Ob smučišču Zelenica v občini Tržič se je okoli poldneva sprožil snežni plaz, ki je zasul deskarja. Ta se je gibal zunaj urejenega smučišča, je za 24ur.com povedal načelnik Gorske reševalne službe Tržič Slavko Rožič. Pri iskanju je sodelovalo 71 reševalcev in 9 lavinskih psov omenjene službe, pogrešanega deskarja pa so našli nekaj minut pred 15. uro, a je bil takrat že mrtev.
Bojan Kuntarič iz Uprave za zaščito in reševanje pa je povedal, da so reševalci, ko so našli preminulega, poskušali tudi z oživljanjem, a je bilo prepozno. Kuntarič še dodaja, da naj bi se enemu smučarju uspelo plazu izogniti.
Letos že štiri žrtve snežnih plazov
To je letos že četrta smrtna žrtev snežnih plazov pri nas. Vsi so bili smučarji, ki so se gibali izven urejenih prog. Prva žrtev je bil smučar na Starem vrhu, ki je v začetku januarja zapeljal z urejenga smučišča, pri tem pa hudo padel in je kasneje umrl v bolnišnici. Ob koncu prejšnjega meseca je na Krvavcu plaz zasul 52-letnika. Konec preteklega tedna pa je na Voglu plaz zasul 17-letnega smučarja. Ena hujših nesreč v snežnih plazovih pri nas pa se je zgodila pred 33 leti ravno na Zelenici. 11. janurja je pod plazom umrlo šest ljudi, štirje dijaki in dva učitelja.
Pozor, plazovi!
Zaradi večje količine novega snega je v Julijskih Alpah in zahodnih Karavankah nevarnost snežnih plazov velika, povečala se je na 4. stopnjo po petstopenjski evropski lestvici, opozarja agencija za okolje (Arso). "Nujna je dobro premišljena izbira terena za smučanje, saj je ob večjih količinah novozapadlega snega na nestabilno podlago in snega, ki ga v zametih nanese veter, večja nevarnost snežnih plazov. Predvsem je ta večja na severnih in vzhodnih straneh in na strmejših pobočjih," je pred dnevi opozoril višji policijski inšpektor Alojz Sladič.
Kako ravnati v primeru snežnega plazu
Najbolje je, če se skušamo z razumskim ravnanjem izogniti snežnemu plazu tako, da upoštevamo varnostne napotke. Ti med drugim pravijo, da pozimi oziroma tri dni po obilnemu sneženju nikoli ne zahajamo v gore sami. Vedno preverimo vremensko napoved in opozorila pred plazovi. Med izletom v gore uporabljamo lavinsko žolno in sondo ter smo opremljeni z lopatko. Če se plaz sproži, je najbolje, da se znebimo vse opreme, tako palic, kot smuči, če jih imamo, in skušamo na plazu zaplavati. Glavo zaščitimo z rokami, s tem pa ustvarimo zračni žep, ki olajša dihanje. Nato lahko s slino določimo smer, saj gre ta vedno proti tlom. Za rešitev izpod snežne odeje je ključnih prvih 15 minut. Takrat je možnost za preživetje 85-odstotna, po 30 minutah, je možnost preživetja 50-odstotna, v eni uri pa se zniža na 20 odstotkov.
Poglejte si nekaj najhujših snežnih katastrof, ki so prizadele naš planet.
KOMENTARJI (133)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.