Požar, ki je zagorel v Hotelu Jezero v Bohinju, so pogasili. Po ogledu kraja požara so policisti in strokovnjaki Nacionalnega forenzičnega laboratorija ugotovili, da je zagorelo v mansardi objekta, kjer je bila nameščena večja klimatsko-prezračevalna naprava, ogenj pa se je razširil še na druge prostore, ostrešje in stvari v objektu.
Trenutne okoliščine ne kažejo, da bil požar posledica kaznivega dejanja, nastala pa je velika materialna škoda na objektu in stvareh, je zapisal Bojan Kos s PU Kranj. Škoda na sosednjih objektih ni nastala, prav tako v požaru ni bil nihče poškodovan.
Policija, gasilci in civilna zaščita so danes v prostorih Občine Bohinj predstavili ukrepe interventnih služb. Komandir PU Kranj Robert Mencin, je dejal, da so po klicu na kraj takoj poslali več policijskih ekip. V sodelovanju z gasilci, osebjem hotela in civilno zaščito je sledila evakuacija skupno okoli 100 oseb. Vse so evidentirali in na koncu so v večernih urah pogrešali le še dva domača gosta in štiri goste iz tujine. Oba Slovenca sta bila najdena na njunem domu, štiri pogrešane tujce pa so našli v bližnjih apartmajih.
Vodja intervencije o zelo težkih razmerah
Silvo Režek, vodja intervencije, pravi, da so najprej začeli z zunanjim gašenjem, a da jih je pri tem zelo oviral veter, ki da je na dele, ki so jih že pogasili, vedno znova prenašal ogenj. Kot pravi, se je po evakuaciji taktika spremenila. "Težišče dela se je preselilo v notranjost objekta," pojasnjuje. Formirali so različne skupine. Prva je opravila pregled prostorov, da so se prepričali, da je evakuacija popolno izvedena. Druga skupina je gasila požar z notranje strani. Na zunanji strani so ta čas gasili preko gasilskih avtolestev.
"Kljub obsežnemu požaru nam je največ težav predstavljal veter, ki je prenašal ogenj tja, kjer smo prej že vse pogasili," pravi Režek. Vseeno so uspeli obvarovati drugi trakt hotela, tako da je ta ostal nepoškodovan.
Po drugi strani pa so se spopadali s hudim mrazom. "Gasilci so bili mokri, zamrznila so jim oblačila, sledila je utrujenost, izčrpanost. Vse skupaj so oteževale tudi nevarne zaledenele površine," opisuje zelo težke okoliščine, ki so ovirale posredovanje.
Požar so skupno gasili 203 gasilci, danes pa na kraju ostaja gasilska straža.
Predstavnik civilne zaščite Dušan Fajfar, je dejal, da so poskrbeli za vse, ki so ostali v Bohinju. “Tu bi pohvalil okoliške gostince in ponudnike prenočitev, ki so poskrbeli za ogrevane prostore, tople napitke in ostalo. Pohvala gre tudi osebju hotela za hitro ukrepanje in sodelovanje,” je dejal.
Župan občine Bohinj, Franc Kramar: Najprej bomo pomagali osebju hotela
To je bil edini hotel, ki ni v lasti Zmaga Pačnika, pravi bohinjski župan Franc Kramar. Njegove besede se nanašajo na njegove pretekle navedbe, da večina njegovih hotelov propada in da bi morala za rešitev turizma v Bohinju tu vmes poseči država z odkupom. “Podajam apel državi, naj pristopi. Pozivam državo, ministrstva, da presekamo ta gordijski vozel in da Bohinj zaživi kot turistični biser,” je dejal.
Župan je nadaljeval z besedami, da je Hotel Jezero nudil zaposlitev 33 osebam. Ti bodo najverjetneje vsaj za čas renovacije ostali brez službe, zato so na občini odločeni, da bodo najprej reševali njihovo situacijo in jim poskušali pomagati.
Direktorica hotela Polonca Noč je v četrtek dejala, da je zagorelo na podstrešju. Požar naj bi prvi opazili gostje, ki so o tem obvestili recepcijo. Kolikšna bo škoda, še ne ve, lahko pa preseže tudi milijon evrov ali dva, je dejala.
