Časopis Dnevnik je danes objavil neuradne informacije, da so policisti zdravnika Ivana Radana, ki je bil pod njihovim drobnogledom zaradi suma sumljivih smrti pacientov, ovadili za več kot 20 kaznivih dejanj, od tega za sedem ubojev. Šlo naj bi za nemočne bolnike, ki naj bi jih Radan usmrtil s smrtonosno mešanico infuzije. Omenjeni časopis prav tako poroča, da naj bi preiskovalci na njegovem računalniku našli tudi več kot deset fotografij umirajočih pacientov.
Radana, ki je od ponedeljka v sodnem pridržanju, so danes spet zaslišali. Po osemurnem zaslišanju pred preiskovalno sodnico je tožilka Katarina Bergant vložila zahtevo za sodno preiskavo in predlagala odreditev pripora zaradi ponovitvene nevarnosti. Preiskovalna sodnica je nato za Radana odredila pripor. Njegov odvetnik Milan Krstić je že napovedal pritožbo. Dejal je, da skrajno neutemeljeno, da tožilstvo zahteva pripor zaradi ponovitvene nevarnosti, saj Radan ni več zdravnik, niti v Sloveniji ne more dobiti službe.
Kot je tožilka pojasnila, je bil v zadevi izveden zelo obsežen in temeljit predkazenski postopek. Že v tej fazi so sodelovali strokovnjaki sodne medicinske stroke in na podlagi tega po mnenju tožilstva obstaja utemeljen sum storitve več kaznivih dejanj.
Odvetnik Ivana Radana: Absolutno je nedolžen
Krstić sicer vse očitke zavrača. Pravi, da bodo na sodišču dokazali, da je povsem nedolžen in da je le žrtveno jagnje neučinkovitega zdravstvenega sistema. O policijskih ugotovitvah pa, da so to "svetovne neumnosti bolnih kriminalistov".
Dejal je, da policisti niso mogli obtožiti Radana za kaznivo dejanje, ki bi bilo povezano z nevestnim zdravljenjem, in so kar brez argumentov navedli, da je to umor. "Res ni nobenih argumentov. To se bo pokazalo, ko bodo ustrezni izvedenci povedali glede načinov zdravljenja," meni.
"Ne morejo na inštitutu za sodno medicino v zadevah, pri katerih ni bilo obdukcij, ugibati, kaj se je dogajalo," pravi in dodaja: "Absolutno je nedolžen."
Glede tega, da je zdravnik fotografiral svoje paciente, je dejal, da se to njemu ne zdi sporno. "Veliko zdravnikov fotografira svoje paciente, da se spomni, za koga gre. Zaradi fotografij so tudi policisti lahko ugotovili, za katere osebe je šlo. Zraven je bil popis bolezni," pravi. Dodaja, da te fotografije niso bile namenjene javnosti, pač pa zgolj zanj, da bo znal zdraviti v nekih drugih primerih s podobnimi indici. "To ni bilo protizakonito. Protizakonito je bilo to, kar so delali v vodstvu kliničnega centra, ki je javnost obvestilo o nekih lažnih evtanazijah. Veste, da o tem zdaj sploh ni več nobene besede," je dejal novinarki 24UR, ki ga je ujela pred ljubljanskim sodiščem.
Vložitev ovadbe zoper zdravnika Radana za zdravniško zbornico pričakovana
Predsednik zdravniške zbornice Andrej Možina o ovadbi pravi, da so takšen epilog pričakovali glede na informacije, ki so jih imeli. "Odrejen je strokovni nadzor. Verjetnost, da se bo ugotovila večja strokovna napaka, je vse večja," je še dodal o zdravniku, ki naj bi več hudo bolnim skrajšal življenje.
Možina je poudaril, da je omenjena tematika zelo zahtevna. "Temu se bomo morali temeljiteje posvetiti. Želimo celovito zgodbo, na osnovi katere bomo lahko tudi sprejeli ukrepe, ki bodo temeljili na verodostojnih dokazih. V naslednjih treh oz. štirih tednih bo javnost obveščena o ukrepih zbornice," je napovedal Možina. Na zbornici v tem trenutku proti Radanu tečejo postopki na prvi in drugi stopnji.
Možina je še dejal, da so za potrebe izrednega strokovnega nadzora nad Radanovim delom kriminaliste že zaprosili za vso potrebno dokumentacijo.
V UKC Ljubljana prepričani, da so pravočasno ukrepali. Uvedli so nove ukrepe
Odzvali so se tudi na ljubljanskem kliničnem centru. Strokovni direktor UKC Ljubljana Sergej Hojker je dejal, da ga veseli, da se zadeva hitro odvija tudi pri organih pregona. Upa pa, da se bo na tej poti tudi zaključila. Meni, da je klinični center primerno in pravočasno ukrepal. V celem kliničnem centru so uvedli nove ukrepe, med drugim tudi ukrepe za uporabo in predpisovanje zdravil.
Poleg vsakodnevnih jutranjih in popoldanskih raportov ob menjavi dežurnih zdravnikov na oddelku za intenzivno nevrološko terapijo po novem potekajo tudi tedenski sestanki, kjer se ne pogovarjajo samo o posameznih bolnikih, ampak tudi o tekočih zadevah, ki se tičejo njihovega dela. Po novem so na oddelku pogostejše tudi mortalitetne konference.
Strokovni direktor Nevrološke klinike UKC Ljubljana David B. Vodušek je dejal, da so s korektivnimi ukrepi začeli takoj in z njimi še nadaljujejo. Še vedno namreč potekajo nekatera izobraževanja in analize nekaterih že sprejetih varnostnih ukrepov, s katerimi želijo preprečiti podobne primere v prihodnosti. Enotni morajo biti postopki z delom z zdravili in načinom komunikacije med zaposlenimi. Pravi, da povsem zaupajo v novo vodstvo njihove klinike.
