Kot so pojasnili na Policijski upravi Kranj, pri petkovem in sobotnem dogajanju v Planici, ko so okoljevarstvene organizacije na območju v poznih večernih in nočnih urah naštele kar 250 vozil, niso ugotovili elementov javnega zbiranja. Zato tudi niso ugotovili morebitnega prekrška s tega področja.
Postopek so končali z ukrepi, ki so jih izvedli na kraju dogodka. Proti petim udeležencem so ukrepali zaradi naglega speljevanja in povzročanja hrupa z vozili. Okoljevarstvena organizacija Alpe Adria Green pa je prijavo dogodka podala tudi na Inšpektorat RS za okolje in prostor.
Kot so pojasnili na inšpektoratu, vsako pobudo za izvedbo inšpekcijskega nadzora evidentirajo in razvrstijo glede na kršitev, opisano v pobudi. Ko je pobuda na vrsti, se začne inšpekcijski postopek, v katerem se preverijo in ugotovijo dejstva ter zberejo dokazi. Sicer pa imajo pristojnost za ukrepanje po zakonu o ohranjanju narave tudi Policija, kmetijska inšpekcija in naravovarstveni nadzorniki Triglavskega narodnega parka (TNP).
Kot so izpostavili v okoljevarstveni organizaciji Alpe Adria Green, so vplivi takšnih dogodkov na naravo velikanski. Planica je namreč ledeniška dolina, ki leži v TNP in bi morala tudi zaradi občutljivega ekosistema imeti še poseben režim varovanja.
Med postopkom so policisti o dogajanju v Planici obveščali tudi javni zavod TNP in predstavnike Nordijskega centra Planica. Kot je pojasnil vodja nordijskega centra Jelko Gros, je šlo za samoorganizacijo lastnikov vozil, ki so se nenajavljeno pripeljali v Planico, pri čemer so bila vsa vozila tuje registracije.
"Tovrstni dogodki ne sodijo v Planico, ampak na dirkališča, vendar je njihovo organizacijo nemogoče predvideti in preprečiti," je izpostavil Gros. Na Policijski upravi Kranj pa so napovedali, da bodo poostreno nadzirali ta segment.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.