Najnovejšo debato o tem, kako se zoperstaviti veliki moči organiziranega kriminala, je v Italiji sprožil pokol v kraju Castel Volturno, nedaleč od Neaplja. Minuli teden so v eni sami noči nezanci prerešetali sedem ljudi. O tem so razpravljali tudi v italijanskem senatu, notranji minister Roberto Maroni pa je govori celo o državljanski vojni. "Soočamo se z državljansko vojno, ki jo je camorra (neapeljska mafija, op. a.) napovedala državi. Odgovoriti moramo z vsemi sredstvi,“ je dejal. Po njegovem mnenju je bil pokol "teroristično dejanje, s katerim je poskušala camorra prevzeti nadzor nad ozemljem“.
Obrambni minister Ignazio La Russa nasprotno meni, da gre le za spopad med različnimi klani, kar je v senatu tudi glasno povedal. To pa je tako razjezilo Maronija, da se nemudomapoklical svojega šefa, premierja Silvia Berlusconija. Poskrbi naj za to, da se kaj takega ne bo ponovilo, saj "izjave, kot je bila La Russova, lahko omajajo učinkovitost ukrepov zoper organizirani kriminal".
Ti so nujni, se strinjata Maroni in La Russa. Da bi se učinkoviteje zoperstavili mafiji, je vlada sprejela vrsto ukrepov. Tako želi odkriti in kaznovati storilce, prijeti obtožence na begu in izgnati nezakonite priseljence, ki so na območju Castel Volturna oblikovali lastne kriminalne združbe. Poleg tega namerava na tvegana območja poslati 500 vojakov.
Nevarni 'casalesi'
Za poboj v Castel Volturnu je odgovorna camorra oziroma njen klan casalesi, ki se ukvarja s trgovino z mamili in ljudmi, ropi, izsiljevanjem in tihotapstvom. Kot domnevajo preiskovalci, je bilo predvsem sporočilo, da imajo v mestu z 18.000 prebivalci še vedno oblast. Kar šest od sedmih žrtev je bilo namreč priseljencev, ki so jim s preprodajo mamil odžirali 'posel'. Poleg tega je klan v zadnjem letu doživel kar nekaj udarcev, med drugim so se nekateri člani odločili sodelovati s policijo.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.