Pomočnica generalnega direktorja za upravno pravne zadeve UKC Ljubljana Meta Vesel Valentinčič pravi, da z današnjim dejanjem pade v vodo argument o provokacijah, s katerim se je Radan skušal braniti.
Glede izjav Žvanove, da je razrešena po krivici, je dejala, da se zdaj kaže, da je del odgovornosti za preteklo tragično dogajanje na kliniki tudi na vodstvu. Tako Vesel Valentinčičeva ne vidi možnosti, da bi se v sodnih postopkih izkazalo, da je UKC pri razrešitvi Žvanove in Radana ukrepal napačno.
Pravi, da so imeli težave z obiski Radana in njegovega prijatelja, ki sta, po besedah Vesel Valentinčičeve, grozila zaposlenim, zato so morali posredovati tako varnostniki kot policisti.
'Jasno je bilo, kako mora delo potekati'
Hojker opozarja, da se v preteklosti zaposleni na oddelku niso držali postopkov za potek dela. "Jasno je bilo, kako mora delo potekati," je poudaril in dodal, da če bi se držali pravil procesa dela, potem do takšnih težav ne bi smelo priti.
Kaj pa z vsemi tistimi, ki so vedeli, kaj se dogaja, a so molčali? Pod drobnogledom naj bi bilo tudi nekaj medicinskih sester. Zato so poleg razrešenih predstojnice in vodje oddelka zdaj zamenjali še nadzorno medicinsko sestro. Hojker pravi, da je to bolj delo za preiskovalce. V kliničnem centru morajo delati na tem, da njihov sistem znotraj ustanove deluje po principih, ki so jasno predpisani. Hojker dodaja, da na delovni proces ne more vplivati to, ali je nekdo prijatelj z nekom, ali pa se ne marata. Delo mora potekati nemoteno, zaposleni pa delovati profesionalno. Če nekdo tega ni zmožen, potem z njim ne morejo sodelovati.
Ali je normalno, da zdravnik fotografira umirajočega pacienta? Vodušek pravi, da mora zdravnik pridobiti pristanek, prav tako mora poskrbeti, da se pacienta ne prepozna na fotografiji. Fotografiranje v raziskovalne namene oziroma učenje obstaja, a pod posebnimi pogoji. Te metode se večinoma poslužujejo na dermatologiji, za nevrologijo bi bil bolj uporaben video, saj bi lahko zdravnik spremljal, kako se pacient odziva na zdravilo. Ni pa bil obveščen, da je Radan fotografiral paciente za raziskovalne namene. Policisti so ga o tem spraševali, pa je dejal, da ni bilo takšne raziskave, da bi bilo to potrebno.
Policija naj bi v preiskavi sicer neuradno potrdila, da si je Radan predpisoval zdravila, domnevno naj bi bil celo odvisen od pomirjeval, ki naj bi jih neuradno jemal kar na nevrološki kliniki. Radan je bil sicer še pred prihodom na nevrološko kliniko zaposlen na drugem oddelku UKC, od koder pa naj bi ga predvsem zaradi težav z odvisnostjo premestili. Vesel Valentinčičeva je pojasnila, da Radan s prejšnjega oddelka ni bil odpuščen. So pa po premestitvi vodstvo oddelka na nevrološki kliniki opozorili na njegove težave z zasvojenostjo. Tako so ga tudi eno leto podrobneje spremljali, a naj bi delal dobro. "Ko je bil pri nas v službi, je bil spoštovan in cenjen kolega. Nikakor ni bil na slabem glasu," je poudaril Vodušek.
Ali so zdaj pacienti na nevrološki kliniki varni?
Vodušek pravi, da zdaj obstaja dodatna komunikacija na oddelku, še več, vodilni omogočajo in vspodbujajo komunikacijo med zaposlenimi. "Mislim, da lahko zagotovim, da nas je to ozavestilo na vseh nivojih. Kar se tiče zdravstvene obravnave bolnikov, lahko zagotovim, da poteka korektno," je dejal Vodušek.
Hojker je dejal, da lahko mirno zagotovi, da so bolniki v kliničnem centru varni.
Vesel Valentinčičeva je ob tem izpostavila, da glede na rezultate zdravljenja sodijo med dobre bolnišnice, na nekaterih področjih med vrhunske.
Kakovost in varnost na nevrološki kliniki, med drugim tudi ukrepe, ki so sledili po primeru Radan, bo presojala tudi tuja akreditacijska komisija, ki bo UKC Ljubljana obiskala čez dva tedna. Pri tem gre po pojasnilih vodstva UKC za reden nadzor komisije.
Na ministrstvu za zdravje upajo, da gre za osamljen primer
Na ministrstvu za zdravje obžalujejo, da je prišlo do primera Radan. Upajo, da gre za osamljen primer. "Verjamemo, da zdravniki svoje delo opravljajo skladno s Hipokratovo prisego, zato omenjeni incident ne sme vplivati na zaupanje državljanov v delo zdravnikov," so sporočili.
Na ministrstvu tudi pojasnjujejo, da bo komisija, ki je po navodilu ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc izvedla izredni upravni nadzor nad oddelkom za vaskularno nevrologijo in intenzivno nevrološko terapijo v UKC Ljubljana, kjer je Radan delal, konkretne ugotovitve nadzora s poročilom predstavila predvidoma v drugi polovici junija.
KOMENTARJI (305)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.