Policija še naprej preiskuje sum poskusa umora sodnice Daniele Ružič, ki so jo napadli v nedeljo ponoči pred njeno hišo v okolici Maribora. Mariborski kriminalisti še iščejo napadalca oziroma napadalce, tudi o motivu za napad še ne morejo govoriti, so pa potrdili, da sodnica ni več v smrtni nevarnosti.
Predsednik republike Borut Pahor je napad obsodil in pristojne pozval, naj primer temeljito raziščejo in javnosti sporočijo izsledke. "Obsojam napad, skrbi me in pričakujem, da bodo pristojni raziskali in ugotovili, kdo je bil storilec in s kakšnim motivom," je dejal. "V vsakem primeru, naj je motiv tak ali drugačen, obsojam ta fizični zelo grob napad na človeško življenje," je poudaril. Če bi se izkazalo, da je motiv za napad povezan z opravljanjem sodniške funkcije, je po njegovih besedah potrebno - tako kot bi se to izkazalo v primeru opravljanja novinarske funkcije ali drugih za javnost in družbo pomembnih poslanstev - še toliko bolj primerno ukrepati zato, da to ne bi postalo sprejemljivo obnašanje. Smo varna družba in varna družba moramo tudi ostati, je prepričan Pahor. "Vsi ki imamo različna poslanstva, jih moramo opravljati brez tega, da smo deležni verbalnega ali fizičnega nasilja. Vsi ljudje smo dolžni ravnati tako, da ne ogrožamo dostojanstva, kaj šele življenja drugih ljudi," je poudaril predsednik republike. "Vsi vedo za moja načelna stališča glede potrebe po strpnosti, sožitju, po izogibanju slehernemu nasilju, verbalnemu in fizičnemu," je poudaril Pahor ter pristojne pozval, naj primer temeljito raziščejo.
Predsednik vlade Marjan Šarec je napad označil za obžalovanja vreden dogodek. Fizično nasilje je popolnoma nesprejemljiva praksa, je poudaril ob robu seje DZ. Sodno vejo oblasti je po njegovih besedah treba jemati kot neodvisno, odločitve sodišč pa spoštovati, pa če so nam všeč ali ne. Ker preiskava še ni zaključena, Šarec težko komentira okoliščine napada. Sodnici, ki je sodila tudi v nekaterih odmevnih primerih, sicer želi čimprejšnje okrevanje in vrnitev na delovno mesto.
Na Državnem odvetništvu RS so zapisali, da ne gre samo za napad na pravno državo in neodvisnost sodstva, ampak tudi dejanje, ki je "povsem v nasprotju z vsemi civilizacijskimi prizadevanji, med katerimi je spoštovanje človekovega življenja in dostojanstva na prvem mestu". Kot je zapisal generalni državni odvetnik Jurij Groznik, napad na sodnico najostreje obsojajo, zato tudi upajo, da bodo organi pregona dogodek čim prej raziskali. "Državne odvetnice in državni odvetniki se ob tem nesprejemljivem dogodku sprašujemo, koliko je povezan z dogodki v zadnjih letih, ko se bolj ali manj vsem, ki smo vpeti v delo pravosodja, odvzemata verodostojnost in integriteta. Gre za dejanje, ki bi ga morala najostreje obsoditi tako oblast kot celotna družba," je zapisal. Sodnici je zaželel čimprejšnje okrevanje, družini pa izrekel vso podporo.
Šokirani so tudi v Odvetniški zbornici Slovenije. "Odvetniška zbornica Slovenije je šokirana in zgrožena nad brutalnim napadom na sodnico Danielo Ružič. Napad na človekovo življenje in telo je nesprejemljiv in ga je treba vselej resno obravnavati. V kolikor je grozljiv dogodek posledica opravljanja sodniškega dela, pomeni tudi napad na celoten pravosodni sistem. Nezadovoljstvo nad odločitvami ali delom vseh deležnikov v pravosodju, ne sme nikoli prerasti v verbalni ali celo fizični napad nad njimi. Kakšno koli nasilje zahteva ničelno toleranco. Sodnici želimo čim hitrejše okrevanje," je sporočil predsednik Roman Završek.
