Preiskavo je na novinarski konferenci predstavil Martin Rupnik, vodja oddelka za gospodarsko kriminaliteto v Sektorju kriminalistične policije Policijske uprave Ljubljana.
Rupnik je povedal, da sta bila pretekli teden v Ljubljani prijeta Bolgara, ki sta sistematično po vsej Sloveniji izvajala vlome v bankomate s tako imenovano metodo 'cash trapping'. Pri tem storilci poškodujejo vratca avtomata in iz njega s posebnim orodjem, podobnim vilicam, izvlečejo gotovino.
Uporabljajo predvsem kartice tujcev, s katerimi skušajo izvesti dvig. "V konkretnem primeru sta poskušala dvigovati po 2000 evrov. Transakcija je nato prekinjena, stanje na računu se ne zmanjša. S tem posebnim orodjem nato skozi režo izvlečejo denar, predviden za dvig," pojasnjuje Rupnik in dodaja: "V trenutku, ko oni poskušajo izvleči denar, je obveščen Bankart. Policisti iz Medvod so zelo hitro reagirali in so jih izsledili na celovški cesti, kjer so jih prijeli."
Dejanja sta storilca izvrševala na območjh policijskih uprav Ljubljana, Kranj, Maribor in Celje, zato je preiskavo prevzela kriminalistična policija. Osumljencema so zasegli vozilo in po odrebi sodišča pregledali vozilo, da so pridobili dokaze.
Zasegli so večje število bančnih kartic, izdanih na predvsem tuja imena ter orodje, ki je bilo uporabljeno. Skupno so zasegli 120 bankovcev za 50 evrov.

Osumljenca so privedli k preiskovalnemu sodniku, ki je po večurnem zaslišanju zoper njiju odredil pripor, zaradi vsaj štirih dejanj velike tatvine pa jima grozi do pet let zapora.
Oba sta povratnika predvsem premoženjskih kaznivih dejanj, ki sta jih izvrševala tako v Sloveniji kot v drugih državah, zato so obvestili vse članice Europola, da bodo lahko preiskali morebitna kazniva dejanja pridržanih osumljencev tudi pri njih.
Protipravno pridobljenega premoženja je relativno malo, kar je zasluga predvsem hitrega delovanja policije, ki ju je z usklajenim delovanjem hitro izsledila in prijela. V nasprotnem primeru bi bila lahko škoda mnogo večja.
Po Rupnikovem mnenju sta osumljenca ravno začela vlamljanjem in sta bila v tranzitu. "V tujih državah sta to sistematično izvrševala že več let," dodaja oddelka za gospodarsko kriminaliteto.


Letos so to v Sloveniji prvi štirje primeri 'cash trappinga'. Storilci take vlome izvajajo ponavadi na avtomatih, ki niso pokriti s kamerami in ki so jim lažje dostopni.
"Trend se izboljšuje, ker so bankomati naprednejši in boljše opremljeni, ampak očitno nekateri še vedno vedo, kateri so ranljivi," dodaja Rupnik.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.