
Čeprav se v 21. stoletju sliši še tako nenavadno, še vedno niso našli letala boeing 777, ki je z 239 potniki na krovu izginilo 8. marca. Potem ko so prečesali številna območja, zdaj na podlagi najnovejših radarskih analiz iščejo na okoli 1100 kilometrov severovzhodno od prejšnjega območja iskanja v Indijskem oceanu.
V preteklih tednih so opazili že številne razbitine, ki bi lahko pripadale letalu, nazadnje so kose različnih barv opazili v petek in tja so zdaj poslali ladje. Na območju je trenutno več kitajskih ladij, ki so iz oceana že dvignile nekaj domnevnih razbitin letala. Avstralske oblasti, pristojne za varnost na morju (Amsa), so sporočile, da za noben kos, ki so ga doslej potegnili iz morja, ni moč trditi, da nedvomno pripada malezijskemu boeingu 777.
Kose je včeraj opazilo kar pet letal. Novozelandsko letalo je najprej opazilo ''več kosov bele ali svetle barve in bojo,'' nato se je tja odpravilo še avstralsko letalo, s katerega pa so opazili dva modro-siva pravokotna objekta. O podobnih kosih so poročali tudi s treh drugih izvidniških letal. Gre pa za razmeroma majhne kose, saj so veliki le od 50 do 100 centimetrov.
So pa iz več letal, ki preiskujejo območje, danes videli nove naplavine, ki bi bi bile lahko deli strmoglavljenega letala. Avstralski premier Tony Abbott je poudaril, da imajo sodelujoči v iskalni akciji izredno težko nalogo. "Ne smemo podcenjevati tega dela, gre za izredno oddaljeno območje," je novinarjem danes dejal Abbott. "V širnem oceanu skušamo najti majhne kose razbitin," je dodal.
Minili so že trije tedni, a niso našli niti enega kosa izginulega letala, po katerem bi lahko z zagotovostjo trdili, da je strmoglavilo v Indijski ocean. Preiskovalcem pa že teče voda v grlo. Baterija črne skrinjice, ki vsebuje podatke o letu in bi lahko razkrila skrivnost izginotja, po strmoglavljenju namreč zdrži le okoli 30 dni, nato preneha oddajati signal. Zdaj teče že 22 dan.
Boeing 777 je z radarskih zaslonov izginil približno uro po vzletu iz Kuala Lumpurja 8. marca. Namenjen je bil v Peking. Iskanje skrivnostno izginulega letala se je na odmaknjen predel Indijskega oceana osredotočilo po številnih satelitskih posnetkih plavajočih predmetov na območju, ki bi bili lahko povezani z letalom.
Minister: Iščemo morebitne preživele

Pred dnevi so malezijske oblasti sporočile, da je letalo strmoglavilo in da ni preživelih. Danes pa se je minister za transport Hishammuddin Hussein, ki že tri tedne skoraj vsak dan stopa pred medije, zavzel za iskanje ''morebitnih preživelih''.
''Ne glede na to, kako majhne so možnosti, molimo in upamo in nadaljujemo z iskanjem,'' je dejal.
Lahko gre za smeti, ladijski tovor ...
A kot je znano, so že številna druga letala in sateliti opazili kose domnevnih razbitin. A do zdaj se še nič ni izkazalo, da gre za letalo leta MH370. Kot pojasnjujejo strokovnjaki, so lahko kosi smeti, ladijski tovor, ipd. Težava je tudi, da je ravno Indijski ocean eden najmanj raziskanih oceanov in o dnu oceana vedo zelo malo.
Najnovejše območje iskanja so določili z reanalizo radarskih podatkov, ki so jih imeli o letalu še preden je izginilo. Ugotovili so, da je letalo potovalo z višjo hitrostjo, kar pomeni večjo porabo goriva, zato je strmoglavilo prej, kot so domnevali.
Interpol: preveritev potnega lista vzame le nekaj sekund
Ob izginotju letala so zaokrožile številne teorije, kaj se je zgodilo. Med možnostmi je bil tudi terorizem. Olje na ogenj sta prilila še posebej dva potnika, ki sta se na letalo vkrcala z ukradenimi potnimi listi. Izkazalo se sicer je, da sta bila nelegalna prebežnika iz Irana, ki sta upala na boljše življenje na Zahodu.

Takoj so se torej sprožile debate, kako so ju na letališču v Kuala Lumpurju sploh lahko spustili na letalo. Na malezijske oblasti so letele številne kritike, zakaj niso preverili potnih listov v Interpolovi bazi, ki je namenjena prav za takšne primere. Malezijski notranji minister Zahid Hamidi se je branil, da bi takšno preverjanje preprosto vzelo preveč časa in da bi bile na letališču vrste.
V Interpolu pa so zanikali njegove besede, češ da postopek vzame le nekaj sekund. Rezultat v bazi je prikazan v 0,2 sekundi, so še dejali v Interpolu. Pojasnili so, da Malezijci pri vkrcavanju na let MH370 niso niti enkrat uporabili bazo.
Interpol je v začetku meseca pojasnil, da sta potnika v Kuala Lumpur pripotovala iz Dohe, imela sta iranska potna lista. Nato sta ju zamenjala za ukradena potna lista, in sicer za avstrijskega in italijanskega.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.