Gorenjske policiste so od decembra obvestili o približno 20 dimniških požarih, pri večini na srečo ni bilo škode. Če se požar iz dimnika razširi še na druge dele hiše, pa so posledice lahko tudi tragične, opozarjajo. Zadnji večji dimniški požar je bil sredi prejšnjega meseca, ko je zaradi pregretja dimnika zagorela hiša. Nastalo je za okrog 15.000 evrov škode.
Dimniški požari so največkrat posledica nepravilnega odzračevanja in vžiga saj zaradi nerednega čiščenja, daljše neuporabe kurilne naprave in nato uporabe brez ustreznih predhodnih pregledov oziroma zaradi dotrajanosti ali nestrokovne vgradnje dimnih naprav, opozarjajo policisti.
Da bi se izognili nevarnosti, predlagajo strokovno vgradnjo kurilnih naprav in njenih delov ter redno čiščenje in vzdrževanje. Kurilne naprave in dimniki so namreč zaradi nizkih temperatur zelo obremenjeni, velika pa je tudi nevarnost širjenja ognja, če pride do požara. V bližini dimnika in kurilnih naprav tudi ni priporočljivo odlagati stvari, ki lahko zagorijo. Tla in stene okoli kurilne naprave pa naj bodo iz negorljivih materialov.
Tudi kurjenje kamina je lahko nevarno
V noči na sredo je dimniški požar zajel hišo v Češeniku. Pogorelo je zgornje nadstropje, nastalo pa je za nekaj deset tisoč evrov škode.
Obsežna škoda je nastala tudi dan prej, ko je zagorelo v Zgornji Polskavi. Ogenj se je razširil na mansardno stanovanje in ostrešje objekta, škode je po nestrokovni oceni za 15 tisoč evrov. V tem primeru je zagorelo, ker so domači preveč naložili na kamin.
Prav tako v torek je dimniški požar zajel stanovanjski objekt v naselju Račeva v občini Žiri, zaradi istega razloga pa so gasilci posredovali tudi v naselju Livold v Kočevju. V dimniku je zagorelo tudi v Praproščah v Litiji ter v Mariboru.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.