Lufthansino šolsko letalo je sonar vojaške ladje zaznal nekaj po eni uri zjutraj okoli šest navtičnih milj jugozahodno od otočka Mežanj pri Dugem otoku. Razbitine ležijo na globini 63 metrov. Sprva niso vedeli, ali so res našli pogrešano letalo, zato so tja poslali potapljače in dno posneli s podvodno kamero. Okoli pol desetih so najdbo potrdili. V letalu so odkrili tudi trupli ponesrečencev, 36-letnega hrvaškega inštruktorja letenja in njegovega 24 let starega učenca iz Italije.
S pomočjo posnetkov so se odločili, kako letalo povleči na površje. Akcija, ki je izjemno zahtevna in nevarna, naj bi stekla ob 16. uri. S posebnim dvigalom, s katerim sta opremljeni vojaški ladji Faust Vrančić in Cetina, bodo razbitine letala dvignili na površje in jih prepeljali na obalo. Najtežjo nalogo ima skupina potapljačev, ki mora ostanke pripeti na dvigalo in poskrbeti za varnost.
"Kolikor smo uspeli videti, je trup letala cel, na kameri pa se tudi vidijo trupla. Letalo je treba zavezati in poskrbeti, da trupla ne bodo padla ven," je delo potapljačev opisal inšpektor za letalske nesreče, Dinko Vodanović. Reševanje bosta s posebne ladje spremljali tudi družini obeh ponesrečencev.
Prezahteven manever?
Že včeraj so se pojavila ugibanja, da sta poskušala inštruktor in učenec izvesti prezahteven manever. Današnje neuradne ugotovitve to potrjujejo. Letalo naj bi poskušalo pristati na vodi, pri tem pa se je ena od nog zlomila, zato se je prevrnilo in potonilo.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.