Osnova njihovega dela, pojasnuje direktor Nacionalnega forenzičnega laboratorija Gorazd Pezdir, je Locardovo načelo: vsak kontakt pusti sled. "Ni storilca, ki ne bi puščal sledi, vse je odvisno samo od tega, kako dobri smo preiskovalci, da jih najdemo in potem analiziramo. Večina današnjih obsodb temelji ravno na materialnih dokazih. Izjave prič so velikokrat ovržene ali težko preverljive. Materialni dokazi pa so neme priče na kraju kaznivega dejanja."
Lani so v Nacionalnem forenzičnem laboratoriju prejeli več kot 6000 zadev, opravili več kot 60 tisoč instrumentalnih analiz in analizirali več kot 40.000 različnih vzorcev. 75 zaposlenih dela v petih oddelkih – za fizikalne preiskave, biološke preiskave, kemijske preiskave, za daktiloskopijo in za preiskave dokumentov. Tam s forenzičnimi preiskavami materialnih dokazov, zavarovanih na krajih kaznivih dejanj, razrešujejo največje skrivnosti. A njihovo delo še zdaleč ni tako enostavno kot v priljubljenih televizijskih serijah, pojasnjuje Pezdir. "Serije so zanimive, narejene kakovostno. Širši publiki so približale tudi forenzično znanost, za kar smo Hollywoodu hvaležni. Seveda pa so te serije morda narejene prelahkotno glede na našo resnično zgodbo."

Strokovnjaki Nacionalnega forenzičnega laboratorija so pokazali, kako na forenzičnem strelišču izvajajo tako imenovana primerjalna streljanja, kako primerjajo sledi orožja na kroglah in tulcih. Videli boste, kako iščejo prstne sledi, preiskujejo dokumente in ponarejen denar ter analizirajo droge in nove psihoaktivne substance. Mojca Janežič z oddelka za kemijske preiskave, kjer preiščejo praktično vso zaseženo drogo v Sloveniji, je jasna: "Zelo veliko je sintetičnih drog, izstopijo ekstazi in amfetamini. Precej je tudi sintetičnih kanabinoidov."
Na začetku, pred 70 leti, so bile najpogostejše preiskave s področja rokopisov, danes imajo največ dela na oddelku za biološke preiskave. Tam s preiskavami DNK rešujejo najtežja kazniva dejanja v državi. Željka Bogovac s tega oddelka nazorno prikaže, kako iščejo sledi krvi, tudi takšne, ki jih skušajo storilci zakriti. S preiskavami DNK so lani ugotovili identiteto 249 osumljencev kaznivih dejanj.
V rubriki 24UR Fokus, ki si jo lahko ogledate na VOYO, tudi o tem, kako zanesljive so danes forenzične preiskave in kako se bo forenzična znanost razvijala v prihodnosti.

KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.