Ni še trenutek, da bi si oddahnili in se sprostili. "Potrebovali bomo še pet ali več let, da bomo izšli iz trenutne gospodarske krize," je prepričana nemška kanclerka Angela Merkel. Na deželnem kongresu Krščansko demokratske unije (CDU) v Sternbergu je poudarila, da mora Evropa dokazati svetu, da se izplača vlagati vanjo. "Pokazati moramo strogost, da bi prepričali svet, da je donosno in primerno vlagati v Evropo," je dejala.
Finančni trgi in tuje agencije še vedno gledajo z nezaupanjem na star kontinent, zato je treba "v evroobmočju nujno izvesti strukturne reforme, ki bodo dale rezultate na področju varčevanja in zaupanja", je še pojasnila prva dama nemške politike.
Tako je govorila Merklova dan po tem, ko so na ameriškem finančnem ministrstvu Evropo definirali kot "veter, ki piha proti" okrevanju svetovnega gospodarstva. Za upravo pod predsednikom Barackom Obamo je namreč nujno, da se podpre Grčijo in njene napore, da bi uspela s težkimi reformami, ki so del mednarodnega programa za reševanje krize.
Minuli teden je Mednarodni denarni sklad sporočil, da so zastala pogajanja o pogojih za financiranje Aten, ki iščejo možnosti, da bi za dve leti podaljšali rok za izpolnitev zastavljenih ciljev. Grški premier Antonis Samaras je sporočil, da bo blagajna v Atenah ostala prazna 16. novembra, ko bo v plačilo zapadla državna obveznica, vredna pet milijard evrov, razen če bo do takrat država dobila naslednji paket mednarodne pomoči, vreden 31,2 milijarde evrov.
Merklovo pred vrhom čakajo številni pogovori
Merklova pa se bo do ključnega vrha EU, ki bo 24. in 25. novembra, sestala še z nekaterimi evropskimi voditelji. Že naslednji teden bo nagovorila Evropski parlament, potem se bo sestala z britanskim premierjem Davidom Cameronom. 12. novembra bo potovala na Portugalsko, ki je že prejela mednarodno pomoč, 15. pa se bo srečala s francoskim premierjem Jeanom-Marcom Ayraultom.
KOMENTARJI (166)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.