Vse od konca leta 2016, torej vsaj leto dni, preden je Atrij Celje končal v stečaju, se vodstvo – direktor je bil Radovan Cink – sploh ni ukvarjalo s poslovanjem. Da je bilo "opuščeno poslovanje in vse druge aktivnosti s strani stečajnega dolžnika", ugotavlja tudi stečajna upraviteljica, kranjska pravnica Katja Skumavec.
Kako je torej mogoče, da je šel Atrij v stečaju šele zdaj?
Prav zaradi nevestnega dela vodstva je torej na mestu vprašanje, kako je mogoče, da je Atrij Celje šele decembra 2017 pristal v stečajnem postopku.
Spomnimo, da so na domnevne goljufije podjetja lastniki stanovanj opozorili že vsaj deset mesecev prej. Takrat, ko je Elektro Celje (oziroma njihovo hčerinsko podjetja ECE) etažne lastnike obvestil, da upravnik njihovih računov ni plačal že več kot leto dni in jim zagrozil z odklopom elektrike. Stanovalci so račune Atriju redno plačevali, kasneje pa se je izkazalo še, da je več sto tisočakov dolgoval tudi celjskemu podjetju za ravnanje z odpadki Simbio, prav tako v nekaterih primerih ni plačeval pobrane zavarovalnine. In čeprav je imel Atrij po javno dostopnih bazah kar šest blokiranih računov, je zadnjo potezo potegnila šele ljubjanska družba za upravljanje TCK, ki je konec leta vložila zahtevo za stečaj.
Kaj bo z rezervnim skladom?
Večkrat smo poročali, da je celjski upravnik v nekaj primerih z rezervnim skladom delal zelo "po domače". Čeprav bi po pravilih države lastniki morali sredstva za denarni sklad plačevati na posebne tako imenovane fiduciarne račune, pa so Atriju nekateri ta denar nakazovali kar na skupen račun.
Ker ni bilo praktično nobenega nadzora, naj bi po naših informacijah v Atriju ta denar porabljali za nakupe nepremičnin, se pravi v škodo etažnih lastnikov. Zdaj torej slednjim preostane le mukotrpno dokazovanje, da so sredstva vplačali in da gre res za sredstva rezervnega sklada. V nasprotnem primeru se lahko zgodi, da tega denarja – govora je o precejšnjih vsotah – ne bodo več videli.
Atrij Celje preiskujejo tudi kriminalisti
Sumi kaznivih dejanj izneverjanja, poneverbe ali neupravičene uporabe tujega premoženje, kršitev temeljnih pravic delavcev ter več poslovnih goljufij – vse to je na spisku celjskih kriminalistov, ki so že lani podjetje po naših informacijah vzeli pod drobnogled. Opravili so številne hišne preiskave in v njih zasegli večjo količino dokumentacije ter elektronskih naprav. Že takrat pa so ocenili, da bo preiskava zaradi obsežnosti izjemno dolga. Med vrsticami: kriminalisti iščejo dokaze, da je vodstvo Atrija oškodovalo etažne lastnike, da so z njihovim denarjem za rezervni sklad ravnali protipravno. Ovadili so dve osebi, neuradno zdaj že nekdanjega direktorja podjetja Radovana Cinka in računovodkinjo.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.