Brutalen napad je obsodil tudi varuh človekovih pravic Peter Svetina. Sodnici želi hitro okrevanje, organe pregona pa poziva, da storijo vse, kar je v njihovi moči, da storilce čim prej identificirajo in ta "nezaslišani" dogodek raziščejo. Varuh pričakuje tudi hiter sodni epilog.
"Pozivam vse pristojne, da se najostreje odzovejo na mafijsko kriminalne združbe v mestu. Kot župan bom še naprej nepopustljiv pri izpolnjevanju zaveze, da bo Mestna občina Maribor naredila vse, kar je v naši moči, da Maribor spet postane in ostane mesto dobrih ljudi, ki jih odlikuje kultura nenasilja in strpnosti," pa je v sporočilu zapisal mariborski župan Saša Arsenovič. Kot je dodal, sodnici stojijo ob strani in ji izražajo vso podporo.
Ministrica za pravosodje Andreja Katič je po napadu ostro obsodila vsakršno nasilje, fizično in verbalno. Po njeni oceni ta primer še posebej kaže, kako odgovorno je delo sodnikov, ki nenazadnje odločajo o usodi posameznikov in gospodarskih družb. Sodnikom je treba priznati ustrezni status v družbi, je poudarila ministrica. Po njenih besedah je vsako nasilje obsojanja vredno. "Odzivi javnosti žal kažejo na visoko toleranco tako do verbalnih kot fizičnih napadov. Kot družba bi se morali vprašati, kam smo prišli in zakaj se te stvari vse pogosteje dogajajo," je še dejala.
Predsednik DZ in SD Dejan Židan je zapisal, da dogodek ostro obsoja in ga vidi kot napad na celoten pravosodni sistem in na vrednote, na katerih je z Ustavo utemeljena Republika Slovenija. "Prav ta zagotavlja neodvisno in nepristransko sojenje. Fizični napad na sodnico ali sodnika ne dopušča svobodnega odločanja sodnikov na podlagi ustave in zakonov in lahko pomeni pritisk na sodno vejo oblasti, ki je garant za spoštovanje človekovih pravic in svoboščin," je zapisal in dodal, da se morajo ob takih dogodkih tudi poslanci v DZ ustaviti in pomisliti, kako sami prispevajo k spoštovanju pravosodnega sistema in kakšen vzgled dajejo z delovanjem državljankam in državljanom. "Narediti je potrebno vse, da bomo začeli družbena vprašanja reševati na spoštljiv in argumentiran način ter prepustiti sodni veji oblasti, da opravi svoje delo samostojno, strokovno in brez pritiskov."
Predsednik DS Alojz Kovšca je na omrežju Twitter zapisal, da sta zakon in pravica nad silo. "Ostudno in nesprejemljivo! Krivce je treba najstrožje kaznovati. Ne smemo dovoliti zastraševanja sodnikov. Sodnici želim hitrega okrevanja in poguma po vrnitvi na delovno mesto. Zakon in pravica sta nad silo," je zapisal.
Za poslansko skupino LMŠ je vsakršno fizično nasilje v družbi nesprejemljivo, zato brutalen napad na sodnico ostro obsojajo in ji želijo uspešno okrevanje. Od pristojnih organov pričakujejo ustrezno in hitro ukrepanje
Zunanji minister in predsednik SMC Miro Cerar je na Twitterju zapisal, da sta pravna država in neodvisno sodstvo ključna temelja za demokratičnost in trajnostni razvoj naše družbe. "Zato sem šokiran nad grozljivim napadom na okrožno sodnico v Mariboru in dogodek najostreje obsojam, sodnici pa želim čimprejšnje okrevanje. Pričakujem, da bodo pristojni organi opravili svojo vlogo. Pot do (svojega) prava in pravice mora ostati v mejah pravne države, ne v rokah ulice in nasilja," je navedel Cerar, sicer pravnik in profesor na ljubljanski pravni fakulteti.
