Nekaj minut po polnoči je v naselju Suhadole v občini Komenda, v podjetju Publikus, ki se ukvarja z zbiranjem in predelavo odpadkov, zagorel objekt, velik 5 x 8 metrov. V objektu zbirajo in stiskajo odpadke v bale.
Na kraju so posredovali gasilci Centra za zaščito in reševanje Domžale, PGD Moste, Komenda, Trzin, Križ, Mengeš in Kamnik. Gasilci so proti jutru požar uspeli pogasiti, a so še vedno na kraju. Gašenje bo potekalo predvidoma še ves dan in pozno v noč, so povedali gasilci.
Ko so gasilci nekaj po polnoči prišli na deponijo, je bil požar na površini okoli 1250 kvadratnih metrov že razvit, gorelo je okoli 1500 kubičnih metrov odpadkov, je na novinarski konferenci v Komendi povedal vodja intervencije Roman Koncilija iz PGD Moste. V dveh urah so požar lokalizirali ter uspeli pred ognjem obvarovati poslovno stavbo in južni del deponije.
Zahtevna intervencija
Pri gašenju požara je sodelovalo 103 gasilcev iz sedmih gasilskih enot in 24 vozil. Gre za zelo zahtevno intervencijo. "Tokrat je res kar resna zadeva in škoda bo večja kot pred dvema letoma," je pojasnil Koncilija.
Gašenje je bilo zahtevno tudi zato, ker so imeli gasilci težave z dobavo vode za gašenje. "Tako, da smo morali napeljati verigo do samega dovoza, da smo lahko oskrbovali enote z vodo," je pojasnil Konsilija.
Bale z odpadki so naložene sedem metrov visoko, tako da gasilce čaka še veliko dela, da bodo vse odpadke pogasili in pregledali, je še dejal Koncilija. "To je podtalni požar, gori 5-6 metrov pod površjem, kjer so zračni žepi," je pojasnil.
Vzrok za požar ta hip še ni znan. "Po prvih zbranih podatkih je zagorelo v hali, kjer so bile spravljene bale z ostanki po sortiranju odpadkov. Po podatkih policije v dogodku ni bil nihče poškodovan. Kraj so policisti zavarovali, z ogledom, kjer se bo ugotavljal med drugim tudi vzrok za požar, pa bodo pričeli, ko bodo vzpostavljeni pogoji za varno delo," so sporočili iz Policijske uprave Ljubljana. Kriminalisti so popoldne ogled kraja požara prekinili in bodo z aktivnostmi nadaljevali tekom jutrišnjega dne.
Na občini Komenda zagotavljajo, da je požar pod nadzorom in ne predstavlja nevarnosti za občane. Kraj požara sta si že zjutraj ogledala župan Komende Stanislav Poglajen in župan Kamnika Matej Slapar. Kot zagotavlja Poglajen, je intervencija pod nadzorom ter v fazi gašenja in ne predstavlja nevarnosti za občane.
NIJZ: Toksične snovi so šle v zrak, tega ne moremo zanikati
Trenutno ni akutnih nevarnosti za zdravje prebivalcev, so pojasnili na Nacionalnem inštitutu za zdravje, vendar pa o vpliv na ljudi in okolje za zdaj še ne morejo govoriti. "Toksične snovi so šle v zrak, tega ne moremo zanikati. Trenutno so to majhne koncentracije, manjše kot pred dnevi v Lenartu," je pojasnila Simona Perčič iz NIJZ.
Za pitno vodo ni nevarnosti, saj so v podjetju po nasvetih gasilcev že pred časom sprejeli ukrepe. Na deponiji je urejen sistem za lovljenje odpadnih vod po gašenju, tako da onesnaženja okolice s to vodo ni prišlo, so zatrdili na novinarski konferenci. "Mi smo poskrbeli za vse, kar se je dalo. Odpadne požarne vode se odvajajo," je zatrdil župan, ki je kot gasilec tudi sam sodeloval pri gašenju.
Inšpekcija za okolje in naravo bo opravila izredni inšpekcijski pregled v Suhadolah takoj, ko bo mogoče
Inšpekcija za okolje in naravo Inšpektorata RS za okolje in prostor (IRSOP) bo opravila izredni inšpekcijski pregled v Centru za ravnanje z odpadki Suhadole v občini Komenda, ko bodo interventne skupine zaključile s svojim delom. Po potrebi bo z ustno odločbo na zapisnik izrekla nujne ukrepe, so sporočili.
Od marca 2018 je podjetje vpisano v evidenco zbiralcev odpadkov. Inšpekcija za okolje in naravo IRSOP izvaja v CROS Suhadole poostren redni nadzor nad obema napravama za ravnanje z odpadki. V zadnjih letih pa je v CROS Suhadole izvedla tudi več izrednih nadzorov.
