Po besedah Klebanova je treba sredstva zagotoviti v vsakem primeru, ne glede na to, ali bo sprejeta odločitev, da bodo Mir iztirili ali ne. Klebanov je dodal, da bo postaja ostala v orbiti, če bodo za to našli neproračunska sredstva financiranja.
V sredo so s pomočjo samodejne tovorne vesoljske ladje Progress M-43 orbito Mira zvišali za 6,3 kilometra, poroča ameriška tiskovna agencija AP, ki se sklicuje na predstavnika tiskovnega središča Centra za upravljanje poletov (CUP) v Koroljovu pri Moskvi, Valerija Lindina.
Manever je bil potreben zato, da bi preprečili nenadzorovan padec postaje, je dejal Lindin. Za varno iztirjenje postaje bodo potrebovali tovorno ladjo, ki bo vsebovala 1,7 tone raketnega goriva ali dvakrat več kot običajno.
Po nedavni združitvi progressa z Mirom je bilo možno dvoje: zvišanje ali pa znižanje orbite postaje. Pri tem kaže, da gre za pritisk ruske Raketno-vesoljske družbe Energija, ki upravlja postajo, na rusko vlado. Vlada lahko izbira med finančno pomočjo Miru in med kritiko za uničenje postaje, ki bi lahko krožila še nekaj let. Nihče noče vzeti nepopularne odločitve nase.