Poslancem SMC se napad zdi skrajno sprevržen, je dejal vodja poslanske skupine Igor Zorčič. "Ne moremo pa se izogniti občutku, da tudi politika prispeva k tovrstnim dejanjem," je dejal. K temu po njegovih besedah prispeva vsakdo, ki delo sodišč in sodnikov interpretira na poenostavljen način ter jih obsoja, da si tako nabira politične točke.
Odzvali so se tudi v največji opozicijski stranki. "Ostro obsojamo brutalen napad na mariborsko sodnico. Po diskreditacijah in šikaniranjih sodnika Radonjića in tožilca Pušnika smo tokrat priča fizičnemu nasilju brez primere," je na Twitterju zapisal predsednik SDS Janez Janša. Mariborski poslanec SDS in podpredsednik odbora za pravosodje Dejan Kaloh pa je na istem družbenem omrežju najostreje obsodil "zločinski, strahopeten in zavržni napad na mariborsko sodnico". "To je napad na pravno državo in na človeško življenje! Storilce čim prej spraviti pred roko pravice," je dodal.
Tudi v SD so poudarili, da je nasilje nad komerkoli nesprejemljivo. Podpredsednik SD in minister za izobraževanje Jernej Pikalo je na Twitterju zapisal, da se mora država odzvati "do maksimuma pooblastil". "Za takšna dejanja ni opravičila, zahtevajo ostro obsodbo vseh! Sodnici in njenim najbližjim želim veliko moči in poguma," je na Twitterju zapisala podpredsednica SD in evropska poslanka Tanja Fajon.
"Mislim, da je to še eden v vrsti dokazov, da se sovražne besede lahko hitro prelevijo v dejanja, in še ena od pobud, da moramo ostreje urediti določbe glede sovražnega govora," je dejal koordinator Levice Luka Mesec.
V NSi so na Twitterju zapisali, da je "zahrbten napad na sodnico v demokratični državi nesprejemljiv in zahteva takojšen odziv organov pregona". "Gre za grožnjo temeljnim vrednotam demokracije, svobode in pravne države. V NSi napad ostro obsojamo in upamo, da bodo storilce našli in jim sodili," so zapisali. "Ustrahovanje in povračilni ukrepi so v vsakem primeru nesprejemljivi, to je znak za alarm. Gre za grožnjo pravnemu redu in temu se moramo upreti. Zdaj ali nikoli," je na Twitterju zapisal poslanec NSi Jernej Vrtovec.
"Kar se je zgodilo, je nedopustno," je dejal predsednik SNS in vodja poslanske skupine Zmago Jelinčič Plemeniti. "Nikakor ne smemo dovoliti, da bi cesta prevladala nad pravno državo," je opozoril. Ocenjuje, da je to odziv ljudi, ki jim je prekipelo zaradi selektivnega dela slovenskih pravosodnih organov. Kot je spomnil, že dlje časa opozarja, da lahko pride do česa takega zaradi načina dela, kjer se "sodi po imenu in ne po zakonu".
Iz SAB pa so sporočili, da so kot edina stranka, ki jo vodi ženska, zaradi napada na mariborsko sodnico še posebej pretreseni. "Absolutno obsojamo to sprevrženo in nagnusno dejanje in vsako nasilje nad ženskami nasploh," so navedli. Ne glede na to, ali je poskus umora povezan z delom brutalno pretepene ali ne, v SAB pričakujejo, da bodo organi pregona z vso vnemo iskali in tudi našli napadalca (ali napadalce).
KOMENTARJI (675)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.