Gre za že znano vrsto zlorab, ko neznani storilec z uporabo dodatne opreme, nameščene na bančni avtomat, pridobi podatke, potrebne za izdelavo kopije kartice in vnesene osebne številke (PIN kode). Na bančni avtomat je najpogosteje nameščena mini kamera, ki snema vnos osebne številke na originalno tipko in čitalec magnetnega zapisa. V nekaterih primerih pa storilci na originalno tipkovnico pritrdijo lažno tipkovnico, preko katere pridobijo podatke o osebni številki. Tako pridobljeni podatki se uporabijo za izdelavo ponarejenih kartic, ki jih nato nepridipravi poskušajo zlorabiti. Banke v takih primerih blokirajo kartice, ki so jih imetniki kartic uporabili na prirejenih bankomatih. Banke tudi takoj obvestijo imetnike o razlogu preklica kartic.
Opisana vrsta zlorabe na bančnih avtomatih je v svetu dobro znana, občasno pa se tovrstne zlorabe dogajajo tudi pri nas. Zadnji zaznani primer pred letošnjim letom je bil avgusta 2005. Uporabniki bančnih avtomatov naj, v kolikor zaznajo neobičajno delovanje ali opremo bankomata (na primer kartico je težje vložiti v avtomat; na bankomatu je naprava oziroma oprema, ki je običajno na drugih bankomatih ni; kamere so postavljene na nenavadnih mestih; reža, v katero se vlaga kartica je neobičajna …), da takega bankomata ne uporabijo, če pa so ga, da takoj vzamejo kartico in jo v najbližji enoti svoje banke preventivno blokirajo. ''Uporabnike tudi prosimo, da o neobičajnem delovanju ali neobičajni opremi bankomata čim prej obvestijo banko na telefonsko številko, ki je zapisana na kartici, in policijo,'' so v sporočilu za javnost zapisali v Združenju bank Slovenije.
Dodatne nasvete in informacije v zvezi z varno uporabo kartic in bančnih avtomatov si imetniki kartic lahko preberejo tudi v gradivu Varna uporaba bančnih - plačilnih kartic.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.