Ljubljanski kriminalisti so preiskali več kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost otrok in mladostnikov preko interneta. Robert Tekavec iz sektorja kriminalistične policije Policijske uprave (PU) Ljubljana je na današnji novinarski konferenci opozoril, da so mladostniki pogosto bolj vešči modernih tehnologij kot starši, zato jih ti težko učijo prave in varne uporabe tehnologij in družbenih omrežij.
Storilci si namenoma izberejo mlade s težavami doma in nizko samopodobo
Starše in skrbnike na policiji opominjajo, da si storilci kaznivih dejanj za žrtve največkrat izberejo mlade, ki imajo težave doma, nizko samopodobo, so brez nadzora doma, v šoli ali kje drugje, kjer imajo dostop do interneta. Spolni prestopniki z mladimi vstopajo v stik preko klepetalnic v spletnih igrah, na družbenih omrežjih, v spletnih klepetalnicah.
Starši bi zato morali imeti nadzor nad tem, kaj njihovi otroci počnejo na spletu, kakšne so nastavitve spletnih klepetalnic, računalnika, dostopa do interneta. Še posebej pozorni naj bodo starši, ki zaznajo, da se je njihov otrok spremenil ali da je odvisen od računalnika, je na današnji novinarski konferenci poudaril Vinko Stojnšek z uprave kriminalistične policije Generalne policijske uprave. Opomnil je tudi na pomen dobrega zgleda otrokom, da torej tudi starši na internetu ne objavljajo fotografij svojih otrok.
'Otroku ne bomo kupili plastične pištole, kupili pa mu bomo telefon in mu s tem omogočili dostop tudi do informacije o tem, kako izdelati bombo'
Starši se moramo zavedati, da je lahko tudi naš otrok potencialna žrtev spolne zlorabe preko spleta. Z otroci se moramo ukvarjati, se pogovarjati in si zaupati. Če svojega otroka ne poznamo, potem ne moremo opaziti sprememb v njegovem vedenju. Vsako spremembo v vedenju ne gre pripisati odraščanju. Apeliramo na vas, da se o tej temi pogovorite s svojimi otroki, še dodajajo na policiji.
Zlorabe preko spleta so žal realnost našega vsakdanjika. Otroci pričnejo uporabljati elektronske naprave prehitro, za kar smo odgovorni starši. Premalokrat jih opozorimo na nevarnosti in odgovornosti, ki so povezane z uporabo teh "nujno potrebnih pripomočkov". V nekaterih primerih smo zelo zaščitniški. Otroku ne bomo kupili plastične pištole, ker se nam zdi neprimerna igrača, kupili pa mu bomo telefon in mu s tem omogočili dostop tudi do informacije o tem, kako izdelati bombo in ga izpostavili vsem nevarnostim, ki prežijo nanj. Tako je tudi naša odgovornost, da otroka opozarjamo na spletne plenilce, ki čakajo na trenutek, ko se jim bo otrok predal.
V okviru Europolove preventivne kampanje 'Say, No!' oziroma Reci, ne! je nastal tudi video, v katerem sta predstavljeni zgodbi, ki prikazujeta najpogostejša načina spolne zlorabe in spolnega izkoriščanja otrok na internetu. Policija priporoča staršem, da si posnetek ogledajo skupaj z otroki.
Kaj storiti, če postanete žrtev spletnega izsiljevanja?
"Ne ustrezite zahtevam in naj vas ne bo sram zadevo prijaviti policiji," je glavno sporočilo Europola. Če vam nekdo grozi, da bo naprej delil vaše intimne fotografije ali videoposnetke in od vas zahteva denar ali še več takšnega materiala, sledite naslednjim korakom:
- Ne pošiljajte dodatnih fotografij in ne nakazujte denarja.
- Poiščite pomoč. Niste sami.
- Shranite dokaze. Ne izbrišite ničesar.
- Prekinite komunikacijo s to osebo. Blokirajte jo.
- Zadevo prijavite policiji.
V zadnjih letih 80 primerov zlorabe otrok preko interneta
Slovenska policija je aktivna na področju preiskovanja kršitev spolne nedotakljivosti otrok na spletu. Po besedah Tekavca so v zadnjih letih obravnavali 80 primerov, ko so storilci kaznivih dejanj preko interneta zlorabljali otroke, kar vključuje to, da so z žrtvami stopili v stik preko interneta in jih kasneje tudi fizično zlorabili.