Inšpekcija večkrat ukrepala
Zaradi ugotovljenih nepravilnosti je Inšpekcija za okolje in naravo tudi večkrat ukrepala zoper zavezanca. V letu 2017 je bila izdana prepoved prevzemanja odpadkov v nasprotju z veljavnimi predpisi in odrejena odstranitev odpadkov, ki niso skladiščeni v skladu z veljavno zakonodajo. V zvezi s to odločbo poteka izvršilni postopek izvršbe z denarno prisilitvijo. Prav tako je uveden prekrškovni postopek.
Tudi odstranjevanje nenevarnih odpadkov z lokacije odlagališča inertnih odpadkov Suhadole v zapiranju (upravljavec je Občina Komenda) poteka na podlagi inšpekcijske odločbe. Poleg tega je bila zavezancu izdana odločba, da mora z zemljišča, ki ni del Centra za ravnanje z odpadki Suhadole, odstraniti vse tja odložene bale (960 bal) z nenevarnimi odpadki. Po sklepu o izvršitvi odločbe po drugi osebi, je zavezanec, v aprilu 2019, inšpektorat obvestil, da je bale prestavil na območje Centra za ravnanje z odpadki Suhadole.
V inšpekcijskem postopku je inšpektorica ugotovila, da znašajo količine odpadkov skladiščene na območju Centra za ravnanje z odpadki Suhadole dobrih 12.000 ton, kar presega dovoljene količine in ukrepala skladno s pooblastili, da se odpravijo kršitve. Podjetje Publikus, d. o. o. niti v lanskem, niti v letošnjem letu Inšpektoratu RS za okolje in prostor ni podalo vloge za izdajo soglasja za izvoz lahke frakcije (ostanka po sortiranju mešanih komunalnih odpadkov in komunalne odpadne embalaže) na sežig v tujino.
Gorel je ostanek po sortiranju
Kaj je vzrok za požar, bo pokazala preiskava, a na Publikusu pravijo, da so sami sprejeli vse potrebne ukrepe, na objektu pa imajo tudi varovanje. "Za nas je ta požar veliko presenečenje," je dejal Slavko Hrženjak, direktor Publikusa. Dodal je, da spoštujejo vse zahteve iz okoljevarstvenega dovoljenja in da so izvedli vse potrebne ukrepe.
Predstavnik podjetja je pojasnil, da je material, ki je zagorel, bil pripravljen za izvoz. Gorel je ostanek po sortiranju oziroma lahka frakcija odpadkov (t. i. RDF), ki je ostanek po reciklaži in je namenjen sežigu, je pojasnil direktor. "Zaradi dogodkov, ki so se zgodili, smo lani prenehali sortirati t. i. lahko frakcijo, zato ker nismo mogli doseči odstranitev ostankov," je pojasnil. V družbi sicer teh gorljivih odpadkov ne proizvajajo več, so pa skladiščene na deponiji, ker niso imeli možnosti prodaje. "Ta nesreča nas je še dodatno prizadela."
"Smeti so problem celotne Slovenije, mi smo že opozarjali, da bi se to lahko zgodilo," pa je na novinarski konferenci dejal župan.
To je sicer že drugič, da je zagorelo na omenjeni deponiji. Prvič je zagorelo septembra 2017. Tisti požar je bil po Hrženjakovih besedah dokazano podtaknjen.
Minister Zajc: Pospešeno se lotevamo reševanja težav z odpadki
Minister za okolje in prostor Simon Zajc poudarja, da se Ministrstvo za okolje in prostor pospešeno loteva reševanja odpadkov, še posebej po zadnjih požarih v sortirnici odpadkov v Lenartu in sinoči v zbirnem centru za odpadke v Suhadolah. V spoprijemanju s težavo kopičenja odpadkov je ministrstvo že lani izvedlo niz ukrepov, zdaj pa je v pripravi tudi sprememba odpadkovne zakonodaje.
"Situacijo glede odpadkov smo lani uredili s spremembo uredbe o odpadni embalaži in z interventnim zakonom. Oba ukrepa rešujeta akutne težave nakopičene odpadne embalaže in nakopičenih sveč. Zdaj je v pripravi sprememba odpadkovne zakonodaje, ki bo sistemsko rešila težavo odpadkov. Konec maja bomo spremembo zakonodaje dali v javno obravnavo. V medresorsko usklajevanje bomo dali tudi uredbo o skladiščenju trdih in gorljivih odpadkov na prostem, s katero bomo poostrili in jasno določili požarne ukrepe," je sporočilo ministrstvo.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.