Nesreča, v kateri sta trčila potniški in tovorni vlak, se je zgodila okoli 14.30 v neposredni bližini železniške postaje Jesenice. Pri trčenju je iztiril del potniškega vlaka, lokomotivi in vagon tovornega vlaka. Po podatkih policije se je poškodovalo 32 oseb, osem huje.
Tudi v Splošni bolnišnici Jesenice so za 24ur.com povedali, da so po nesreči sprejeli 32 poškodovancev. Enega so zaradi poškodb hrbtenice s helikopterjem Slovenske vojske takoj prepeljali v ljubljanski klinični center, je povedala dežurna kirurginja dr. Petra Rupar. Dodala je, da so v bolnišnici ravnali po protokolu za množične nesreče.
Kasneje nam je sporočila, da so vse lažje poškodovane že odpustili iz bolnišnice, med njimi je bilo tudi nekaj otrok. Med težje poškodovanimi ni otrok, so pa v Ljubljano z rešilcem odpeljali še dve osebi, ki sta imeli poškodbe obraznih kosti. V bolnišnici tako ostaja šest huje poškodovanih potnikov, ki pa niso v življenjski nevarnosti. Potniki so utrpeli največ poškodb glave, obraza in vratu.

Potniški promet stal štiri ure
Na Slovenskih železnicah (SŽ) so za 24ur.com povedali, da se je nesreča zgodila, ko je potniški vlak, namenjen v Novo Gorico, želel speljati s postaje, v tistem trenutku pa je na postajo pripeljal tovorni vlak. Stekla bo preiskava. Da ugotovijo, ali je bila napaka tehnična ali človeška, imajo na voljo 30 dni časa.
Potniški promet je bil ustavljen več kot štiri ure, nato pa so delavci SŽ s postaje umaknili vse, razen prvih dveh vagonov iztirjenega tovornega vlaka in promet na progi Jesenice-Ljubljana je spet stekel. Za potnike na progi Jesenice-Nova Gorica bo do nadaljnjega organiziran nadomestni avtobusni prevoz na relaciji Jesenice-Bled jezero.
Generalni sekretar SŽ Igor Hribar je povedal, da takšne nesreče niso pogost pojav, seveda pa do njih sploh ne bi smelo priti. O vzrokih nesreče in o višini škode ni želel špekulirati. "Podrobno bomo preučili vzroke in izvedli vse ukrepe, da se taki primeri ne bodo več ponovili," je zagotovil. Sicer pa SŽ obžalujejo, da je "prišlo do tega izrednega dogodka, saj smo vendarle družba, ki nam je varnost v prometu prioriteta in tisto, za kar moramo najprej poskrbeti".

Vlačič takoj obiskal kraj nesreče
"Vzrokov nesreče ta trenutek še ni moč ugotoviti in komentirati. Znani bodo po podrobni preiskavi, ki bo potekala v prihodnjih dneh. Ko bodo znani izsledki preiskave, pa bo jasno tudi, ali je treba uvesti kakšen ukrep, da se podoben dogodek ne bi več ponovil. Ob tem še vedno velja, da je na železnicah varnost visoka," je ob ogledu kraja nesreče poudaril minister za promet Patrick Vlačič in dodal, da bodo preiskovalci ministrstva za promet ter preiskovalna ekipa iz SŽ natančno preverili, kaj se je zgodilo.
"Vsako takšno nesrečo se natančno razišče in se ugotovi, kaj so bili vzroki zanjo ter če so izsledki taki, ki kažejo, da bi lahko prišlo do ponovitve nesreče, se tudi spremeni predpise in ukrepe na železnicah," je zagotovil Vlačič. Pojasnil je, da sicer železniških nesreč v primerjavi z nesrečami v cestnem prometu ni veliko, je pa vsaka taka nesreča problematična, ker je v njej veliko udeleženih.

Za nesrečo kriv strojevodja?
Kot piše spletno Delo, naj bi se nesreča zgodila, ker je potniški vlak prezgodaj odpeljal s postaje. Po njihovih informacijah je sprevodnik potniškega vlaka strojevodji dal znak za pripravljenost za odhod, strojevodja pa je kljub rdeči signalni luči odpeljal s postaje. Tedaj je iz smeri Ljubljane pripeljal težak tovorni vlak, naložen z železovo rudo.
Potniki so poročali, da je strojevodja, ko je opazil, da bosta vlaka trčila, odprl vrata svoje kabine in skočil v potniški prostor.
Najhujša železniška nesreča leta 1986
Za najhujšo železniško nesrečo na območju Slovenije sicer velja tista iz leta 1986 v Divači. Na postaji je stal potniški hitri vlak na relaciji Beograd–Pulj, ko se je vanj zaletel tovorni vlak, ki je spregledal ukaz o ustavitvi. V trčenju je umrlo 31 ljudi, 34 jih je bilo ranjenih. Na sojenju je bil strojevodja tovornega vlaka spoznan za nedolžnega; ugotovili pa so, da je k nesreči največ prispevala odsotnost varnostnih naprav na tem delu železniške proge.
Še ena od večjih nesreč pa se je zgodila konec februarja, ko je v Zalogu v Ljubljanico iztirila dizelska lokomotiva in trije vagoni. Interna preiskava še vedno poteka, zato vzroki za nesrečo še vedno niso znani.
KOMENTARJI (128)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.