Hrvaški koncern Agrokor je v Financah objavil prevzemno ponudbo za preostali, 47-odstotni delež Mercatorja. Ponudba se nanaša na 1.765.083 delnic Mercatorja, ki jih Agrokor še nima v lasti. Hrvaški koncern je junija od konzorcija prodajalcev pridobil 2.000.278 delnic Mercatorja oz. 53,12-odstotni lastniški delež. Preostalim delničarjem ponuja ponuja plačilo 86 evrov za delnico, kolikor je plačal tudi konzorciju prodajalcev. Prevzemna ponudba traja od danes do 1. septembra do 12. ure. Prag uspešnosti ponudbe ni določen.
S prevzemno ponudbo je Agrokor javno objavil tudi prevzemni prospekt. V njem piše, da bo dejavnost trgovine na drobno in debelo na Hrvaškem in v BiH izvajal s svojo trgovsko družbo Konzum, medtem ko jo bo v Sloveniji, Srbiji in Črni gori izvajal Mercator. V obeh bo za dosego čim večjih sinergij izvedel integracijo in reorganizacijo poslovanja. "Pričakujemo, da bodo glavne reorganizacijske spremembe v skupini Mercator na področju in v državah, kjer se njegovo prekriva s Konzumovim," pišejo pri Agrokorju.
Mercatorjevo poslovanje na Hrvaškem (prek družbe Mercator-H) in v BiH (prek družb Mercator-BH in M-BL) bo preoblikovano v družbe za pretežno upravljanje nepremičnin. Te bodo prodajalne oddajale v najem Agrokorju in tretjim osebam. Obratno se bo zgodilo z Agrokorjevim poslovanjem v Srbiji (prek družbe Idea). Družbe bodo med seboj sklenile še pogodbe, vezane na prenos zalog, zaposlenih ter drugih sredstev ali pogodb.
"Vsi zaposleni v Mercatorjevih prodajalnah, ki bodo dane v najem Agrokorju na Hrvaškem in v BiH, bodo prezaposleni na Agrokor," so navedli in dodali, da pa bodo spremembe v statusu drugih zaposlenih (zlasti režijskih delavcev) odvisne od splošnih razmer na trgu in bo zanje v celoti in izključno odgovorna uprava Mercatorja.
Agrokor načrtuje, da se bodo druga sredstva in stranske dejavnosti Mercatorja, ki ne sodijo v okvir njegove temeljne dejavnosti, verjetno prodale. Izkupiček pa se bo uporabil za okrepitev bilance in splošne potrebe skupine Mercator.
Glede Mercatorjevega statuta Agrokor ne načrtuje večjih sprememb. Te napoveduje v delu, ki se nanaša na postopke povečanje osnovnega kapitala v skladu s financiranjem prevzema in prestrukturiranjem dolga ter posojilnih aranžmajev, ter razmišlja v smeri povečanja števila članov nadzornega sveta.
Agrokor zaenkrat ne namerava umakniti Mercatorjevih delnic s trgovanja na Ljubljanski borzi. "V primeru, da bi na podlagi prevzemne ponudbe pridobil zadostno število glasovalnih pravic, ki bi mu omogočale sprejem sklepa umiku delnic z borze, prevzemnik v času priprave tega prospekta tega ne načrtuje," zagotavlja. To pa bi se lahko zgodilo ali po preteku petih let od dneva izpolnitve kupoprodajne pogodbe ali ko bi pridobil 90 odstotkov osnovnega kapitala Mercatorja, navaja.
Hrvaški koncern namerava s prevzemno ponudbo pridobiti zadostno število delnic, ki bi mu omogočale lastniški vpliv, potreben za konsolidacijo panoge. V Agrokorju so tako prepričani, da "bosta medsebojno ustrezajoče si poslovanje (t.i. mutual business fit) in komplementarna strategija naredila visoko sinergično kombinacijo obeh podjetij, ki bo prinesla prednosti ekonomije obsega in optimizacijo skupnih distribucijskih in logističnih mrež".
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.