Danes so potekale še tri hišne preiskave v povezavi z gradnjo bloka 6 Termoelektrarne Šoštanj. S hišnimi preiskavami so preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) skupaj s kriminalisti celjske in novomeške policijske uprave začeli včeraj. Iščejo pa predvsem dokaze za utemeljevanje sumov storitve več kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete, in sicer natančneje za kazniva dejanja zlorabe položaja ali pravic, katerih storitve je osumljenih več pravnih in fizičnih oseb.
Policija sumi, da je odgovorna oseba naročnika od leta 2006 do 2008 na sporen način sprejela več poslovnih odločitev ter v sredini leta 2008 sklenila z dobaviteljem iz Francije pogodbo za dobavo glavne tehnološke opreme v skupni vrednosti več kot 650 milijonov evrov. V istem obdobju je dobavitelj iz Francije prek povezane družbe iz Švice z gospodarsko družbo z območja Ljubljane sklenil svetovalne pogodbe v skupni vrednosti več milijonov evrov. "Družbo iz Ljubljane sumimo, da je poslovno povezana z naročnikom ter da so družba ali njene povezane družbe ali posamezniki aktivno sodelovali pri izbiri dobavitelja tehnološke opreme iz Francije," so sporočili s policije, kjer sumijo tudi, da so sporne svetovalne pogodbe navidezne in posledica odločitve o izbiri dobavitelja iz Francije.
Policija torej sumi, da so s protipravnim ravnanjem osumljene osebe v gospodarski družbi z območja Ljubljane pridobile protipravno premoženjsko korist v vrednosti več milijonov evrov in za isti znesek oškodovale gospodarsko družbo z območja Šoštanja.
Kotar naj bi doslej prejel okoli 100.000 evrov
Včeraj so kriminalisti obiskali nekdanjega prvega moža Teša Uroša Rotnika, ki naj bi ga sumili, da je podpisal škodljivo pogodbo z dobaviteljem opreme Alstomom. Kriminalisti naj bi obiskali nekdanjega vodjo projekta Teš 6 Bojana Brešarja in Petra Kotarja. Policisti po poročanju 24UR iščejo dokaze o poslih med Alstomom, glavnim dobaviteljem tehnološke opreme za Teš 6, in Kotarjem. Po njihovih informacijah naj bi Kotar dobil okoli 3 milijone evrov provizije ob uspešnosti posla. Doslej naj bi tako prejel okoli 100 tisoč evrov, saj naj bi bili dogovorjeni, da dobiva denar, ko Teš plača Alstomu.
Po dolgotrajnem čakanju je vrata Kotarjeve hiše v Rožni dolini v Ljubljani policistom odprl njegov odvetnik Boris Marčič, ki je med drugim tudi zagovornik Jožeta Zagožna v primeru Patria. Zagožen pa je, kot je javnost verjetno seznanjena, nekdanji direktor Holdinga Slovenske elektrarne (HSE), ki je po mnenju kritikov parafiral škodljivo pogodbo s francoskim Alstomom. V dobri uri so brskanje zaključili, odnesli pa naj bi le nekaj dokumentov in USB ključev. V oddaji 24UR OB ENIH so poročali, da naj bi iskali dokaze, ki bi potrdili sum, da je Kotar prejel provizijo oziroma podkupnino.
Zelo verjetno pa bodo preiskali tudi Kotarjevi podjetji CEE in SOL Intercontinental. Podjetje CEE naj bi sodelovalo pri izdelavi investicijske dokumentacije za gradnjo šestega bloka, v minulih letih pa je kot posrednik posloval z najmanj dvema podjetjema iz koncerna Alstom, ki so ga v Teš pred dvema letoma izbrali za dobavitelja skoraj 700 milijonov evrov vredne tehnološke opreme za novi blok. Prek SOL Intercontinental pa je imel Kotar ekskluzivno pogodbo s hrvaško podružnico Alstoma.
Rotnik je danes še enkrat ponovil, da o provizijah ne ve ničesar, bolj jasno sliko pa naj bi si kriminalisti po njegovem ustvarili, ko bodo pregledali papirje, ki so mu jih zasegli včeraj.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.