Prijave po besedah Tekavca prejemajo tako od žrtev kot od tujih varnostnih organov, vse več zadev pa zaznajo tudi sami z lastnimi preiskavami, tudi družbenih omrežij. V zadnjih dveh letih so na območju cele Slovenije opravili več kot 40 hišnih preiskav, zasegli več kot 300 naprav, pregledali več kot 1500 DVD in več kot 55 terabajtov podatkov.
Našli priročnik, kako pristopiti do otroka in zakriti sledi zlorabe
Tako so odkrili preko 400.000 datotek, ki prikazujejo spolno zlorabo otrok. "Da gre za nevarne ljudi kaže tudi dejstvo, da smo našli celo priročnik, kako pristopiti do otroka in zakriti sledi zlorabe," je izpostavil Tekavec.
Kot so opozorili, naj bodo starši pozorni pri objavi fotografij svojih otrok. Čeprav se nekomu morda zdi fotografija triletnika na plaži povsem običajna, so kriminalisti med dokazi, ki so jih storilci uporabljali za zavržene namene, našli ogromno fotografij otrok iz družbenih omrežij.
V tem času so identificirali preko 30 slovenskih mladoletnikov, ki so bili žrtve zlorab preko interneta ali fizične zlorabe, osumljenci pa so do njih prišli preko interneta, je poudaril.
Prijeli osumljenca, ki je zadnjih deset let nagovarjal mladoletnice k pošiljanju golih fotografij
V eni od preiskav so policisti PU Ljubljana nedavno prišli do osumljenca, ki je preko interneta nagovarjal dekleta, da so se slikala gola, se z njim srečevala in jih je spolno zlorabljal. Kot je povedal Tekavec, je osumljeni, šlo naj bi za moškega, starejšega od 40 let, z družino, po dosedanjih ugotovitvah policije v 10 letih stopil v stik z med 100 in 150 otroki. Osumljeni je trenutno v priporu, preiskava pa se nadaljuje.
Storilci so lahko mamini sinki, brezposleni ali storilci, ki so že uveljavljeni, imajo družine, so situirani. Natančnih profilov storilcev tovrstnih dejanj ni, pojasnjujejo policisti.
'Vedite, da bomo naredili vse, da vas odkrijemo, identificiramo in procesiramo'
Sporočila so običajno namenjena otrokom, staršem in ostalim žrtvam nasilja,
tokrat pa so jih namenili tudi osebam, ki izvajajo spolne zlorabe. Kot so zapisali na PU Ljubljana "otroci zaupajo odraslim, so zaupljivi, nemočni, ranljivi in čustveni. Kar se jim zgodi, nosijo s sabo, trpijo, se borijo sami s sabo in se najverjetneje ubadajo z vprašanjem, povedati komu o tem kaj se jim dogaja ali ne, ne vedo kaj je prav in kaj ne. To so grozljive izkušnje in otrok, ki se mu je kaj takšnega zgodilo, najverjetneje ne bo nikoli živel življenja kot ostali, ki takšne izkušnje niso doživeli. Gre za sprevržena, vsega obsojanja vredna dejanja."
Kot so dodali sporočilu za storilce tovrstnih dejanj: "Vedite, da bomo naredili vse, da vas odkrijemo, identificiramo in procesiramo. Pri tem bomo uporabili vsa z zakoni dana pooblastila, sodelovali bomo s tujimi varnostnimi organi in agencijama Interpol ter Europol. Tako kot je internet brezmejen, tako tudi policijsko sodelovanje v tovrstnih primerih ne pozna meja. Veliko 'takšnih' smo že identificirali, a o tem zaradi zaščite žrtev prav pogosto ne obveščamo javnosti."
Kot so zaključili policisti: "Kaznivo dejanje je tako spolna zloraba ali spolno izkoriščanje, kot tudi izdelovanje ter razširjanje gradiv. To ni zabava, to je kaznivo dejanje. Svojo potrebo po nadvladi brzdajte in z zlorabo šibkejših prenehajte danes!
Verjemite, s tem boste naredili veliko korist sebi, svoji družini in predvsem marsikateremu nič hudega slutečemu otroku."
Spletno oko: žrtve večinoma deklice
Kot smo poročali, je tudi Spletno oko, ki že enajst let deluje kot prijavna točka za prijavo posnetkov spolnih zlorab otrok in sovražnega govora na internetu, v letu 2017 prejela 97 prijav spletnih strani, ki naj bi prikazovale posnetke spolnih zlorab otrok. Kot ugotavljajo, so žrtve večinoma deklice. Že nekaj let zaznavajo večji delež posnetkov, na katerih so žrtve mlajši otroci, stari od 0 do 10 let.
KOMENTARJI (113)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.