Roparja, ki sta včeraj oropala pošto v Kresnicah pri Litiji in umorila poštno uslužbenko, sta še na begu. Policija še vedno intenzivno zbira obvestila in izvaja ukrepe za izsleditev ter prijetje storilcev, je za 24ur.com pojasnil tiskovni predstavnik PU Ljubljana Vinko Stojnšek.
Policisti tudi še vedno iščejo osebni avtomobil znamke VW golf, bele barve, serije 5, ki ima zatemnjena stekla. Vse, ki bi kar koli vedeli o dogodku oz. o iskanem osebnem avtomobilu, naprošajo, da jih o tem obvestijo na številko 113 ali na anonimni telefon policije 080 1200.
Neuradno naj bi policija na podlagi pričevanj očividcev že izdelala fotorobota. Policija naj bi prav tako preverjala vse lastnike belih golfov, se pravi lastnike avtomobila, v katerem naj bi storilca pobegnila. V uradni evidenci jih je okoli 2000, zdaj pa jih glede na že objavljene fotografije poskušajo selekcionirati. Za zdaj se še tudi ne ve, ali je bil avtomobil ukraden.
Da policija izdeluje fotorobota roparjev, je potrdil tudi Stojnšek. A od preiskovalcev, ki delajo na primeru, je odvisno, ali ga bodo posredovali javnosti. Potrdil je tudi, da preiskujejo lastnike avtomobilov, s katerim naj bi roparja zbežala. ''Preiskava še vedno poteka, do njenih posameznih faz pa ne bomo sproti komentirali, ker ene stvari ve samo storilec, ene pa samo mi, zato ne moremo komentirati postopka. Ampak na vsak način na tem primeru dela ogromno ljudi,'' pravi Stojnšek.
Odnesla pičlih 300 evrov
Kot smo že poročali, se je oboroženi rop, ki se je zgodil včeraj pozno popoldne, končal tragično. Roparja, ki sta iz pošte odnesla pičlih 300 evrov, sta uslužbenko tako močno ranila, da je zaradi poškodb umrla. Neuradno naj bi bila zabodena.
Po pripovedovanju domačinov naj bi bil ropar, ki je uslužbenko ubil, podoben nekomu iz sosednje vasi, eni od domačink je v oči padel predvsem zato, ker je bil za ta letni čas zelo oblečen. Imel je brke in kapo s ščitkom. 300 metrov stran od pošte naj bi ga v avtomobilu čakal pajdaš, ko je ropar prišel mimo, mu je dal znak, zatem sta pobegnila. Eden od njiju naj bi bil oblečen v modro-rdečo trenirko.
Kresnice so sicer danes v znamenju včerajšnje tragedije. Domačini so se zbrali pred pošto, prižgali sveče v spomin in izrazili sožalje svojcem. Nato so domačini pred pošto protestno požagali vse drevje in posekali grmovje, saj pravijo, da naj bi se v prav v njem pred ropom skrival ropar. Pravijo, da če ne znajo pristojni poskrbeti za njihovo varnost, bodo zadeve vzeli v svoje roke. Med seboj ugibajo o tem, kdo bi utegnil biti tisti, ki je umoril njihovo sokrajanko, pri čemer po njihovem prepričanju največji delež krivde za njeno smrt nosi Pošta Slovenije.
Pokojna že tarča roparjev
To sicer naj ne bi bil osamljen primer nasilja v Litiji. Že večkrat naj bi oropali tudi trgovino v bližini pošte, nedavno pa naj bi na cesti celo pretepli nosečnico.
Pokojna uslužbenka je tudi že enkrat bila tarča oboroženih roparjev. Takrat jo je odnesla srečno, tokrat pa žal ne. Uslužbenka je bila vodja izmene, v tej pošti je delala dolgih 30 let, domačini so jo poznali kot izjemno ljubeznivo. Domačini so zgroženi, da vsi ti incidenti niso pripeljali do tega, da bi v pošti namestili videonadzor. Tudi zato je bila njihova jeza toliko močnejša, ko se je na kraj tragedije pripeljal direktor Pošte Slovenije Aleš Hauc. Prav on je namreč po mnenju krajanov in družine pokojne v prvi vrsti odgovoren za tragični dogodek.
Hauc je svojcem pokojne izrazil sožalje in dejal, da iskreno obžaluje tragični dogodek. Kot je poudaril, so v preteklih letih ogromno vlagali v varnost, ki jo želijo še izboljšati. Očitke, da za varnost niso poskrbeli, zanika. Kot pravi, se bo varnost z novim projektom, ki je še v teku, izboljšala. A ker gre za več kot 560 pošt, se razmere “čez noč ne morejo spremeniti”. Pravi, da tudi če bi bile postavljene kamere, določenih dejavnikov ni mogoče izključiti. Vedno več roparjev je namreč zamaskiranih in absolutne varnosti ni mogoče zagotoviti.
Po njegovem mnenju so najbolj učinkoviti sistemi, “za katere nobeden ne ve, da obstajajo”. Na vprašanje, zakaj niso že prej poskrbeli za izboljšanje varnosti na omenjeni pošti, pa odgovarja, da so podvrženi javnim naročilom. Že lansko leto so “sprožili ukrep, a postopek javnega naročila je bilo treba ponoviti”.
