Včeraj se je v Premogovniku Velenje nekaj po 14. uri v jami Preloge zgodila delovna nesreča, v kateri se je poškodovalo 11 rudarjev. Osem so jih prepeljali v celjsko, tri pa v slovenjgraško bolnišnico. Utrpeli so le lažje poškodbe oziroma udarce, zato so jih v večernih urah vse odpustili iz bolnišnice v domačo oskrbo.
Nesreča se je zgodila zaradi mehanske okvare na kolesu viseče dizelske lokomotive. Ob okvari se je samodejno sprožila zasilna zavora, zaradi česar so se kompozicije silovito zaustavile, del kompozicije je zanihal, pri tem pa so se rudarji poškodovali. V Premogovniku so pojasnili, da se je nesreča zgodila pri prevozu zaposlenih na jamska delovišča na začetku druge izmene.
Na kraju nesreče so bili tudi delavci z odkopa, ki so že po dogodku lahko nemoteno nadaljevali z delom. "Ob dogodku se je znova pokazalo, da imamo v Premogovniku Velenje dobro urejen sistem obveščanja, saj so pristojne službe - od dežurnega Premogovnika Velenje, vodje reševanja, nadzornikov, prisotnih zaposlenih na površini do pravočasne zdravniške oskrbe - nemudoma odreagirale in pomagale poškodovanim," so sporočili iz premogovnika. Dodali so, da gmotna škoda v nesreči ni nastala.
Rudarska inšpekcija končala preiskavo nesreče, ugotovitve še niso znane
O dogodku so nemudoma obvestili rudarsko inšpekcijo, ki je še včeraj pozno zvečer opravljala preiskavo na kraju dogodka. Preiskavo so že končali, ugotovitve pa še niso znane, saj morajo preučiti vse okoliščine.
Na Inšpektoratu RS za infrastrukturo so navedli, da inšpekcijski postopek še ni končan, saj jim mora Premogovnik Velenje dostaviti še dodatno dokumentacijo in dokazila. Zatem bo rudarska inšpektorica izdelala pisno mnenje o vzrokih nesreče, predvidoma do konca tega meseca.
Dodali so še, da je inšpektorica v sredo takoj na mestu nesreče začela z raziskavo okoliščin dogodka. Zakon o rudarstvu namreč določa, da mora rudarski inšpektor v primeru smrtne ali skupinske nesreče v rudniku takoj na mestu pričeti z raziskavo okoliščin, odrediti ukrepe za zavarovanje dokazov in ukrepe varnostne narave ter izdelati pisno mnenje o vzrokih nesreče.
Odkop premoga sicer poteka že od sredinega popoldneva.
Predsednik Sindikata pridobivanja energetskih surovin v Premogovniku Velenje Simon Lamot pa je ocenil, da so delovni pogoji zaradi narave dela v rudniku težki. Glede sredine nesreče pa dodaja, da ni šlo za klasično nesrečo in da nanjo niso vplivali delovni pogoji.
Na vprašanje, kako je poskrbljeno za varnost in zdravje pri delu, je Lamot odgovoril, da se vodstvo rudnika trudi vpeljati v delo vse, kar je moč dobiti na trgu, od senzorike do različnih merilnikov. "Res nas oskrbujejo z najboljšo tehnologijo, a ker gre za delo pod zemljo, se pogoji zelo hitro spreminjajo," je še dejal.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.