Tuje tiskovne agencije so sprva poročale, da so našli petletnega dečka, kasneje pa je komorsko ministrstvo za promet sporočilo, da gre za 14-letno deklico.
Letalska družba pod budnim očesom
Z izjavo pa je presenetil francoski prometni minister Dominique Bussereau, ki je dejal, da so francoski inšpektorji pri pregledu letala leta 2007 našli številne napake. "Sporni (airbus) A310 so leta 2007 pregledale francoske civilne letalske oblasti (DGAC), ki so zabeležile določeno število napak," je izjavil Bussereau in dodal, da letalo od takrat ni več pristalo v Franciji. Bussereau je še dejal, da letalska družba Yemenia ni na črni listi prevoznikov Evropske unije, a je bila pod budnim očesom evropskih oblasti.
V letalski družbi Yemenia so očitke o tehnični neustreznosti letala zavrnili. "Letalo je bilo ob vzletu iz Sane brezhibno in ni imelo nobenih tehničnih težav," je povedal namestnik direktorja jemenske družbe Ali Sumairi. Pojasnil je še, da so na letalu pred časom res našli več pomanjkljivosti, da pa so jih pred poletom odpravili.
Jemenski minister za promet Kaled al Vazir pa je sporočil, da je bilo letalo nazadnje pregledano maja. "Letalo je bilo pregledano maja 2009. Pogosto je letelo v Evropo, minuli teden je bilo v Londonu," je pojasnil. Dodal je, da je bil pregled letala opravljen ob nadzoru airbusa.
Predstavniki jemenske letalske družbe so sicer sporočili, da je z letalom potovalo 142 ljudi, posadka pa je štela 11 ljudi. Podpredsednik Komorskih otokov Idi Nadhoim pa je medijem sporočil, da je bilo na letalu 147 potnikov in 11 članov posadke. Poleg preživelega malčka, so iz vode že potegnili nekaj trupel, hkrati pa so našli tudi razbitine letala.
Med 153 potniki in člani posadke je bilo po zadnjih podatkih jemenskega obrambnega ministrstva 54 državljanov Komorov, 26 Francozov, en Palestinec in en kanadski državljan. Posadko pa naj bi sestavljali dve Maročanki, dve Etiopijki, Indonezijka in šest jemenskih državljanov.
Airbus je sporočil, da je bilo letalo izdelano leta 1990, Yemenia pa ga je upravljala od leta 1999. Letalo je bilo v zraku približno 51.900 ur in je opravilo okoli 17.300 poletov.
Niso želeli vzbujati upov
Predstavniki oblasti sicer niso želeli vzbujati lažnega upanja. "Ne vemo, ali je kaj preživelih," je dejal komorski podpredsednik Nadhoim. Z njim se je strinjal tudi predstavnik jemenskega civilnega nadzora letalstva Muhamed Abdul-Rahman Abdul-Qader, ki je dejal, da ne more oceniti, ali je kaj preživelih.
Letalo je bilo na poti iz jemenske prestolnice Sana v prestolnico Komorskih otokov Moroni. Letalo naj bi strmoglavilo le nekaj kilometrov od komorske prestolnice. Reševalno letalo je danes zjutraj opazilo letalo Airbus A310-300 v bližini mesta Mitsamiouli. Komorski otoki ležijo med Tanzanijo in Madagaskarjem.
Šlo je za let številka 626, na njem pa so bili potniki, ki so presedli iz letala, ki je priletelo iz Pariza. Let naj bi trajal štiri ure in pol. Večina potnikov je sicer prihajala prav s Komorskih otokov.
Nedavne nesreče
Junij se očitno končuje tako, kot se je začel. Nesreča jemenskega letala je namreč že druga nesreča airbusa ta mesec. Še vedno je namreč močno živ spomin na nesrečo airbusa družbe Air France, v kateri je umrlo 228 ljudi.
Velja omeniti še dve nesreči, ki sta se zgodili letos. 12. februarja je v Buffalu letalo strmoglavilo na hišo, pri tem pa je umrlo 49 ljudi, ki so bili na letalu in en človek na tleh. 8. februarja pa je v Braziliji letalo strmoglavilo v reko. Umrlo je 24 ljudi.
KOMENTARJI (163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.