Pošta Slovenije je v današnjem sporočilu za javnost poudarila pretresenost nad tragičnim dogodkom. ''Včerajšnje nasilno dejanje Pošta Slovenije ostro obsoja ter nastali tragični dogodek obžaluje in iskreno sočustvuje s svojci in sorodniki,'' so zapisali. Pravijo tudi, da so Pošto Kresnice nameravali ''varnostno okrepiti že v letu 2010'', kar pa jim ''zaradi pritožb na s tem povezane javne razpise doslej žal ni uspelo realizirati''.
Družini preminule je Pošta Slovenije že izplačana solidarnostna pomoč, na voljo ji je tudi psihosocialna pomoč, ki so je sicer deležne vse žrtve kriminalnih deliktov, razmišlja pa tudi o drugih oblikah pomoči prizadeti družini, so v Pošti Slovenije zapisali v sporočilu za javnost.
Sin: Od Pošte nismo prejeli ničesar
Sin umorjene Blaž Likovič zavrača izraze obžalovanja in sožalja s strani Pošte. ''Nobenega opravičila ne sprejemam ne jaz ne moja družina oziroma kar je od nje še ostalo,'' pravi sin pokojne.
''Najprej bi rad povedal, da sem pred kratkim na spletnih straneh izvedel, da naj bi nam direktor oziroma Pošta ponudila denarno in psihološko pomoč, druge vrste pomoči pa naj bi nam še ponudili. Vse to ne drži, prejeli smo le klic iz kadrovske službe, a se nismo hoteli pogovarjati z njimi,'' je navedbe o pomoči, ki naj bi jo prejela njegova družina, zavrnil Blaž Likovič.
''Rad bi rekel, da se je že januarja leta 2004 zgodil prvi rop in da ni Pošta v osmih letih storila ničesar. Sledil je drugi rop, v katerega je bila vpletena tudi moja mami, in izkazali ji niso nobene hvaležnosti, nihče ji ni stisnil roke, poleg tega pa je ropar dobil polovično kazen samo zato, ker je na sodišču mami rekel oprosti. Nič ni bilo iz vseh obljub, da bodo poostrili varnost. Niso namestili neprebojnega stekla, lahko bi ga vsaj zvišali, a niso naredili ničesar. Njihovega opravičila nikakor ne sprejemam,'' še dodaja Blaž Likovič.
Zaradi porasta števila ropov Pošta uvedla več ukrepov
Pošta Slovenije je posredovala nekatere podatke o napadih na pošte. Vse do leta 2010 bilo število kriminalnih dejanj relativno stabilno, potem pa je v letu 2010 prišlo do naraščanja trenda kaznivih dejanj.
Pošta Slovenije se je zaradi povečanega števila ropov poštnih poslovalnic v letu 2010 odločila, da z več ukrepi izboljša sistem varovanja pošt. Distribucije denarja je Pošta organizirala na način, ki je bistveno zmanjšal obseg gotovine na poštah. S tem je '' želela zmanjšati motivacijo roparjev, da izvedejo rop za nekaj 100 evrov''. ''Žal storilcev, ki so izvršili včerajšnji rop in umor, to ni ustavilo.''
Poleg stacionarnih sistemov sprožitve alarma so poštne uslužbence opremili s prenosnimi stikali za sprožitev alarma. ''Žal ob včerajšnjem dogodku ni bil sprožen alarm, ki bi morebiti preprečil tragedijo.'' V teku tudi je postopek opreme vseh pošt s sistemom pasti za obarvanje gotovine v primeru poskusa odtujitve, od katerega si na Pošti Slovenije obetajo, da bo ''najbolj pripomogel k varnosti zaposlenih v pošti''.
Kar se tiče videonadzora na Pošti poudarjajo, da že imajo rezervirana sredstva za okvirno 130 pošt (od 528, kolikor je vseh). Trenutno je sistemom ''videonadzora opremljenih 25 pošt ter logistična centra v Ljubljani in Mariboru''. Pošta Kresnice je na prednostni listi za dobavo sistema denarne pasti kot tudi sistema videonadzora, pravijo na Pošti Slovenije.
Oster odziv sindikata
Predsednica sindikata poštnih uslužbencev Dijana Kos je besna in ogorčena. Pravi, da sindikat že več let opozarja na težave z varovanjem, a vedno znova naleti na gluha ušesa. Glede boljšega varovanja je odgovor vodilnih vedno znova enak, poudarjajo na sindikatu, in sicer ekonomske računice ni in zato tudi ni varovanja. Predvsem male pošte namreč ne prinašajo dovolj zaslužka, in to naj bi bil tudi razlog, da za varovanje tam sploh ne poskrbijo. ''Naše poslovodstvo se spreneveda, da je človeški vit njim najbolj pomemben, in da delajo vse na tem, da bi poštne uslužbence zavarovali, a na žalost temu ni tako.''
KOMENTARJI (420)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.