvozom iz Kitajske. Gre za 17 elementov, ki so ključni pri proizvodnji izdelkov, kot so pametni telefoni, televizije, računalniki, kamere, laserji, vetrne turbine, naprave v medicinski diagnostiki.
ZDA v zadnjem času vodi vse ostrejšo politiko do Huaweia, za katerega trdi, da ga kitajska vlada izkorišča za nadzor nad Američani. Kitajsko podjetje se je tako znašlo v središču ameriško-kitajske trgovinske vojne. Ameriški predsednik Donald Trump je sicer nedavno namignil, da bi Huawei lahko bil del trgovinskega sporazuma med ZDA in Kitajsko.
KOMENTARJI (101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.