Prvak SD Igor Lukšič je deja, da podpora SD prvaku DL Gregorju Virantu, ki je na tnalu zaradi poceni nakupa letalskih vozovnic, pri glasovanju o njegovem delu in odgovornosti ni samoumevna, je dejal. Priznal je, da Virant ogroža kredibilnost vlade.
"Če je kdo šel na volitve z ambicijo, da bo ves mandat nepopisan list papirja in bo lahko drugim solil pamet, sam pa ostal nedotaknjen, je pač to zmota, s katero mora zdaj živeti," je bil ob vprašanjih glede Viranta na današnji novinarski konferenci oster Lukšič.
Po njegovih besedah noben minister ni tako zelo konstitutiven, da ne bi mogel oditi, vlada pa delati naprej. Bo pa treba, kot pravi, počakati, kaj se bo zgodilo na interpelaciji zoper Viranta in v pripravi nanjo. Povedal je, da se predsedniki strank in vodje poslanskih skupin o tem intenzivno pogovarjajo, da gredo "zadeve počasi v pravo smer in da bodo prišli do kriterijev, ki bodo prinesli ustrezno ravnanje Viranta in koalicije".
Na vprašanje, ali so Viranta, ki sicer očitke zavrača, že pozvali k odstopu, prvak SD ni odgovoril konkretno. So se pa pogovarjali o vseh možnih scenarijih. "To gotovo okupira tudi njega, njegovo stranko in zlasti premierko," je prepričan.
Lukšič je med nalogami, pri katerih so ostali "na pol poti", danes navedel težave z moralno kredibilnostjo. Slovenija je po njegovih besedah moralno v velikih težavah, tudi vlada se skozi obnašanje posameznih ministrov iz tega ne izkoplje. Vendar ocenjuje, da gre tudi za nespametno dvigovanje kriterijev.
Težava po njegovem mnenju ostaja še najedanje legitimnosti institucij, vlada pa je na pol poti po Lukšičevem mnenju ostala tudi pri zagonu večje gospodarske rasti.
Se je pa prvak SD pohvalil, da je vladi uspelo obrniti trend gospodarske rasti na obetaven plus ter ohraniti kakovost zdravstva, šolstva, znanosti in socialnega skrbstva na dovolj dostojni ravni. Slovenija je po njegovem mnenju "v bistveno boljši koži, kot bi bila, če bi vlada Janeza Janše vztrajala naprej".
Lukšič se je obregnil ob novo vodstvo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK). Zavzema se za nadaljevanje boja proti korupciji, če bo treba tudi s spremembo zakona o integriteti in preprečevanju korupcije ter spremembami v vodstvu KPK. Poudaril je, da je treba KPK usposobiti za odkrivanje sistemske korupcije in velikih rib.
Dotaknil se je tudi podpisov za referendum o arhivski noveli in poudaril, da je treba počakati, da SDS podpise preda. "Če so pri gospodu Gorenaku, se lahko zgodi, da jih ne bo 40.000," je dodal. Po njegovih ocenah pa tema arhivov ne more biti tema katerihkoli volitev.
"Stranka, ki niha s programi sem ter tja ter koketira z aktualnim razpoloženjem ljudi, rine naprej teme, za katere so izračunali, da bi jim prinesle več poslancev. Diktatu tovrstne politike se je treba upreti," je prepričan prvak SD.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.