Na območju Storžiča je danes potekala obsežna reševalna akcija, v kateri so v dveh dogodkih umrle tri osebe. Okoliščine kažejo, da je bil obakrat usoden snežni plaz, so sporočili kranjski policisti.
Vodja Gorske policijske enote Robert Kralj je v izjavi za javnost povedal, da so v nesreči s snežnimi plazovi obravnavali dva ločena dogodka. Plaz v Kramarjevi smeri je najprej odnesel dva alpinista, ki sta zaradi hudih poškodb umrla na kraju dogodka. Ta isti plaz je do pasu zasul še dva alpinista, ki pa sta se k sreči lahko rešila in pristojne obvestila o nesreči – takrat je tudi stekla reševalna akcija.
Dve do tri ure pozneje, med reševanjem, se je sprožil še en plaz, ki je prav tako odnesel dva alpinista. Eden je umrl, eden pa je pri tem utrpel hude poškodbe.
"Samo reševanje je potekalo v zelo zahtevnih razmerah, tako za helikopter v zraku, kot za reševalce na tleh, ob mrazu in hudem vetru," je še povedal Kralj in opozoril, da so plazovi nepredvidljivi, kar se je danes tudi pokazalo.
Trije mrtvi in trije poškodovani
Sašo Rožič, vodja reševalne intervencije, je priznal, da je za tržiškimi reševalci težek dan. Pri reševanju v Kramarjevi smeri v Storžiču je sodelovalo 24 gorskih reševalcev, aktivirali so tudi tri lavinske pse in helikopter Slovenske vojske ter Policije.
"Prvi plaz je potegnil okoli 10.30 in odnesel dva alpinista, ki sta umrla. Dva očividca, ki sta bila prav tako zasuta, a sta se lahko izkopala. Nesrečo sta javila in začela s prvimi postopki reševanja. Med samo akcijo se je okoli 13.20 zgodila še druga nesreča. Višje v Kramarjevi smeri sta bila dva alpinista, ki sta tudi sprožila plaz in jih je potegnil s seboj. To se je zgodilo na 2000 metrih, ustavil pa se je pa plaz približno na 1400 metrih višine. Med plazenjem so bili na kraju prve nesreče še reševalci, ki smo jih s pomočjo radijske postaje obvestili o ponovnem plazu in so se lahko temu plazu umaknili. Pri tem sta se dva reševalca poškodovala. Pri drugem plazu je, kot je povedal že kolega, tudi umrla ena oseba," je pojasnil.
Tudi Rožič je opozoril, da so razmere v gorah nestabilne. "Predlagam, da se počaka nekaj dni, da se zadeve umirijo," je pozval.
Na PU Kranj so o današnji reševalni akciji zapisali še, da preverjanje posameznih okoliščin še poteka, celotna intervencija pa je bila izjemno zahtevna. Razmere so bile težke tako v zraku, kot tudi na tleh. Pihal je veter do 50km/h, tudi po sekundarnem plazu pa je realno obstaja verjetnost še novih plazov.
Pozor, velika nevarnost plazov tudi v naslednjih dneh
Ogled kraja je opravila Gorska policijska enota, v intervenciji pa je sodelovala tudi dr. Manca Volk Bahun, strokovnjakinja za snežne plazove iz Geografskega inštituta Antona Melika ZRC SAZU in Službe za varstvo pred snežnimi Plazovi Zelenica - Tržič, ki je še dodatno opozorila na veliko nevarnost snežnih plazov nad 1800 metri.
V zadnjih dneh je pihal okrepljen severni veter, ki je prenašal sneg v zavetrne lege. Na teh delih je veliko napihanega snega in že ob manjši dodatni obremenitvi lahko sprožimo snežni plaz. Ne glede na smer vetra so se lokalno gradile klože tudi pod severnimi grebeni, predvsem pod opastmi. Na teh delih bo tudi v prihodnjih dneh zaradi nizkih temperature ostala nevarnost proženja snežnih plazov VELIKA. Pihal bo tudi veter, ki bo še prenašal rahel sneg in gradil klože in opasti, je pojasnila.