V zadnjih mesecih so novomeški policisti zaznali spletne goljufije, pri katerih se je storilec iz tujine v elektronski komunikaciji z zaposlenimi v finančnih službah v gospodarskih družbah v angleškem oziroma ''polomljenem'' slovenskem jeziku v enem primeru predstavljal kot poslovni partner oškodovane družbe, v drugem primeru pa kot zastopnik (direktor) oškodovane družbe.
Kot so opisali na Policijski upravi Novo mesto, se je v enem primeru storilec v elektronski pošti predstavljal z elektronskim naslovom, ki je bil identičen originalnemu, že obstoječemu naslovu zastopnika. A vendar je sporočila pošiljal in prejemal povsem drug, lažen elektronski naslov.
V drugem primeru, ki so ga zaznali na PU Novo mesto, je storilec uporabil elektronski naslov, ki je bil skoraj identičen elektronskemu naslovu poslovnega partnerja, malenkostna razlika je bila v domeni, saj je piko spremenil v vezaj. Prav tako je storilec v svojih dokumentih navedel tudi telefonsko številko in faks, ki jih dejanski poslovni partner ne uporablja.
Z lažnim predstavljanjem so storilci zaposlene v finančnih službah, pristojne za nadzor nad porabo denarnih sredstev in plačil, zavedli oziroma prepričali, da so izvedli določena denarna nakazila na transakcijske račune v tujini, misleč, da delajo v dobro družbe.
Na policiji so opozorili, naj bodo zaposleni v finančnih službah gospodarskih družb še posebej pozorni, ko se nanaša komunikacija na plačevanje računov.
Praviloma je več indicev, ki nakazujejo, da bi lahko šlo za goljufijo:
- pozorni naj bodo na celoten zapis elektronskega naslova, tako imena in priimka ter domene,
- pozorni naj bodp na "polomljen" slovenski jezik,
- v izvirnikih elektronskih sporočil (angl. t.i. "email headerjih") naj preverijo, ali oseba navzven uporablja en elektronski naslov, odgovore pa prejema na drug elektronski naslov (drugo domeno),
- pozorni naj bodo na telefonske in fax številke, ki jih osebe navedejo v samih elektronskih sporočilih ali pa v pripetih dokumentih (dopisi, računi itd.),
- v primeru dvoma glede resničnosti kontaktnih podatkov (elektronski naslov, telefonska številka idr.) naj te podatke še enkrat preverijo v svojih evidencah oziroma bazah, na svetovnemu spletu, pri že obstoječih kontaktnih osebah pri istemu poslovnemu partnerju itd.,
- ob pojavu nove številke transakcijskih računov (IBAN), ki naj bi jih navedel že obstoječi poslovni partner za bodoča plačila obveznosti in jih družbe še nimajo zavedene v svojih bazah, naj zaposleni v finančnih službah preverijo pri že obstoječih kontaktnih osebah pri dotičnem poslovnemu partnerju itd.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.