V Bohinju že načrtujejo prenovo
Kljub velikim poškodbam so lastniki hotela danes sporočili, da optimistično zrejo v prihodnost. Potrudili se bodo, da bo hotel čim hitreje obnovljen. Pomoč ponujajo tudi v Turizmu Bohinj in drugi bohinjski turistični delavci, ki jih utegne ta dogodek še bolj povezati.
"Nam ne preostane drugega, kot da hotel prenovimo. Vanj smo dolga leta vlagali in bomo vlagali še naprej. Hotelske dejavnosti ne bomo opustili," je povedal lastnik Hotela Jezero Iztok Noč in izpostavil, da v hotelu dela 30 let in da se že celo življenje borijo, da hotel dobro deluje.
Natančnih posledic požara še ne pozna, saj kriminalisti opravljajo ogled kraja dogodka, zato lastniki v hotel še ne morejo vstopiti. Jasno je, da je veliko škode nastalo na podstrehi in v tretjem nadstropju, v nižjih etažah je škodo povzročila voda. Stropi so namočeni od gašenja. Kolikor je zaenkrat lahko videl Noč, pa je vsaj v pritličju suho.
Najprej je treba pokriti streho in zamenjati razbita okna
"Videli bomo, kako bo in kakšno je stanje," je dejal Noč. Ob tem pa se že dogovarja z gradbinci, da bi kar čim hitreje pokrili streho, v kateri zeva velika luknja. Prav tako naj bi kar najhitreje zamenjali razbita okna. Ne more pa še napovedati, kdaj bi lahko objekt uredili do te mere, da bi lahko ponovno odprl svoja vrata.
Tudi financiranje obnove še ni jasno, je pa hotel zavarovan. Noč vsekakor ostaja optimističen in poudarja, da je bila velika sreča v nesreči, da se ni nobenemu zaposlenemu, gostu ali gasilcu nič zgodilo.
"Dogodek nas je vse zelo pretresel, veseli pa me dejstvo, da so lastniki zelo pozitivni in z optimizmom gledajo naprej," je dejal direktor Turizma Bohinj Klemen Langus. Upa in verjame, da se bo obnova hotela, ki je eden izmed stebrov bohinjskega hotelskega turizma, nemudoma začela in da bo hotel v najkrajšem možnem času zasijal v novi podobi.
Turizem Bohinj bo lastnikom hotela pomagal, koliko je v njegovi moči. Še danes pa naj bi Bohinj obiskala tudi državna sekretarka na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Eva Štravs Podlogar. Langus računa, da bodo nato stekli tudi pogovori o možnih oblikah pomoči, da se hotel čim prej sanira.
"Vsi skupaj bomo še dodatno zavihali rokave," je sklenil Langus, ki je že govoril z direktorico hotela Polonco Noč in ponudil vso pomoč, ki jo s partnerji za razvoj bohinjskega turizma lahko nudijo. Že v četrtek so pomoč nudili tudi drugi turistični delavci, ki so pomagali pri selitvi gostov. "Verjamem, da se bo takšno sodelovanje še nadaljevalo," je dejal Langus, ki se ne boji, da bi ta dogodek imel večje dolgoročne negativne posledice za bohinjski turizem.
Poudaril je, da je organiziranost turizma v Bohinju trdna, saj partnerstvo za prihodnost turizma, katerega pomemben člen je tudi Hotel Jezero, deluje. Prepričan je, da jih bo ta dogodek še dodatno povezal: "Še trdneje bomo stopili skupaj in normalno, brez kakšnih večjih problemov izvedli letošnji program promocijskih, trženjskih in ostalih aktivnosti."
Četudi bo Hotel Jezero nekaj časa zaprt in so zaprti tudi hoteli Zlatorog, Bohinj in Bellevue, ki so v lasti Zmaga Pačnika in Japca Jakopina, ima Bohinj več kot 5000 ležišč. "Imamo odlične hotele družinskega tipa, kot sta Tripič in Kristal. Imamo pa tudi številne dobre manjše zasebne namestitve, sobe in apartmaje," je povedal Langus, ki je prepričan, da so ti najpomembnejši gradniki bohinjskega turizma.
Hotel Jezero, ki ima 71 sob in pet hotelskih apartmajev, restavraciji in kavarno, konferenčni dvorani ter notranji bazen, je bil nazadnje celovito obnovljen leta 2008. V hotel pa so sicer stalno vlagali in ga tudi zavarovali.
KOMENTARJI (192)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.