
V Hannovru se je ob veliki medijski pozornosti začelo sojenje nekdanjemu nemškemu predsedniku Christianu Wulffu, ki se mora zagovarjati zaradi obtožb o korupciji. Doslej najmlajši nemški predsednik je položaj zasedal manj kot dve leti.
"To zagotovo ni lahek dan," je dejal Wulff in obenem poudaril, da je povsem prepričan, da mu bo uspelo ovreči še zadnjo obtožbo proti njemu, ker se je na položaju vedno obnašal korektno.
Na njegov račun je bilo veliko očitkov, pred sodiščem pa mora nazadnje zagovarjati le zaradi enega primera. Ta se nanaša na čas, ko je bil Wulff še ministrski predsednik nemške zvezne dežele Spodnja Saška. Takrat naj bi poskušal zagotoviti denar za financiranje filma svojega prijatelja Davida Groenewolda, potem ko je Groenewold pokril nekatere stroške obiska Wulffa in njegove soproge na Oktoberfestu v Münchnu.
Wulff je čez dobra dva meseca koncern Siemens zaprosil, "naj se močneje vključi v projekt". Projekt naj bi bil Groenewoldov film o direktorju Siemensa, ki je med drugo svetovno vojno na Kitajskem rešil več tisoč življenj.
Sojenje se bo osredotočilo na ugotavljanje, ali je Wulff vedel za plačani račun s strani Groenewolda. Sam trdi, da ni vedel za vrtoglavo visoko ceno sobe, v kateri sta bivala z ženo, pa tudi tega ne, da je njegov prijatelj pomagal pokriti račun. Trdi tudi, da je bila podpora domačim podjetjem del njegove predsedniške vloge. Poravnavo, po kateri bi moral plačati 20.000 evrov kazni, je zavrnil.
Wulff je dolgo veljal za enega najbolj nadarjenih politikov med krščanskimi demokrati kanclerke Angele Merkel. Za premierja Spodnje Saške je bil izvoljen pri komaj 43 letih, pri 51 pa je postal nemški predsednik. Čeprav ga pred izvolitvijo za predsednika večina Nemcev skorajda ni poznala, je skupaj s takratno ženo Bettino v nemških medijih kmalu pridobil status zvezde. Razsodbe najverjetneje ne bo pred aprilom.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.